Jerzy Spojler był niesfornym żołnierzem. Bez trudu zdobył stopień szeregowego. W tym przypadku wystarczyło jedynie odebrać bilet do wojska i stawić się na czas w wyznaczonej jednostce – ten etap zaliczył wzorowo.
Na szkółce kadetów przełożeni bezskutecznie starali się dobrać odpowiednią dla niego specjalność. Jego marzeniem było stać się artylerzystą – obsługiwać strzelające z ogromnym hukiem wielkie i ciężkie działa. Niestety, kiedy, po solidnie odebranym szkoleniu teoretycznym, nieszczęśliwie, już na samym początku strzelania praktycznego, załadował uzbrojony pocisk do armaty spłonką do przodu a czubkiem do tyłu, wezwana na miejsce ekipa saperska przez 16 godzin starała się wydobyć pocisk z zablokowanego zamka. Przybyli na miejsce następnego dnia przedstawiciele producenta armaty nie mogli nadziwić się „zręczności” młodego artylerzysty i bezradnie przyznali, że konstruując mechanizm zamka nie przewidzieli możliwości zaistnienia takiej sytuacji.
Po rozwianiu nadziei szeregowego Spojlera na ładowanie dział, starano się zrobić go radiotelefonistą, elektrykiem, magazynierem, a nawet wojskowym strażakiem. Bezskutecznie – Spojler na skutek absolutnie nieprzewidywalnych wypadków powodował niemożliwość otrzymania stosownego dokumentu poświadczającego przydział funkcyjny. Ponieważ jednak, w stopniu nieco ponad dostatecznym oceniano jego wyniki na strzelnicy, ustalono, że otrzyma on funkcję strzelca.
Kadra Ośrodka Szkolenia Kadetów odetchnęła z ulgą.
Uświadamiając sobie fakt, że szeregowy Spojler w związku z kończącym się szkoleniem lada dzień opuści ich, uzbrojone gościnnym kolczastym drutem mury, w nieopanowanej euforii awansowała Spojlera do stopnia starszego szeregowego i wysłała do dalszej służby możliwie jak najdalej.
Wybór z oczywistych względów padł na Hel. I to jednostkę na końcu świata – Baterię Artylerii Stałej (w skrócie BAS), na samym końcu Cypla Helskiego.
Zdobywając naszego 10-cio częściowego kesza, ruszycie śladem starszego szeregowego Spojlera, poznając kilka historii z jego bogatej w wydarzenia służby. Spotkacie przy okazji jego przyjaciół z tego samego poboru: szeregowego Proroczka, zwanego Prorokiem ze względu na jego niezwykłe zdolności przepowiadania przyszłości, bardzo religijnego szeregowego Wikrockiego, zwanego Wikarym, niezwykle zdyscyplinowanego kaprala Regulskiego, oraz kadrę: kapitana Parówę i kontrolera Żandarmerii Wojskowej, siejącego postrach majora Wnikacza.
Multikesz składa się z następujących części:
cz.1 – „Poznajemy starszego szeregowego Spojlera” (Główny Punkt Kierowania Ogniem 13. BAS), OP4DFC
cz.2 – „Kara Spojlera” (Elektrownia dla 13. BAS) OP4DFD
cz.3 – „Malowania ciąg dalszy” (Centrala artyleryjska 13. BAS) OP4DFF
cz.4 – „Zabarykadowany” (Schron amunicyjny) OP4E8F
cz.5 – „Znów malowanie – tym razem tylko na szaro...” (Centrala artyleryjska 27. BAS) OP4E8B
cz.6 – „Gdzie mieszka szeregowy Kesch?” (Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem) OP4E00
cz.7 – „Major Wnikacz kontroluje” (Punkt Kierowania Ogniem 27. BAS) OP4E8C
cz.8 – „Makao... i po Makale” (Magazynek) OP4E8D
cz.9 – „Coraz bliżej celu...” (Schron załogi) OP4E8E
Do zdobycia niektórych części multikesza niezbędna będzie latarka
Bardzo ważne jest, aby poszczególne części zdobywać w kolejności chronologicznej. Tylko ten sposób pozwoli na zachowanie spójności i sensu historii.
Celem jest dotarcie do części 10-tej, w pobliżu której znajduje się skrzynka finałowa.
UWAGA: podane koordynaty nie prowadzą do finału.
Aby zdobyć pierwszego kesza należy znaleźć wskazówkę ukrytą w opowiadaniu znajdującym się w opisie skrzynki na stronie.
Opowiadania do kolejnych części znajdują się wewnątrz lub w bezpośrednim sąsiedztwie okeszowanych obiektów. Ich lokalizacja podana jest w opisie każdej ze skrzynek. Każdy pojemnik zawiera kilkanaście kopii opowiadania, możecie więc zabrać ze sobą jedną z nich. Jeśli ktoś zastanie ostatnią sztukę, prosimy o jej pozostawienie i poinformowanie nas o tym.
Na podstawie wskazówek ukrytych w opowiadaniu musicie zlokalizować kesz, ukryty na terenie obiektu. W niektórych przypadkach konieczne będzie zapoznanie się z opisem obiektu, znajdującym się na tablicy informacyjnej przy obiekcie.
Wewnątrz właściwego kesza w logbooku znajduje się część kordów oraz hasła niezbędnego do odnalezienia miejsca ukrycia finałowej skrzynki.
Pamiętajcie aby z każdego logbooka spisać kod zawierający dane cząstkowe kordów oraz hasła niezbędnych do zlokalizowania skrzynki finałowej.
Przykład kodu: N68/E24/4G
SKRZYNKA FINAŁOWA
Koordynaty dziesiątej części to:
N 54° 35. NNN
Wartość NNN uzyskujemy po dodaniu wszystkich wartości N podanych w spisanych kodach, EEE po dodaniu wartości E.
Z trzeciej części kodu składamy dziesięcioliterowe hasło – cyfra oznacza numer litery.
Uzyskane współrzędne doprowadzą was do tablicy, gdzie znajdziecie brakującą, dziesiątą literę hasła. Jest nią dwunasta litera w TYTULE tablicy.
Należy pod tablicą odczytać kompletne już hasło - wskazówkę i udać się zgodnie ze wskazaniem po skrzynię finałową.
Zwróćcie szczególną uwagę na jedną z wizji szeregowego Proroczka. Jedna z nich jest konieczna do znalezienia skrzyni finałowej
Powodzenia!
Selinowie
P.S.
Kiedy wykopywaliśmy dół na skrzynkę finałową znaleźliśmy bardzo zaskakujący list ukryty w zardzewiałej puszce. Postanowilśmy umieścić go w naszej skrzynce (nie na wymianę).
Okazało się też, że kiedy ukrywaliśmy skrzynię byliśmy obserwowani - świadczy o tym pierwszy wpis w logbooku, który odczytaliśmy, kiedy wróciliśmy następnego dnia dorzycić kilka fantów...
...........................................................................................
12.05.2013
Po zimowej przerwie skrzynka finałowa wreszcie jest dostępna.
Niestety, aktywność przyrody spowodowała konieczność zmiany hasła. Osoby, które przed 12.05.2013 znalazły poszczególne części multikesza, prosimy o kontakt - podamy nowe, aktualne litery przypisane do poszczególnych skrzynek mikro.
Selinowie
Pepino i Żaba
This geocache is probably placed in a nature protection area: | |
Nadmorski Park Krajobrazowy |
![]() |
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000
:
Zatoka Pucka i Pólwysep Helski - PLH220032 |
![]() |