Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Z_S_P 41 Palma Konopna w Damnicy - OP5E75
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 61 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-12-2012
Date created: 11-12-2012
Date published: 11-12-2012
Last modification: 15-12-2012
59x Found
3x Not found
4 notes
watchers 0 watchers
46 visitors
42 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pałac w Damnicy pochodzi z lat 70-tych XIX wieku. Wzniesiony został na zlecenie ówczesnego włascieiela majątku Richarda von Blankensee a zaprojektowany przez architekta Gustawa Koehlbacha. W 1910r. Właścicielem pałacu został baron Karl von Gamp, który w 1890r. ożenił się z Klarą, córką Friedricha Bayera- założyciela koncernu chemicznego produkującego m.in. aspirynę. Udział w dochodach tego przedsiębiorstwa pozwolił Karolowi i Klarze von Gamp na zakup majątku w Damnicy i inwestycję sporej fortuny Bayerów w pałac i jego otoczenie. Po śmierci Karola w 1918r majątkiem władała Klara von Gamp a po jej odejściu w 1938 najstarsza córka Ilse z mężem Armsterem byłym śpiewakiem operowym i malarzem amatorem.
W latach 20-tych i 30-tych XX wieku częstym gościem pałacu był słynny niemiecki malarz ekspresjonista Max Pechsten,
który z zapałem malował okoliczne pejzaże.
Ocalały z zawieruchy dziejowej pałac, perła architektury dworskiej, do dziś zachwyca odwiedzających gości.

Pałac zbudowany jest na rzucie przylegających do siebie prostokątów. Ma bryłę złożoną, rozczłonkowaną, z szeregiem występów i wykuszy tworzących załamania. Frontowa elewacja wschodnia jest dwukondygnacjowa, środkowa część elewacji zachodniej, podobnie jak i wschodniej jest bogato zdobiona. Od zachodu znajduje się taras z balustradą i schodami do parku. Nad Drzwiami wejściowymi widnieje przeszklenie z kolorowymi, witrażowymi szybkami.
Wnętrza parteru mają charakter reprezentacyjny, piętra-mieszkalny. Hall głowny ma wystrój drewniany, bejcowany na ciemny brąz. Dopełnia go ozdobny żyrandol w kształcie żaglowca.
Salę balową-lustrzaną zdobi malowany plafon (sklepienie) przedstawiające cztery pory roku (namalowane w 1902 r. przez Maxa Gartnera). Ściany pokrywa ujęta w drewniane kasetony tkanina o kolorach złotym i zielonym. Między kasetonami wmontowano lustra  i kinkiety w kształcie kwiatów. Sala ta łączy się z dawną palmiarnią drzwiami przesklepionymi półkoliście. Między drzwiami znajdują się stiukowe kolumny ze złoconymi, jońskimi kapitolami
podtrzymujące rzeźbioną złoconą arkadę.
Posadzki i ściany palmiarni obłożone są marmurem. Tu znajduje się ponad 10-metrowej wysokości palma konopna przywieziona w 1919 r. z Palestyny i umieszczona w specjalnie dla niej przygotowanym miejscu (obecnie otoczona przeszkloną kopułą).
Jedno z pomieszczeń parteru posiada wystrój o charakterze myśliwskim z malowidłami ściennymi Maxa Gartnera (1901).
Pałac otoczony jest pięknym 4-ro hektarowym starym parkiem. Niektóre z drzew to pomniki przyrody. Przez park przepływa malownicza rzeczka Charstnica dane z oficjalnej strony OSW-
http://www.oswdamnica.edu.pl

Dziś w pałacu mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyim. Marynarza Polskiego a zwiedzanie jest możliwe za zgodą dyrekcji ale tytlko w dni nauki szkolnej, w pozostałe dni kiedy nie ma tam dzieci obiektu pilnuje stróż. Wiecej informacji można uzyskać pod nr 500556550 u Pani Doroty Nowak, która pracuje tam w bibliotece.

Dojazd: pałac prawie centrum wsi, jest gdzie zaparkować.

Sam kesz to magnetyczny mikrus, umieszczony poza terenem pałacu i ogrodzonego parku aby podjęcie było mozliwe o każdej porze dnia i nocy.

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
palma
biblioteka = palmiarnia
o tam