Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Chaty Jamneńskie - OP08F1
Właściciel: Artix
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 31 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:15 h    Długość trasy: 0.40 km
Data ukrycia: 17-11-2007
Data utworzenia: 19-11-2007
Data opublikowania: 19-11-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 24-07-2014
89x znaleziona
8x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 7 obserwatorów
3 odwiedzających
54 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Miejsce historyczne  Dostępna w określonych godzinach lub płatna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 2013-02-23 15:05:23, dodane przez WrzosPierwotne miejsce ukrycia skrzynki zostało zniszczone. Kesz został reaktywowany w nowym miejscu. Opis i zdjęcia zaaktualizowne.

Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Wystawa Pt. "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem", to  oryginalna zabytkowa zagroda rybacka, jest stałą ekspozycją powstałą jako efekt wieloletnich badań nad jamneńską kulturą ludową. Obrazuje najciekawsze dziedziny jamneńskiej kultury materialnej, obrzędowości i sztuki.

Kultura jamneńska jest zjawiskiem niezmiernie złożonym, noszącym w sobie pierwiastki słowiańskie, niderlandzkie (holenderskie i fryzyjskie) a także i inne. Pomorze było zasiedlane sporadycznie już od XII wieku ludnością napływową z zachodu, a po wojnie trzydziestoletniej (1618 - 1648), gdy Pomorze przejęte zostało przez Brandenburgię, już na większą skalę sprowadzano ludność z Niderlandów i Niemiec (Saksonia, Westfalia). W mniejszym stopniu napływała też ludność z Anglii, Węgier, Czech i Szwecji. Wyspecjalizowani w pracach wodno - melioracyjnych Holendrzy i Fryzowie zagospodarowywali wybrzeże morskie po dzisiejszą Łotwę i Estonię oraz większość pobrzeży rzecznych. Śladem ich osadnictwa jest budownictwo, niektóre elementy sztuki związane ze zdobnictwem, detale stroju pyrzyckiego i jamneńskiego, murowane wiatraki z ruchomą górną częścią ze śmigłami typu "holender", nazewnictwo, być może i motyw tulipana, znany na całym Pomorzu, zwłaszcza w sztuce kaszubskiej.

Kultura, a zwłaszcza jamneńska sztuka, powstały w specyficznych uwarunkowaniach, spośród których wymienić trzeba: słowiański substrat, zachowujący wśród niemieckiego otoczenia swą specyfikę; nawarstwienia obcych wpływów kulturowych, być może fryzyjskich, widocznych w formach mebli i niektórych elementach stroju; zamożność obu wsi, będących zapleczem żywnościowym dla Koszalina, mających zatem podstawy do rozwinięcia sztuki; wysoki poziom kulturalny członków grupy jamneńskiej, wśród których umiejętność czytania nie była czymś wyjątkowym; warunki ekologiczne i izolacja geograficzna - obie wsie, leżące pośród rzeczek i bagien, od północy graniczące z wielkim jeziorem Jamno miały tylko jedno "okno na świat" - połączenie z Koszalinem. Ta izolacja miała wielki wpływ na zachowanie i utrzymanie odrębności kultury i sztuki jamneńskiej.

Ludność, która do 1945 roku mieszkała na owej "wyspie kulturowej" opuściła swoje wsie, pozostawiając po sobie zabytki kultury materialnej - nie tylko interesującą zabudowę czworobocznych gospodarstw, w tym kryte trzciną chaty, ale także te, związane z wyposażeniem wnętrz domów, rzemiosłami i zajęciami gospodarczymi - zwłaszcza rybołówstwem, tkactwem, stolarstwem i kopaniem torfu, sprzedawanego kiedyś jako opał na koszalińskim targu.

W podwórzu muzeum natkniemy się na zagrodę rybacką przeniesioną z Jamna. Wewnątrz krytej strzechą chaty o niskich stropach zobaczymy krótkie łóżka we wnękach sypialnych oraz drewniane maselnice. W pierwszą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia odbywa się tu jarmark artystów ludowych.

U wejścia na dziedziniec znajduje się stylowa Gospoda Jamneńska, gdzie skosztujemy m.in. babki ziemniaczanej z boczkiem i kiełbasą oraz zupy "dla chłopa i baby, co trzymają graby".

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Chata Jamneńska
Miejsce poszukiwań.
I wszystko jasne.