WSTĘP
Mieszkając w Helu uwielbiałem przesiadywać na owym dalmierzu wściekając się ,
że nieliczni turyści którzy go wypatrzyli w gęstwinie krzaków, oddawali się wątpliwej przyjemności pozostawiania kału jak i śmieci wewnątrz. Na dzień dzisiejszy nie jest trudno wypatrzyć obiekt ponieważ okoliczne chaszcze zostały powycinane (podobnie jest z całym okolicznym lasem - jak nie trudno się domyślić Muzeum postanowiło w niedługim czasie udostępnić do zwiedzania stanowiska o których nie mieli pojęcia sami helanie), a góra obiektu stała się znośna. Zdziwiony , że nikt jeszcze nie założył w tak widowiskowym obiekcie skrzynki poleciałem poskładać po znajomych duże mikro z logbookem. Pojemnik wygląda jakby brał udział w obronie Helu, ale mam nadzieję, że długo posłuży.
ROZWINIĘCIE
ZAKOŃCZENIE
O samym keszu słów kilka.
Żeby zejść w dół do skrzynki, rzeczą oczywistą jest , że trzeba najpierw wejść na górę. Potem nie ma zbyt wielu opcji wyboru, poza drabinką po lewej stronie (chyba , że jesteś psychopatycznym samobójcą). Konstrukcja na dzień dzisiejszy jest bardzo solidna i nie ma obawy , że drabinka się zarwie. Mimo to, na jej końcu ZACHOWAJ MAKSYMALNĄ OSTROŻNOŚĆ. Polecam trzymać się jedną ręką drabinki, przykucnąć i odczepić magnetyka spod siebie. Życzę przyjemnej dawki adrenaliny, choćby w część takiej jaką oferuje skrzynka:
LINK
KONIECZNIE ZABIERZ COŚ DO PISANIA I SPISZ HASŁO !!!!!!
Główny punkt kierowania ogniem BAS 27
Dalmierz Zeissa
O miejscu:
Decyzja w sprawie budowy 27 BAS zapadła w marcu 1955r. Jako miejsce budowy wybrano zachodnią część cypla helskiego w bliskim sąsiedztwie 13 BAS. Dlatego przy budowie tej baterii zdecydowano na wykorzystanie zaplecza 13 BAS (baza koszarowa, schron dla załóg, stanowisko dowodzenia). W jednostce tej służyło 106 żołnierzy. Wszystkie działobitnie zostały połączone wąskim korytarzem którym można było również się dostać do magazynów amunicyjnych. Działobitnie wraz z korytarzami zostały wykonane w identycznym stylu co obiekty 28 BAS na Oksywiu.
Cała bateria składała się z:
- 4 stanowisk ogniowych dział typu B - 34U kal. 100mm.
- Głównego Punktu Kierowania Ogniem
- centrali artyleryjskiej
Bateria miała wyznaczone kilka zadań taktycznych. Po pierwsze chodziło o ochronę Zatoki Puckiej i podejść do portów w Gdyni i Helu poprzez zatapianie kutrów torpedowych nieprzyjaciela. Drugim zadaniem było zapobieganie desantowi wroga na Półwysep Helski i rejon Gdyni. Jako trzecie zadanie baterii wyznaczono wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Helu i Kępy Oksywskiej.
Sam Główny Punkt Kierowania Ogniem 27. Baterii Artylerii Stałej zbudowano w formie 5-kondygnacyjnej wieży z zamontowanym dalocelownikiem WBK-1 (IV kond.) i powyżej dalmierzem typu DM-4, osłoniętym stalową nadbudówką (podobny system można jeszcze zobaczyć w innym dalmierzu, w którym również znajduje się mój kesz OP6144).
W pobliżu znajdowało się również stanowisko dowodzenia - najprawdopodobniej zaadaptowany schron przedwojennej baterii cyplowej im. Heliodora Laskowskiego.
O skrzynce:
Wobec tego, że obiekt nadal pozostaje zamknięty kesz umiejscowiony został na zewnątrz. Szukaj na dachu.