Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
BRACIA POLSCY W MOSKORZEWIE - OP66F6
Właściciel: gagu
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 270 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-05-2013
Data utworzenia: 07-05-2013
Data opublikowania: 07-05-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 07-05-2013
66x znaleziona
7x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
50 odwiedzających
55 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Tuż przed tutejszym kościołem znajdziemy ponownie pamiątkową wiązkę kos, osadzonych na sztorc, jako że aż pod Moskorzew sięgało skrzydło wojsk rosyjskich dowodzonych przez Fiodora Denisowa - kozackiego generała. Ucierpiał na tym zabytkowy kościół, który został przez Kozaków obrabowany i częściowo zniszczony. Ten gotycki kościół z typową obronną wieżą (na zdjęciu) pochodzi z końca XIV w. i stanowi wysokiej klasy zabytek. Został zbudowany przez Klemensa z Moskorzewa - co potwierdza wstęga z łacińskim napisem na żelaznych drzwiach: "M. Clemens a Moskorzów hoc opus Anno Domini - MCCCLXXXX" - (1390). Drzwi te prowadzą na trzypiętrową wieżę z wąziutkimi, strzeleckimi okienkami. Popękane już ściany kościoła i wieży podparte są skarpami, które nakryto ciosanymi kamieniami z wizerunkami herbu Pilawa (Moskorzewskich i Potockich ). W posadzce prezbiterium znajduje się duża płyta, nakrywająca kryptę grobową z pozacieranymi epitafiami dotyczącymi kilku pokoleń Moskorzewskich. Kościół posiada dzwon z 1605 r. z herbem Pilawa między literami J.M. (Jan Moskorzewski). W 1892 r. walącą się górną część wieży trzeba było rozebrać i nadbudować od nowa - co uczyniono staraniem hrabiny Marii Potockiej. Przy okazji przez ponad 10 lat restaurowano tę zabytkową świątynię, wymieniając w niej wiele elementów (okna, posadzkę, chór, elementy sklepienia itp.). Wtedy też dobudowano niewielką, południową kaplicę, w której umieszczono kamienne epitafia z wieków XVI i XVII. Powstała też wówczas murowana plebania, która dzisiaj stoi już bezużytecznie - obok współczesnej.
W drugiej połowie XVI w. kościół znalazł się rękach kalwinów a następnie arian. Zachowaną do dzisiaj pamiątką po tamtych czasach jest budowla zboru ariańskiego, którą można z trudem odszukać na terenie dawnego folwarku. Zwana obecnie "Murowańcem" powstała z inicjatywy Hieronima Moskorzewskiego - teologa, kaznodziei i propagatora arianizmu. Piętrowa, lecz z bardzo wysokim parterem i obszernymi piwnicami, przypomina gotycką wieżę obronną, wciśniętą między nadal zamieszkały, dawny pałac i zrujnowany dwór (na zdjęciu). Pod koniec XVII w. Moskorzew kupuje - poznany już wcześniej - Wespazjan Kochowski (za honorarium otrzymane za poemat o bitwie pod Wiedniem). Jednak już od 1780 r. posiadłość należy do generała Wojska Polskiego, Jana Michałowskiego, który wznosi widoczny za "Murowańcem" zniszczony teraz dwór. Następni właściciele to Ostrowscy a po nich Potoccy (herbu Pilawa), którzy gospodarzą tutaj do 1945 r. Ci ostatni budują zamieszkałą do dzisiaj piętrową oficynę zwaną pałacem.

Źródło: http://www.gazetacz.com.pl/artykul.php?idm=230&id=5560

Trudność podjęcia polega na wszeobecnym mugolstwie, jako że to okolica popegieerowska to kwiat społeczeństwa szwęda się tu i tam. Najlepiej podejmować na zmęczonego lub fotografa :).

Z powodu głębokiego zmierzchu przy zakładaniu skrzynki zdjęcia (oprócz spojlera) pochodzą z: http://jakiecudne.pl

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kościół
Murowaniec z dworkiem w tle
tu