Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Życzenie pomyślności - OP50E3
Właściciel: Leone
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 112 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Own cache
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:10 h    Długość trasy: b.d.
Data ukrycia: 22-06-2012
Data utworzenia: 26-05-2012
Data opublikowania: 31-05-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 26-06-2017
63x znaleziona
1x przeniesiona   0 km
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
18 odwiedzających
61 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aethoris, Agatha, mirtis, sajmon
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Charakterystyczną cechą imion słowiańskich, wyróżniającą je spośród innych imion ludów indoeuropejskich, był niemal całkowity brak odwołań w używanych imionach do wyznawanych bogów (...).

U Słowian zasadniczo nie stosowano imion związanych z bronią (imię Mieczysław to imię stworzone przez Jana Długosza, który próbował w ten sposób wyjaśnić pochodzenie imienia Mieszko). Wśród imion złożonych nie spotyka się nazw zwierząt (wyjątkiem jest imię Wilkomir, poświadczone jednak w tylko jednym źródle, w dodatku późnym).

Właściwe imiona nadawane były prawdopodobnie w czasie postrzyżyn. Miały one magiczne znaczenie i stanowiły życzenie - wróżbę dla osoby je noszącej. Dzieci zanim otrzymały swoje prawdziwe imię (w wieku około siedmiu lat) nosiły imiona zastępcze, pozornie umniejszające wartość dziecka, a tym samym chroniące je przed złymi mocami np. Niemoj, Nielub, itp.

Imiona Słowian były abstrakcyjne. Ich zadaniem było zaopatrywanie młodych ludzi w cnoty niezbędne w boju albo w radzie plemiennej oraz do utrzymywania zgody i porządku. Miały również przypominać o szacunku dla starszych.

 Pełen artykuł tutaj.

 

Zasadniczo większość braci keszerskiej przekroczyła siódmy rok życia. Zgodnie jednak z maksymą "co się odwlecze to nie uciecze" zapraszam na ceremonię nadania imion.

Odrzućmy nasze dotychczasowe, zastępcze imiona, przyjmijmy te, które będą naszym życzeniem na pomyślne życie.Ważne, aby imiona spełniały zasady opisane wyżej.

Dla uczestników okolicznościowy Logbook, do którego będzie należało się wpisać swoim loginem z opencaching.pl oraz swoim nowym imieniem. To drugie nalezy zapisać głagolicą ;)

 

 

Skrzynka powstała podczas Kupalnocki 3.

Pomysł z ceremonią nadania nowego imienia spodobał się bardziej, niż przypuszczałem. Dlatego też skrzynka została przeze mnie zmieniona w (d)Own Cache, który będzie się pojawiać tu i tam.

 

Aby uzyskać prawo wpisu do logbooka należy przejść ceremonię nadania imienia. Ta polega przede wszystkim na opowiedzeniu zgromadzonej gawiedzi, co wybrane imię oznacza i jakie życzenie za sobą niesie.

Opis postaram się zmienić asap na barfziej klimatyczny w niedalekiej prxzyszłości ;)