Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Chaty Jamneńskie - OP08F1
Eigenaar: Artix
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 31 meter NAP
 Provincie: Polen > zachodniopomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:15 h    Lengte: 0.40 km
Geplaatst op: 17-11-2007
Gemaakt op: 19-11-2007
Gepubliceerd op: 19-11-2007
Laatste verandering: 24-07-2014
89x Gevonden
8x Niet gevonden
7 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
5 x Bekeken
54 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Opmerking van OC Team

Data: 2013-02-23 15:05:23, dodane przez WrzosPierwotne miejsce ukrycia skrzynki zostało zniszczone. Kesz został reaktywowany w nowym miejscu. Opis i zdjęcia zaaktualizowne.

Beschrijving PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Wystawa Pt. "Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem", to  oryginalna zabytkowa zagroda rybacka, jest stałą ekspozycją powstałą jako efekt wieloletnich badań nad jamneńską kulturą ludową. Obrazuje najciekawsze dziedziny jamneńskiej kultury materialnej, obrzędowości i sztuki.

Kultura jamneńska jest zjawiskiem niezmiernie złożonym, noszącym w sobie pierwiastki słowiańskie, niderlandzkie (holenderskie i fryzyjskie) a także i inne. Pomorze było zasiedlane sporadycznie już od XII wieku ludnością napływową z zachodu, a po wojnie trzydziestoletniej (1618 - 1648), gdy Pomorze przejęte zostało przez Brandenburgię, już na większą skalę sprowadzano ludność z Niderlandów i Niemiec (Saksonia, Westfalia). W mniejszym stopniu napływała też ludność z Anglii, Węgier, Czech i Szwecji. Wyspecjalizowani w pracach wodno - melioracyjnych Holendrzy i Fryzowie zagospodarowywali wybrzeże morskie po dzisiejszą Łotwę i Estonię oraz większość pobrzeży rzecznych. Śladem ich osadnictwa jest budownictwo, niektóre elementy sztuki związane ze zdobnictwem, detale stroju pyrzyckiego i jamneńskiego, murowane wiatraki z ruchomą górną częścią ze śmigłami typu "holender", nazewnictwo, być może i motyw tulipana, znany na całym Pomorzu, zwłaszcza w sztuce kaszubskiej.

Kultura, a zwłaszcza jamneńska sztuka, powstały w specyficznych uwarunkowaniach, spośród których wymienić trzeba: słowiański substrat, zachowujący wśród niemieckiego otoczenia swą specyfikę; nawarstwienia obcych wpływów kulturowych, być może fryzyjskich, widocznych w formach mebli i niektórych elementach stroju; zamożność obu wsi, będących zapleczem żywnościowym dla Koszalina, mających zatem podstawy do rozwinięcia sztuki; wysoki poziom kulturalny członków grupy jamneńskiej, wśród których umiejętność czytania nie była czymś wyjątkowym; warunki ekologiczne i izolacja geograficzna - obie wsie, leżące pośród rzeczek i bagien, od północy graniczące z wielkim jeziorem Jamno miały tylko jedno "okno na świat" - połączenie z Koszalinem. Ta izolacja miała wielki wpływ na zachowanie i utrzymanie odrębności kultury i sztuki jamneńskiej.

Ludność, która do 1945 roku mieszkała na owej "wyspie kulturowej" opuściła swoje wsie, pozostawiając po sobie zabytki kultury materialnej - nie tylko interesującą zabudowę czworobocznych gospodarstw, w tym kryte trzciną chaty, ale także te, związane z wyposażeniem wnętrz domów, rzemiosłami i zajęciami gospodarczymi - zwłaszcza rybołówstwem, tkactwem, stolarstwem i kopaniem torfu, sprzedawanego kiedyś jako opał na koszalińskim targu.

W podwórzu muzeum natkniemy się na zagrodę rybacką przeniesioną z Jamna. Wewnątrz krytej strzechą chaty o niskich stropach zobaczymy krótkie łóżka we wnękach sypialnych oraz drewniane maselnice. W pierwszą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia odbywa się tu jarmark artystów ludowych.

U wejścia na dziedziniec znajduje się stylowa Gospoda Jamneńska, gdzie skosztujemy m.in. babki ziemniaczanej z boczkiem i kiełbasą oraz zupy "dla chłopa i baby, co trzymają graby".

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Chata Jamneńska
Miejsce poszukiwań.
I wszystko jasne.