Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zniszczona parowozownia - OP5C34
Pozostałości pohitlerowskiej parowozowni
Właściciel: elmuSSo
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 191 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:30 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 31-10-2012
Data utworzenia: 31-10-2012
Data opublikowania: 31-10-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 13-05-2020
18x znaleziona
1x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 8 obserwatorów
53 odwiedzających
15 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: glaeken, parlando, WaluŚ&Milunia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Parowozownia

Około roku 1942, Niemcy przedsięwzieli dalekosiężne plany budowy linii kolejowej z Radomia do Łodzi. Przy budowie trasy kolejowej "zatrudnieni" byli przymusowi pracownicy. W 1944 roku kiedy zbliżali się Rosjanie, Niemcy postanowili zniszczyć linię kolejową. Wysadzony został jej odcinek aż do Mniszka. Pamiątką po planach Niemców jest między innymi ruina parowozowni, którą wybudowali w trakcie prac nad trasą kolejową. Podobnie jak linię kolejową, obiekt parowozowni wysadzili Niemcy podczas wycofywania się, by nie mógł zostać wykorzystany przez nadciągającego wroga. Z opowieści wnuczka naocznego świadka, dowiedziałem się, że parowozownia była również bombardowana przez Rosjan pod koniec wojny. Kilkadziesiąt lat temu, budynki parowozowni były w znacznie lepszym stanie. Niestety, później tubylcy używali jej cegieł jako materiałów do budowy własnych domów. Zainteresował mnie również fakt, że w latach osiemdziesiątych, miejsce to było znane w szerszej okolicy jako kąpielisko. Gdzieś na terenie parowozowni znajdowało się jakieś miejsce w ziemi lub w budynku, które idealnie nadawało się do kąpieli wielu osób.

 

Dojazd do parowozowni możliwy jest z dwóch stron:

  1. Od pólnocy, wjeżdżając z ulicy Żelaznej w drogę Starą Żelazną.
  2. Od południa, przez Trablice, a następnie przez przejazd kolejowy, mijając cmentarz z prawej strony.

 

Skrzynka to plastikowy pojemnik średniej wielkości. Jest to quiz, skladający się z kilku łatwych etapów, w których musisz odszukać lub odkryć liczby. Liczba zdobyta w każdym z etapów będzie oznaczona literą.

  Poszukiwania skrzynki należy zacząć w miejscu wskazanym przez koordynaty. Znajdziesz tam "schody do nieba". Schody składają się z "półpiętra" i fragmentu "piętra". Ze schodów zobaczysz dwa budynki parowozowni, a także trzy wysokie budowle techniczne: komin i dwie wieże antenowe.
A

Udaj się do budynku parowozowni, ktory znajduje się na środku widoku pomiędzy kominem, a jedną z wież antenowych.

Gdy już w nim będziesz, sprawdź z którego pomieszczenia widać komin elektrociepłowni. Odkryjesz, że komin widoczny jest "na przestrzał" przez cały budynek, nawet gdy wyjdziesz do "ogrodu". Zamknij więc jedno oko i stań w miejscu, w którym komin na szerokość wypełnia całą przestrzeń pomiędzy dwiema ścianami.

Z tego punktu WIDAĆ tylko komin i drzewo, a NIE WIDAĆ nieba.

Innymi słowy: ŚCIANA | KOMIN | ŚCIANA

Komin widziany przez szparę

Gdy znajdziesz już to miejsce, obróć się o 90° w lewą stronę i na wysokości oczu ujrzysz liczbę, którą zanotuj jako A. Inne liczby na tej ścianie cię nie interesują.

B Teraz udaj się do drugiego z budynków parowozowni. Zejdź do jego piwnicy i odnajdź pomieszczenie, w którego suficie znajduje się mały, kwadratowy otwór. W tymże pomieszczeniu na ścianach znajdują się różne cyfry, jest ich osiem. Twoim zadaniem jest odnalezienie tej, która nie pasuje do reszty pod względem matematycznym. Podstaw, ją pod literę B.
C Następnie udaj się do pokoju bezpośrednio nad tobą i policz ile jest dziur w ścianach, na wylot, nie licząc okien. Dziury rzucają sie w oczy i są na wysokości oczu. Tę liczbę podstaw pod literę C.
D

Wróć do miejsca, z którego zacząłeś poszukiwania. Stań na "półpiętrze" i spójrz w stronę budynku, z którego właśnie wróciłeś. Powoli wchodząc stopień po stopniu, spoglądaj cały czas na ów budynek, a w jego górnych oknach ujrzysz wieżyczki oświetleniowe, znajdujące się na terenie pobliskiej Ciepłowni Południe. Interesuje cię tylko ta wieżyczka, która jest najbliżej i jest najlepiej widoczna (czyli ta najbardziej z lewej).

Wchodząc po schodach, w końcu staniesz na jednym stopniu, z którego NIE WIDAĆ wspomnianej wieży oświetleniowej, gdyż przyslania ją słupek pomiędzy dwoma oknami budynku parowozowni. Numer schodka, na którym stoisz przypisz literze D ( stopnie licz od półpiętra w górę, tak jakby półpiętro miało numer zero ).
E Z klatki schodowejWink rozejrzyj się dookoła i odszukaj rząd krzyży. Udaj się do krzyża o numerze: (A×B)-[2×(C×D)]-(A-C).
F

Teraz obróć się o 90° w lewą stronę i odlicz kolejne (A+B)-(C×D)+(2×A) 'krzyży' (te są już bezramienne). Gdy dojdziesz do finalnego krzyża, obróć się znów o 90° w lewo i w odległości ok. półtora metra zobaczysz oczywiste miejsce ukrycia skrzynki.

Powodzenia!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Komin widziany przez szparę