Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ogrody Muz - Helikon - Panorama - OP5F11
Świątynia dumania poświęcona Apollinowi
Właściciel: rakuu
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 379 m n.p.m.
location Województwo: Polska > dolnośląskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mikro
status Status: Gotowa do szukania
hidden Data ukrycia: 29-12-2012
creation-date Data utworzenia: 29-12-2012
published-date Data opublikowania: 29-12-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 13-01-2016
znaleziona 50x znaleziona
nieznaleziona 0x nieznaleziona
komentarz 7 komentarze
watchers 3 obserwatorów
visits 5 odwiedzających
votes 34 x oceniona
score Oceniona jako: znakomita
rekomendowana 8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: anoriell, bechem, chinczyk, FishBeat, michal_2002, tomasch, tomekwtz, Vagabundo
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL
– Z tego miejsca rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział wspomniany Adams 28 lipca 1800 roku.
Wówczas właśnie amerykański dyplomata wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał przyszły prezydent Ameryki, którego ten widok bardzo zauroczył.
Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. 
Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Z tego miejsca jest rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział John Quincy Adams 28 lipca 1800 roku.

Wówczas właśnie amerykański dyplomata, a w przyszłości szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał po powrocie znakomity gość, którego ten widok bardzo zauroczył. Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Skrzynka to przystanek w drodze do oddalonej o ok 700 metrów świątyni Apollina. To właśnie z tego miejsca rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Natomiast z samą świątynią dumania historia rozprawiła się boleśnie, nie pozostawiając po budynku niemal śladu, a widok na Hirschberg, którym zachwycał się John Quincy Adams zaginął w koronach drzew. 

Ze względu na wielkość skrzynki nie zmieściły się w niej certyfikaty, ale pierwszym trzem znalazcom wyślę je na e-mail, tylko proszę o kontakt przez wiadomość na OC.

Żródło: Opowieść o dwóch pagórkach - jelonka.com - autor: Tejo
(http://www.jelonka.com/news,single,init,article,968)
Foto: fotopolska.eu, jelonka.com
waypoints Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
waypoint-icon Interesujące miejsce N 50° 54.707'
E 15° 42.737'
Orientacyjne miejsce usytuowania Świątyni Dumania
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.