Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Truppenmannschaftsbunker 750 - OP5E6C
Ciężki niemiecki schron przeciwlotniczy T-750
Eigenaar: LadyMoon
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 44 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 31-12-2012
Gemaakt op: 11-12-2012
Gepubliceerd op: 31-12-2012
Laatste verandering: 11-11-2021
115x Gevonden
8x Niet gevonden
18 Opmerkingen
watchers 17 Volgers
214 x Bekeken
104 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
24 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Charon7, destick, eliksir, Grudlur, Irrachim, Kicha99, Koza, Kriis, Liszewski.36, My_Key, niemen, pichu., piotrograf, Plastik, pw36, Rausz, Rogaty01, sebastian, silvia96, Skyqen, telefonalarmowy, TSW, Wściekły Wąż, ZalewHK
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Z powodu zagrożenia nalotami alianckimi w roku 1942 pojawiają się we wszystkich niemieckich portach Kriegsmarine plany zbudowania naziemnych schronów przeciwlotniczych, nazywanych wtedy w planach – „Mannschaftsbunker für 750 Mann”. W tym samym czasie planowano budowę mniejszych schronów dla 500 osób "Mannschaftsbunker für 500 Mann". Według pierwotnych założeń z końca 1942 r. schronów obu wersji miało powstać łącznie 30; 17 w portach bałtyckich i 13 w portach Morza Północnego. W Gdyni planowano wówczas 2 schrony dla 750 ludzi, a w Gdańsku dwa dla 750 i jeden dla 500 ludzi. 

Jednak w 1943 roku, z powodu nasilenia alianckich nalotów, opracowano jeszcze większe schrony T-1000 (stawiane na zachodzie np. w Hamburgu i Kilonii), a w obu naszych portach wybudowano jedynie schrony T-750 odstępując od budowy mniejszych T-500. Zmieniono również nazwę projektowanego schronu na „Truppenmannschaftsbunker-750”. Warto nadmienić, że ciężkie schrony przeciwlotnicze serii „T” były budowane wyłącznie dla Kriegsmarine (niemieckiej Marynarki Wojennej) jako schronienie załóg okrętów wojennych. Do obrony cywilnej przewidziane były inne typy bunkrów.

W połowie 1943 roku zbudowano w Gdyni 2, a w Gdańsku 3 schrony typu Truppenmannschaftsbunker-750, w 1944 r. odpowiednio 1 i 2. Rozpoczęto ponadto budowę kolejnego w porcie helskim, jednak budowa została przerwana po wykonaniu przyziemia (parteru). Każdy z takich schronów własne filtry powietrza, obronę przeciwgazową i przeciwchemiczną (oba wejścia szczelnie zamykane na śluzy przeciwgazowe i przeciwchemiczne). Ponadto ściany o grubości 2,5 metra i strop sięgający niemal 4 metry grubości (dokładnie 3,75 metra) skutecznie chroniły przed bronią konwencjonalną - atakami z powietrza, jak również dział naziemnych, czy morskich(do takich jednak w przypadku Gdyni nie doszło). Obrona przewidziana była dla 750 osób, jednak faktycznie schron mógł pomieścić nawet ponad 800 osób, a układ wnętrza przypomina nieco hotelowiec. Na trzech kondygnacjach (2 piętra i parter) w korytarzach, do których prowadziły dwie klatki schodowe, mieściły się pokoje, a parter przeznaczony był na zaplecze techniczno-sanitarne, znajdowały się tam toalety oraz pomieszczenia filtrowentylacji. Bunkier nie posiadał podpiwniczenia. Cały schron miał wymiary 21x26 metrów, a na jego stropie mieścić się mogły dwa stanowiska lekkich dział przeciwlotniczych, lub jedno stanowisko działa Flak.

Do dziś w Gdyni zachowały się wszystkie trzy  schrony typu T-750. Jeden znajduje się przy ulicy Polskiej, jego część przerobiona jest dziś na strzelnicę sportową, lecz sam schron pozostaje nadal utrzymywany w stanie gotowości dla obrony cywilnej. Drugi z nich stoi na terenie Portu Wojennego w Gdyni w pobliżu basenu X i XI, trzeci zaś u zbiegu ulic Płk. Dąbka i Bosmańskiej. Powstał w 1943 r. Po wojnie został przejęty przez Marynarkę Wojenną i zaadaptowany na stanowisko dowodzenia gdyńskiej Komendy Portu Wojennego. Wówczas też, w pobliżu niego, zbudowano mniejszy schron techniczny mieszczący agregaty prądotwórcze.

 

 

Opis autorstwa telefonaalarmowego , za co mu serdecznie dziękuję.

 

O Keszu :

Aby dostać się do środka , najlepiej od tyłu obiektu, zachowaj wysoką ostrożność. Teren może być obserwowany, wiec uważaj i działaj w ciszy, najlepiej po ciemku. I nie hałasuj.

 

EDIT 13.03.2014

Od tego dnia - zmiana miejsca ukrycia skrzynki.

Jeśli chcesz ją znaleźć -  skontaktuj się ze mną, bowiem zamierzam przeprowadzić pewien eksperyment. 

Powodzenia !!!

 

EDIT: 12.08.2014

Bunkier został zamknięty. Dopóki drzwi nie zostaną otwarte ponownie -  skrzynka w nowej formie i wersji znajduje się w dolnej kondygnacji schronu technicznego. 

EDIT : 4.01.2015

Główny obiekt został ponownie otwarty, zatem do gry powraca skrzyneczka ukryta w środku, w nim. Sprawdziłam - jest cała i zdrowa, na swoim miejscu. Szukaj jej w pomieszczeniu z wieszakiem.

Powodzenia!

 

 EDIT 22.02.2015

Nie mam już sił i ochoty bawić się w ciuciubabkę z AMW i złomiarzami, zatem: jeśli przychodzisz na miejsce i bunkier jest otwarty - szukasz kesza w środku ( pokój z wieszakami), jeśli zaś zamknięty - schodzisz na dolną kondygnację pobliskiego schronu technicznego i tam szukasz skrzynki. Obie skrzynki dotyczą tego samego obiektu, więc nie musisz się wpisywać w obie, wystarczy jak znajdziesz jedną.

 

 

Powyższe wpisy i zdjęcie to już archiwalne.

Schron techniczny obecnie (6.08.2016) wygląda tak:

 

Kesza natomiast szukaj pod współrzędnymi, z widokiem na wciąż zaspawany schron

T 750.

 

EDIT 11.11. 2021

Wszystkie powyższe opisy i zdjęcia są archiwalne, schronu technicznego nie ma od lat, główny obiekt pozostaje wciąż niedostępny a wokół niego powstaje zamknięte osiedle ATAL Bosmańska.  Takie mamy realia.

Kesz wraca do gry, na współrzędnych, zamontowany od tyłu terenu.

Szukaj na wysokości wzroku.

Uważaj, nie zgub zatyczki i obchodź się delikatnie z maskowaniem.

Powodzenia! 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok ogólny obiektu
.
.
.
.
.
.
.
Widok ogólny obiektu