Od 1823 r. firma Hartwig Kantorowicz prowadziła w Poznaniu gorzelnię i fabrykę wódek oraz likierów. Jej wyroby z czasem zyskały światową renomę, a znak “Hartwig Kantorowicz” stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków wśród producentów wyrobów alkoholowych. Już w 1871 r. na Wystawie Światowej w Wiedniu, Hartwig Kantorowicz zdobył prestiżowy dyplom i złoty medal. Dwa złote medale zdobył na kolejnej Wystawie Światowej w Nowym Orleanie.
Po przejęciu spółki przez kupców polskich w 1920 r. marka wyrobów ze znakiem “Hartwig Kantorowicz” wzrasta, a wódki i likiery eksportowane są na wszystkie kontynenty. Po przejęciu firmy, zarówno przy samej firmie jak i na oznaczeniach wyrobów, pojawia się tajemniczo dziś brzmiący skrót “Nast.” Zgodnie z kontraktem kupna przedsiębiorstwa z listopada 1920 r. polscy kupcy zobowiązali się przy nazwisku Hartwiga Kantorowicza w nazwie firmy, umieszczać znamię “następca” lub jego skrót. To zobowiązanie umowne wykonywane jest konsekwentnie do dzisiaj.
Przy wytwórni wódek i likierów powstał oddział tłoczenia soków owocowych. Do najbardziej znanych marek alkoholi wytwarzanych w fabryce należały m.in. kminkówka Allasch, Orlow i likiery: Mandarin, Ginger oraz Podbipięta (prekursor Żołądkowej Gorzkiej).
KESZ:
Odszukaj dawną siedzibę firmy Hartwig Kantorowicz. Pomocne może być foto fasady kamienicy. Mikro ukryty na sposób leśny po przeciwnej stronie ulicy. Zadbaj o maskowanie i konspirację przy podejmowaniu.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Fortyfikacje w Poznaniu - PLH300005 |