Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wyspa skarbów - OP5A4A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 56 m n.p.m.
 Województwo: Polska > wielkopolskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-10-2012
Data utworzenia: 24-09-2012
Data opublikowania: 02-10-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 29-06-2014
22x znaleziona
0x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 4 obserwatorów
10 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
19 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Algida, Armis, bartstig, BigBadWolf, Button3137, Dante_Globtroter, FUTURE2112, Hellrider9559, jedrzej180, Layio, marass1111, naruu, Nati., Pawel_Ka, prjd, RoDaJJ, ronja, rredan, tzw-madzia&Kei
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Ostrów Tumski jest najstarszą i jedną z najcenniejszych części Traktu Królewsko-Cesarskiego w Poznaniu. W sposób szczególny zapisał się on w kartach historii miasta, będąc świadkiem wielu znaczących wydarzeń. Tu poczęła rodzić się idea przyjęcia chrześcijaństwa jako „przepustki” do grona pełnoprawnych narodów europejskich. Skutkiem daleko sięgającej myśli Mieszka I, dążącego do uczynienia z kraju znaczącego ośrodka było małżeństwo z księżniczką czeską Dobrawą. Pod jej wpływem wzniesiona została w grodzie pierwsza świątynia, a Mieszko przyjął przypuszczalnie na Ostrowie Tumskim chrzest w 966 r. Kolejnym kamieniem milowym, mającym niebagatelny wpływ na kształtowanie się młodego państwa i jego administracji było powołanie do życia w Poznaniu pierwszego na polskich ziemiach biskupstwa (968 r.). Powstała wówczas Katedra piastuje tym samym miejsce Alma Mater Kościoła Polskiego. W murach Katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii.

Po 1253 roku i lokacji miasta na lewym brzegu Warty, Ostrów Tumski stał się siedzibą władz kościelnych. W okresie średniowiecza, na miejscu dawnego palatium piastowskiego powstał kościół NMP. W późniejszym okresie zbudowano psałterię.

Postacią godną uwagi był Jan Lubrański  - założyciel słynnej akademii - pierwszej uczelni na ziemiach polskich kształcącej w duchu humanizmu.

W roku 1800 Ostrów Tumski włączony został w granice Poznania. Wkrótce wybudowano tu pruskie fortyfikacje. Do dziś przetrwał ich fragment w postaci bramy Śluzy Tumskiej.

II wojna światowa pozostawiła po sobie wielkie zniszczenia na Ostrowie Tumskim. Poświęcenie odbudowanej katedry miało miejsce pamiętnego dla całej Polski dnia 28 czerwca 1956 roku. 10 lat później na Ostrowie Tumskim obchodzono uroczystości milenijne chrztu Polski z udziałem kardynała Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. W 1983 roku przybył on po raz drugi na Ostrów Tumski – tym razem jako  Jan Paweł II.

Dziś Ostrów Tumski jest jednym z  najcenniejszych zespołów architektoniczno – urbanistycznych w kraju. Zespół zabytków obejmuje: katedrę, pałac arcybiskupi, kościół NMP, psałterię, dawną Akademię Lubrańskiego – Muzeum Archidiecezjalne, kanonie, wikariaty, bramę Śluzy Tumskiej. Ponadto niezwykłe skarby kryje ziemia: relikty palatium Mieszka I, wczesnośredniowieczne wały drewniano – ziemne, a podziemia katedralne: pierwsze groby królewskie  oraz  chrzcielnicę.

 

Ukryte kesze umożliwią ci zwiedzenie Ostrowa Tumskiego i zobaczenie większości opisanych wyżej budynków. Na odnalezienie wszystkich punktów i dotarcie do finału, będziesz potrzebować ok. 1 godziny.

Koniecznie zabierz ze sobą kartkę i ołówek, przydadzą się do przepisania zadań.

