Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ptaki Polski - Zięba - OP6467
Właściciel: lupi
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 116 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-04-2013
Data utworzenia: 14-04-2013
Data opublikowania: 14-04-2013
Ostatnio zmodyfikowano: 08-04-2021
173x znaleziona
10x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
114 odwiedzających
121 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: j_janus
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zięba    Fringilla coelebs

 

Występowanie

Pospolity i liczny gatunek lęgowy w całej Polsce. Na zimę odlatuje; tylko nieliczne osobniki (głównie samce) zimują. Przylot następuje w końcu marca i początku kwietnia, odlot — we wrześniu i październiku. W tych okresach odbywa się również liczny przelot osobników z północy; szlak najliczniejszego przelotu wiedzie wzdłuż wybrzeża.

Biologia

Zięba jest klasycznym przykładem ptaka wszędobyl­skiego, zamieszkującego bardzo różnorodne środowiska. Osiedla się w lasach i borach wszelkich typów, zarówno liściastych czy mieszanych, jak i szpilkowych, we wszelkiego rodzaju parkach, sadach i ogrodach, nie wnikając jednakże tak bardzo w kępy zieleni wśród wysokiej, miejskiej zabudowy, jak czyni to dzwoniec. W czasie jesiennych koczowań przed odlotem i podczas wędrówki przebywa licznie i w dużych stadach na polach, chętniej jednak trzymając się skrajnych części lasów. Żeruje zarówno na ziemi, jak i wśród grubszych konarów drzew, odżywiając się wiosną i latem głównie owadami, jesienią przechodząc na pokarm roślinny, przede wszystkim na nasiona chwastów. Po ziemi i grubszych gałęziach chodzi bardzo sprawnie, natomiast niezbyt zręcznie porusza się wśród cienkich gałązek i wyjątkowo tylko żeruje na suchych chwastach i roślinach zielnych.  Gniazdo umieszczone jest w rozwidleniu dość grubych zazwyczaj gałęzi, na wysokości 2-4 m. Uwite jest ono z mchu i zamaskowane strzępami porostów przyczepionych za pomocą pajęczyny. Czyni to gniazdo niemal że niewidoczne,  gdy jest ono umieszczone na drzewie również pokrytym porostami. Jednakże zięba postępuje podobnie, umie­szczając gniazdo na gałęzi zupełnie pozbawionej porostów. Wtedy kontrastowo różni się ono od ciemnej kory czy zieleni igliwia i rzuca się w oczy z dużej odległości. Jest to przykładem automaty­cznego postępowania ptaków, wynikającego ze sztywnych schema­tów instynktowych. Zięba jest ptakiem niezbyt płochliwym — dystans ucieczki wynosi 10-15 m.

Rozpoznawanie

Charakterystyczne dla zięby są dwie białe pręgi na skrzydłach, widoczne zarówno w spoczynku, jak i w locie. Samiec ubarwiony jest bardziej kontrastowo, z różową piersią i stalowoniebieską głową, samica i młode — z przewagą barw szaro-oliwkowych. Przedstawiciele tego gatunku są nieco więksi niż makolągwa, a bardziej krępi (krótszy ogon) niż trznadel, co ma znaczenie przy rozpoznawaniu z dużej odległości przy złym oświetleniu. W okresie jesiennych przelotów ziębę łatwo można pomylić z jerem, przylatującym do nas na zimę. Jer różni się od zięby białym kuprem (u zięby — zielony) i jasno-rdzawą piersią (u zięby — różowa).

Głos

Samiec śpiewa bardzo intensywnie od przylotu do wyprowadzenia młodych drugiego lęgu (lipiec), siedząc w dość widocznym miejscu. Śpiew samca jest krótką zwrotką o bardzo wyraźnie akcentowanym początku i zakończeniu, utrzymaną w szybkim tempie. Zięba odznacza się dość dużą osobniczą zmiennością śpiewu, jednakże zawsze pieśń zachowuje ogólny schemat opadającej gamy z „zawiniętym" zakończeniem. Nieco zbliżoną linię melodyczną ma śpiew piecuszka, jednakże jest on utrzymany w znacznie wolniejszym, melancholijnym tempie oraz różni się łagodną, fletową barwą głosu.

 

 

Źródło opisu

 

Powodzenia !

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.