Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Z_S_P 41 Palma Konopna w Damnicy - OP5E75
Właściciel: zielone_serce_pomorza
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 61 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 11-12-2012
Data utworzenia: 11-12-2012
Data opublikowania: 11-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 15-12-2012
59x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 0 obserwatorów
46 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pałac w Damnicy pochodzi z lat 70-tych XIX wieku. Wzniesiony został na zlecenie ówczesnego włascieiela majątku Richarda von Blankensee a zaprojektowany przez architekta Gustawa Koehlbacha. W 1910r. Właścicielem pałacu został baron Karl von Gamp, który w 1890r. ożenił się z Klarą, córką Friedricha Bayera- założyciela koncernu chemicznego produkującego m.in. aspirynę. Udział w dochodach tego przedsiębiorstwa pozwolił Karolowi i Klarze von Gamp na zakup majątku w Damnicy i inwestycję sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie. Po śmierci Karola w 1918r majątkiem władała Klara von Gamp a po jej odejściu w 1938 najstarsza córka Ilse z mężem Armsterem byłym śpiewakiem operowym i malarzem amatorem.
W latach 20-tych i 30-tych XX wieku częstym gościem pałacu był słynny niemiecki malarz ekspresjonista Max Pechsten,
który z zapałem malował okoliczne pejzaże.
Ocalały z zawieruchy dziejowej pałac, perła architektury dworskiej, do dziś zachwyca odwiedzających gości.

Pałac zbudowany jest na rzucie przylegających do siebie prostokątów. Ma bryłę złożoną, rozczłonkowaną, z szeregiem występów i wykuszy tworzących załamania. Frontowa elewacja wschodnia jest dwukondygnacjowa, środkowa część elewacji zachodniej, podobnie jak i wschodniej jest bogato zdobiona. Od zachodu znajduje się taras z balustradą i schodami do parku. Nad Drzwiami wejściowymi widnieje przeszklenie z kolorowymi, witrażowymi szybkami.
Wnętrza parteru mają charakter reprezentacyjny, piętra-mieszkalny. Hall głowny ma wystrój drewniany, bejcowany na ciemny brąz. Dopełnia go ozdobny żyrandol w kształcie żaglowca.
Salę balową-lustrzaną zdobi malowany plafon (sklepienie) przedstawiające cztery pory roku (namalowane w 1902 r. przez Maxa Gartnera). Ściany pokrywa ujęta w drewniane kasetony tkanina o kolorach złotym i zielonym. Między kasetonami wmontowano lustra  i kinkiety w kształcie kwiatów. Sala ta łączy się z dawną palmiarnią drzwiami przesklepionymi półkoliście. Między drzwiami znajdują się stiukowe kolumny ze złoconymi, jońskimi kapitolami
podtrzymujące rzeźbioną złoconą arkadę.
Posadzki i ściany palmiarni obłożone są marmurem. Tu znajduje się ponad 10-metrowej wysokości palma konopna przywieziona w 1919 r. z Palestyny i umieszczona w specjalnie dla niej przygotowanym miejscu (obecnie otoczona przeszkloną kopułą).
Jedno z pomieszczeń parteru posiada wystrój o charakterze myśliwskim z malowidłami ściennymi Maxa Gartnera (1901).
Pałac otoczony jest pięknym 4-ro hektarowym starym parkiem. Niektóre z drzew to pomniki przyrody. Przez park przepływa malownicza rzeczka Charstnica dane z oficjalnej strony OSW-
http://www.oswdamnica.edu.pl

Dziś w pałacu mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyim. Marynarza Polskiego a zwiedzanie jest możliwe za zgodą dyrekcji ale tytlko w dni nauki szkolnej, w pozostałe dni kiedy nie ma tam dzieci obiektu pilnuje stróż. Wiecej informacji można uzyskać pod nr 500556550 u Pani Doroty Nowak, która pracuje tam w bibliotece.

Dojazd: pałac prawie centrum wsi, jest gdzie zaparkować.

Sam kesz to magnetyczny mikrus, umieszczony poza terenem pałacu i ogrodzonego parku aby podjęcie było mozliwe o każdej porze dnia i nocy.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
palma
biblioteka = palmiarnia
o tam