Góry Opawskie – góry niezbyt wysokie ale pomimo tego bardzo ciekawe. Od wieków wykorzystywane gospodarczo i militarnie potrafią opowiedzieć niejedną historię. Zapraszam na spacer i zdobywanie Gór Opawskich w ramach Projektu Góry Opawskie, czyli
Zamkowa Góra (571 m n.p.m.) - 3 miejsce w Górach Opawskich pod względem wysokości.
Nazwa może być myląca - na zamkowej górze nie znajdziemy żadnego zamku bo nie o zamek tu chodzi. Nazwa powstała z tłumaczenia niemieckiej nazwy Hausberg lub Schlossberg, i bardziej oznacza małą budowlę obronną niż jakiś wielki zamek. Ślady po budowli obronnej są widoczne na Górze Zamkowej, ale są to raczej ślady - ruin nie znajdziemy, są ślady fosy, wały ziemne i tyle co widać.
Bardzo pobieżne badania archeologiczne potwierdziły, że była w tym miejscu jakaś budowla obronna ale bardziej jest ona podobna do grodziska z Okopowej niż od zamku.
Na pewno była w tym miejscu strażnica, może punkt poboru opłat - na przełęczy pod Zamkową Górą znajduje się drugi (historyczny) trójstyk granic w górach Opawskich (pierwszy można zobaczyć przy skrzynce GO! 31).
Wojowie z Zamkowej Góry zapewne mieli za zadanie obserwować otoczenie, a przede wszystkim zlatohorską drogę. Być może pobierali myto. Mury chroniły ich przed niewielkimi oddziałami, bandami rzezimieszków i dzikimi zwierzętami. Przy większym zagrożeniu wycofywali się do zamku w Prudniku.
Na szczycie znajduje się słupek z punktem pomiarowym więc nie ma szans przegapić (dobrze się na nim siedzi)
Ciekawostka: Moja skrzynka nr 65 na opolszczyźnie, dzięki niej wyszedłem na I miejsce skrzynek na opolszczyźnie (drugi raz). W dodatku jest to 600 skrzynka na opolszczyźnie (ale nie pierwszy raz), jest co świętować ;-)
żródło: http://www.tygodnikprudnicki.pl/1,4896,0,5.html
*****Skrzynka*****
Skrzynka rozmiaru małego, ukryta w korzeniach drzewa, które sobie odpoczywa.
Zawartość: standard - logbook, ołówek, temperówka. certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz drobne fanty na wymianę.
UWAGA: zapisz kod z logbooka, może być przydatny do znalezienia skrzynki finałowej. Kody skrzynek w masywie Biskupiej Kopy są identyczne, więc wystarczy znać kod z dowolnej skrzynki GO 14 – 17.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Góry Opawskie - PLH160007 |