U Słowian zasadniczo nie stosowano imion związanych z bronią (imię Mieczysław to imię stworzone przez Jana Długosza, który próbował w ten sposób wyjaśnić pochodzenie imienia Mieszko). Wśród imion złożonych nie spotyka się nazw zwierząt (wyjątkiem jest imię Wilkomir, poświadczone jednak w tylko jednym źródle, w dodatku późnym).
Właściwe imiona nadawane były prawdopodobnie w czasie postrzyżyn. Miały one magiczne znaczenie i stanowiły życzenie - wróżbę dla osoby je noszącej. Dzieci zanim otrzymały swoje prawdziwe imię (w wieku około siedmiu lat) nosiły imiona zastępcze, pozornie umniejszające wartość dziecka, a tym samym chroniące je przed złymi mocami np. Niemoj, Nielub, itp.
Imiona Słowian były abstrakcyjne. Ich zadaniem było zaopatrywanie młodych ludzi w cnoty niezbędne w boju albo w radzie plemiennej oraz do utrzymywania zgody i porządku. Miały również przypominać o szacunku dla starszych.
Pełen artykuł tutaj.
Zasadniczo większość braci keszerskiej przekroczyła siódmy rok życia. Zgodnie jednak z maksymą "co się odwlecze to nie uciecze" zapraszam na ceremonię nadania imion.
Odrzućmy nasze dotychczasowe, zastępcze imiona, przyjmijmy te, które będą naszym życzeniem na pomyślne życie.Ważne, aby imiona spełniały zasady opisane wyżej.
Dla uczestników okolicznościowy Logbook, do którego będzie należało się wpisać swoim loginem z opencaching.pl oraz swoim nowym imieniem. To drugie nalezy zapisać głagolicą ;)
Skrzynka powstała podczas Kupalnocki 3.
Pomysł z ceremonią nadania nowego imienia spodobał się bardziej, niż przypuszczałem. Dlatego też skrzynka została przeze mnie zmieniona w (d)Own Cache, który będzie się pojawiać tu i tam.