Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Truppenmannschaftsbunker 750 - OP5E6C
Ciężki niemiecki schron przeciwlotniczy T-750
Właściciel: LadyMoon
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 44 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-12-2012
Data utworzenia: 11-12-2012
Data opublikowania: 31-12-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 11-11-2021
115x znaleziona
8x nieznaleziona
18 komentarze
watchers 17 obserwatorów
213 odwiedzających
104 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
24 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Charon7, destick, eliksir, Grudlur, Irrachim, Kicha99, Koza, Kriis, Liszewski.36, My_Key, niemen, pichu., piotrograf, Plastik, pw36, Rausz, Rogaty01, sebastian, silvia96, Skyqen, telefonalarmowy, TSW, Wściekły Wąż, ZalewHK
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Z powodu zagrożenia nalotami alianckimi w roku 1942 pojawiają się we wszystkich niemieckich portach Kriegsmarine plany zbudowania naziemnych schronów przeciwlotniczych, nazywanych wtedy w planach – „Mannschaftsbunker für 750 Mann”. W tym samym czasie planowano budowę mniejszych schronów dla 500 osób "Mannschaftsbunker für 500 Mann". Według pierwotnych założeń z końca 1942 r. schronów obu wersji miało powstać łącznie 30; 17 w portach bałtyckich i 13 w portach Morza Północnego. W Gdyni planowano wówczas 2 schrony dla 750 ludzi, a w Gdańsku dwa dla 750 i jeden dla 500 ludzi. 

Jednak w 1943 roku, z powodu nasilenia alianckich nalotów, opracowano jeszcze większe schrony T-1000 (stawiane na zachodzie np. w Hamburgu i Kilonii), a w obu naszych portach wybudowano jedynie schrony T-750 odstępując od budowy mniejszych T-500. Zmieniono również nazwę projektowanego schronu na „Truppenmannschaftsbunker-750”. Warto nadmienić, że ciężkie schrony przeciwlotnicze serii „T” były budowane wyłącznie dla Kriegsmarine (niemieckiej Marynarki Wojennej) jako schronienie załóg okrętów wojennych. Do obrony cywilnej przewidziane były inne typy bunkrów.

W połowie 1943 roku zbudowano w Gdyni 2, a w Gdańsku 3 schrony typu Truppenmannschaftsbunker-750, w 1944 r. odpowiednio 1 i 2. Rozpoczęto ponadto budowę kolejnego w porcie helskim, jednak budowa została przerwana po wykonaniu przyziemia (parteru). Każdy z takich schronów własne filtry powietrza, obronę przeciwgazową i przeciwchemiczną (oba wejścia szczelnie zamykane na śluzy przeciwgazowe i przeciwchemiczne). Ponadto ściany o grubości 2,5 metra i strop sięgający niemal 4 metry grubości (dokładnie 3,75 metra) skutecznie chroniły przed bronią konwencjonalną - atakami z powietrza, jak również dział naziemnych, czy morskich(do takich jednak w przypadku Gdyni nie doszło). Obrona przewidziana była dla 750 osób, jednak faktycznie schron mógł pomieścić nawet ponad 800 osób, a układ wnętrza przypomina nieco hotelowiec. Na trzech kondygnacjach (2 piętra i parter) w korytarzach, do których prowadziły dwie klatki schodowe, mieściły się pokoje, a parter przeznaczony był na zaplecze techniczno-sanitarne, znajdowały się tam toalety oraz pomieszczenia filtrowentylacji. Bunkier nie posiadał podpiwniczenia. Cały schron miał wymiary 21x26 metrów, a na jego stropie mieścić się mogły dwa stanowiska lekkich dział przeciwlotniczych, lub jedno stanowisko działa Flak.

Do dziś w Gdyni zachowały się wszystkie trzy  schrony typu T-750. Jeden znajduje się przy ulicy Polskiej, jego część przerobiona jest dziś na strzelnicę sportową, lecz sam schron pozostaje nadal utrzymywany w stanie gotowości dla obrony cywilnej. Drugi z nich stoi na terenie Portu Wojennego w Gdyni w pobliżu basenu X i XI, trzeci zaś u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Bosmańskiej. Powstał w 1943 r. Po wojnie został przejęty przez Marynarkę Wojenną i zaadaptowany na stanowisko dowodzenia gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Wówczas też, w pobliżu niego, zbudowano mniejszy schron techniczny mieszczący agregaty prądotwórcze.

 

 

Opis autorstwa telefonaalarmowego , za co mu serdecznie dziękuję.

 

O Keszu :

Aby dostać się do środka , najlepiej od tyłu obiektu, zachowaj wysoką ostrożność. Teren może być obserwowany, wiec uważaj i działaj w ciszy, najlepiej po ciemku. I nie hałasuj.

 

EDIT 13.03.2014

Od tego dnia - zmiana miejsca ukrycia skrzynki.

Jeśli chcesz ją znaleźć -  skontaktuj się ze mną, bowiem zamierzam przeprowadzić pewien eksperyment. 

Powodzenia !!!

 

EDIT: 12.08.2014

Bunkier został zamknięty. Dopóki drzwi nie zostaną otwarte ponownie -  skrzynka w nowej formie i wersji znajduje się w dolnej kondygnacji schronu technicznego. 

EDIT : 4.01.2015

Główny obiekt został ponownie otwarty, zatem do gry powraca skrzyneczka ukryta w środku, w nim. Sprawdziłam - jest cała i zdrowa, na swoim miejscu. Szukaj jej w pomieszczeniu z wieszakiem.

Powodzenia!

 

 EDIT 22.02.2015

Nie mam już sił i ochoty bawić się w ciuciubabkę z AMW i złomiarzami, zatem: jeśli przychodzisz na miejsce i bunkier jest otwarty - szukasz kesza w środku ( pokój z wieszakami), jeśli zaś zamknięty - schodzisz na dolną kondygnację pobliskiego schronu technicznego i tam szukasz skrzynki. Obie skrzynki dotyczą tego samego obiektu, więc nie musisz się wpisywać w obie, wystarczy jak znajdziesz jedną.

 

 

Powyższe wpisy i zdjęcie to już archiwalne.

Schron techniczny obecnie (6.08.2016) wygląda tak:

 

Kesza natomiast szukaj pod współrzędnymi, z widokiem na wciąż zaspawany schron

T 750.

 

EDIT 11.11. 2021

Wszystkie powyższe opisy i zdjęcia są archiwalne, schronu technicznego nie ma od lat, główny obiekt pozostaje wciąż niedostępny a wokół niego powstaje zamknięte osiedle ATAL Bosmańska.  Takie mamy realia.

Kesz wraca do gry, na współrzędnych, zamontowany od tyłu terenu.

Szukaj na wysokości wzroku.

Uważaj, nie zgub zatyczki i obchodź się delikatnie z maskowaniem.

Powodzenia! 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Widok ogólny obiektu
.
.
.
.
.
.
.
Widok ogólny obiektu