Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ogrody Muz - Helikon - Panorama - OP5F11
Świątynia dumania poświęcona Apollinowi
Owner: rakuu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 379 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 29-12-2012
Date created: 29-12-2012
Date published: 29-12-2012
Last modification: 13-01-2016
55x Found
0x Not found
7 notes
watchers 3 watchers
22 visitors
36 x rated
Rated as: Excellent
8 x recommended
This cache is recommended by: anoriell, bechem, chinczyk, FishBeat, michal_2002, tomasch, tomekwtz, Vagabundo
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
– Z tego miejsca rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział wspomniany Adams 28 lipca 1800 roku.
Wówczas właśnie amerykański dyplomata wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał przyszły prezydent Ameryki, którego ten widok bardzo zauroczył.
Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. 
Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Z tego miejsca jest rzeczywiście zachwycający widok. Dwieście jardów poniżej łączą się dwie rzeki, Bóbr i Kamienna. Na wprost, za miejscem spływu obu rzek, rozciągają się w dal kwitnące łąki, dojrzewające łany zboża kontrastujące ze schludnymi domami oraz piękne miasto – Jelenia Góra. Otoczone tu rozsianymi wioskami, tam skałami i wzgórzami, zagajnikami ograniczone tylko horyzontem – tak stolicę Karkonoszy widział John Quincy Adams 28 lipca 1800 roku.

Wówczas właśnie amerykański dyplomata, a w przyszłości szósty prezydent Stanów Zjednoczonych, wybrał się na górę Helikon, na której szczycie zbudowano małą świątynię dumania poświęconą Apollinowi. – W koło rozmieszczono 9 ławek dla Muz – napisał po powrocie znakomity gość, którego ten widok bardzo zauroczył. Choć bezkrytyczny nie pozostał: nie spodobał mu się pomnik poświęcony Fryderykowi II, królowi pruskiemu, który w XVIII wieku zdobył Śląsk. Bałwochwalczy obelisk oznajmiał nadejście Złotego Wieku dla potomnych, a postawił go jeleniogórski rzemieślnik Johann Geier, w urodziny króla. Quincy Adams nie mógł zrozumieć, dlaczego właśnie to wzgórze fundator wybrał sobie na okazywanie patriotyzmu.

Skrzynka to przystanek w drodze do oddalonej o ok 700 metrów świątyni Apollina. To właśnie z tego miejsca rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Natomiast z samą świątynią dumania historia rozprawiła się boleśnie, nie pozostawiając po budynku niemal śladu, a widok na Hirschberg, którym zachwycał się John Quincy Adams zaginął w koronach drzew. 

Ze względu na wielkość skrzynki nie zmieściły się w niej certyfikaty, ale pierwszym trzem znalazcom wyślę je na e-mail, tylko proszę o kontakt przez wiadomość na OC.

Żródło: Opowieść o dwóch pagórkach - jelonka.com - autor: Tejo
(http://www.jelonka.com/news,single,init,article,968)
Foto: fotopolska.eu, jelonka.com
Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Orientacyjne miejsce usytuowania Świątyni Dumania
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints