Sądeckie Planty
W 1884 r. Rada Miejska podjęła uchwałę o założeniu Ogrodu Miejskiego między ówczesną ul. Węgierską (dzisiejszą ul. Jagiellońską) a ul. Długosza, naprzeciw nowo zbudowanej szkoły żeńskiej. Prace przeprowadzono w roku następnym. W r. 1905 ogród poszerzono o wykupiony, wąski, dwumetrowej szerokości pas od strony ul. Jagiellońskiej „aby skutkiem tej parcelacji [...] istniejąca w parku wspaniała aleja nie została przemieniona w ulicę”. Dla pielęgnacji zieleni opłacano ogrodnika miejskiego; był nim w latach 1890-1900 Karol Adamczyk.. Na początku w. XX funkcję zarządcy ogrodu pełnił kupiec Wiktor Oleksy, który w r. 1906 poszerzył go przez wydzierżawienie sąsiedniego ogrodu prywatnego. Ówczesne, niewielkie założenie stanowiło północną część ogrodu dzisiejszego. Nieregularna, krajobrazowo-kwaterowa kompozycja z czterema kolistymi klombami, widoczna jest m. in. na planie sytuacyjnym zabudowy z ok. r. 1895. W obrębie Ogrodu stała altana, w której sprzedawano napoje. Pielęgnacja całości uwzględniana była corocznie w budżecie miejskim, przewidującym m. in. wydatki na sadzenie drzew. Po wzniesieniu koło Ogrodu pomnika Adama Mickiewicza (1898) - był on określany także jako Park Mickiewicza.
Z funkcjonowaniem Ogrodu Miejskiego związana była fundacja im. dra Onufrego Trembeckiego, ustanowiona staraniem jego wnuka Józefa Wieniawy Zubrzyckiego w r. 1896, a przyjęta przez Radę Miasta w r. 1900. Dotyczyła ona przekazania miastu — po śmierci spadkobierców — dworku przy dzisiejszej ul. Jagiellońskiej 35 „na urządzenie publicznej biblioteki i początkowego muzeum ogólnego dla miasta, z ogrodem do tegoż dworku należącego, który ma być z Ogrodem Miejskim połączony”. W ten sposób w obręb Ogrodu włączona została parterowa willa, romantyczna w swym wyrazie stylowym, o detalu częściowo jeszcze klasycyzującym.
Dzieje miasta Nowego Sącza, t. II, s. 519-22
***
Do historycznego opisu można jedynie dodać, że pobliskie okalające ogród ulice kiedyś z parterową zabudową odbudowane zostały gmachami państwowymi dwu i trzykondygnacyjnymi kamienicami z elektycznymi, secesyjnymi i modernistycznymi fasadami. I to że początkowo nosił imię Tadeusza Kościuszki.
Dzisiejsze czasy
W ostatniej dekadzie Planty zostały poddane niemal całkowitej rewitalizacji.
Dokonano całkowitej modernizacji wszystkich alejek parkowych, zmieniono nawierzchnię, dodano nowe alejki.
Przechadzając się alejkami możemy spotkać niemal całą menażerię. Gołębie przy „Piotrowej Skale”, jaszczur w fontannie, zielony słowik na dachu i wyżej czarny kot na kominie a w centrum kawka.
***
Poszukiwany obiekt „kesz”
Podane koordynaty to kawiarnia gdzie znajduje się „kesz”
Dzięki uprzejmości właściciela Kawiarni „Cafe Kawka” w godzinach jej otwarcia: Pon - Pt 9:00 - 22:00, Sob 10:00 - 23:00,Nie 10:00 - 22:00, skrzynka ogólnie dostępna.
Podejmując ją zachowaj dyskrecję wobec gości . Personel Kafe wtajemniczony. Nie musisz nic zamawiać, osobicie polecam wszystko z karty.
Znajduje się po lewej stronie na wysokości ok. 170 cm przed wejściem do miejsca ustronnego potocznie zwanym „tam gdzie król chadzał piechotą” lub tez „Wujek Czesiek”
W kawiarni SPOT darmowy dostęp do netu.
Klucz (Key) ukryty na terenie parku N49 37.185 E20 41.662: do jego odczytu potrzebne jest lusterko(jest dostepne w bufecie. Proszę o jego zwrot po wykonaniu zadania) (zachowaj dyskrecję)
Zawartość typowa: Logoobok przybory do pisania nie na wymianę, oraz więcej fantów na wymianę.
Dla pierwszych znalazców certyfikat FTC, STC, TTC dla pozostałych nie numerowane.
Serdecznie zapraszam
Etap | Symbol | Typ | Współrzędne | Opis |
---|---|---|---|---|
Interesujące miejsce | --- | Mała Galeria |