Quiz, który przygotowaliśmy składa się z kilku skrzynek. W trzech spośród wszystkich siedmiu punktów znajdują się obiekty. Reszta to wskazówki, które umożliwią odnalezienie kolejnego etapu i dzięki temu dotarcie do skrzynki finałowej.

Punkt nr 1 - jest to nietypowy obiekt ze wskazówkami do następnych punktów. Magnetyczny obiekt znajduje się w miejscu wskazywanym przez kordy, prawie dokładnie na skrzyżowaniu ulicy Panny Marii przy jednym z zejść na Ostrów Tumski (nieopodal Psałterii). W obiekcie znajdują się trzy zadania, których rozwiązania przydadzą się przy kolejnych punktach. Po odnalezieniu skrzynki koniecznie spisz zadania - bez nich odnalezienie kolejnych punktów nie będzie możliwe. Na koniec delikatnie odłóż obiekt na swoje miejsce (trzeba zrobić to bardzo starannie, inaczej będzie się odróżniać). Zalecana ostrożność w najwyższym stopniu. Podejmując kesza będziecie bardzo widoczni.

Punkt nr 2 - miejsce ukrycia wskazówki znajduje się ok. 93 kroki w kierunku wschodnim, na części budynku znajdującej się nieopodal drzewa. Punkt, którego szukasz, to 5 cyfr w formacieABC.CD wyrytych w cegle, na wysokości wzroku. Po odnalezieniu punktu, podstaw cyfry do wzoru spisanego ze skrzynki nr 1. Wynik to liczba kroków, o jaką oddalony jest punkt nr. 3. Oś budynku, przy którym stoisz, wskaże ci dokładny kierunek.

Punkt nr 3 - odnajdź napis składający się z czterech wyrazów. Gdy spojrzysz na zadanie nr 2 spisane z pierwszego pojemnika, wszystko stanie się jasne. Rozwiązaniem jest typ obiektu, na którym ukryta jest wskazówka, jak odnaleźć kolejny punkt. Aby tam trafić, skieruj się w pobliską ulicę, która swoją nazwę otrzymała na cześć pewnego ważnego dla Poznania biskupa.

Punkt nr 4 - kolejna wskazówka. Na obiekcie odnajdź liczby w formacie ABCD-ACCD. Rozwiąż zadanie nr 3, które spisałeś z pojemnika nr 1. Wynik wskaże ci liczbę kroków na wschód, które musisz przejść, aby dotrzeć do budynku z mansardowym dachem. Tu, dokładnie naprzeciwko wejścia ukryty jest drugi pojemnik.

Punkt nr 5 - w pojemniku znajduje się wyraźna wskazówka umożliwiająca odnalezienie punktu nr 6. Ukryta jest również informacja konieczna do odnalezienia skrzynki finałowej.

Punkt nr 6 - odnajdź napis składający się z trzech wyrazów. Wyraz numer 1 rozpoczyna się od litery S itd. Odczytanie zaszyfrowanej wskazówki wskaże ci obiekt, w którym znajduje się finał. Wskazówki, jak tam dotrzeć, odnalazłeś już w pojemniku ukrytym w punkcie piątym.

Finał - obiekt znajduje się w miejscu, którego z pewnością się nie spodziewasz. Wszystkie uzyskane do tej pory informacje wskażą ci miejsce finału. Aby odnaleźć obiekt, musisz się jednak dokładnie rozglądać. Budynek, którego szukasz niekoniecznie jest przy samej ulicy (musisz się rozglądać). Gdy znajdziesz odpowiedni budynek, tuż obok znajduje się obiekt opisany w punkcie nr 6 - to jest właśnie skrzynka finałowa. Aby się do niej dostać, potrzebujesz elementu, który znajduje się w promieniu 5m od skrzynki finałowej, ukryty w magnetycznym pojemniku. W finałowej skrzynce znajdują się drobne upominki i logbook.

Więcej o Trakcie Królewsko-Cesarskim na www.poznan.pl/trakt oraz www.facebook.com/trakt.poznan.

Obrazki/zdjęcia
jak wygląda dach mansardowy?