Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Staw Kalicha / SA - OP4C8D
może rybkę ?
Właściciel: Silent A
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 156 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 11-04-2012
Data utworzenia: 11-04-2012
Data opublikowania: 11-04-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 07-03-2021
45x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 4 obserwatorów
49 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Terian
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wyjeżdżając z Opola w kierunku Kluczborka drogą krajową nr 45 tuż za obwodnicą Opola przejeżdżamy małą górkę a później droga biegnie wąską i bardzo wysoką groblą. Jest to miejsce niezwykłe, którego historia została już częściowo zapomniana...

Ta mała górka była dawniej wzgórzem, które zostało częściowo rozebrane w celu budowy grobli. Grobla nie jest konstrukcją nową, została zbudowana w (uwaga) XVI wieku jako tama czołowa gigantycznego stawu - tytułowego Stawu Kalicha (Wielkiego Stawu Kalicha). Staw powstał na rzece Swornicy i Malinie. Był to największy staw na górnym śląsku! Oprócz Wielkiego Stawu istniało wokół niego kilka mniejszych, przy wsi Zawada, oraz w stronę Opola (stawy Adam i Ewa).

Wielki staw w przybliżeniu miał powierzchnię połowy jeziora turawskiego dużego (XVI wiek!). Sięgał od Gosławic do Zawady i Lędzin. Podczas jego budowy zlikwidowano wieś Zbicko, gdzie istniała niewielka huta żelaza. Staw sięgał do dzisiejszych zabudowań Opola, pod wodą był np teren zakładów drobiarskich - woda sięgała dzisiejszej ulicy Górnej (wtedy był to pusty teren). Staw prawdopodobnie nie powstał od razu w pełnym rozmiarze, tylko powstawał przez dziesięciolecia poprzez podnoszenie wałów i zalewanie nowych terenów - samo napełnianie tak ogromnego zbiornika przez niewielką rzeczkę jaką jest Swornica musiało trwać bardzo długo.

Staw istniał przez ponad 300 lat a hodowane w nim ryby - karpie, szczupaki, sandacze trafiały na stoły Wrocławia, Krakowa a nawet Pragi.

Wokół stawu powstało kilka wiosek po których dzisiaj nie ma już śladu - np Grobla, która znajdowała się na górce przy grobli (do dzisiaj zachowała się ulica grobla). Na południowo-zachódnim brzegu istniała wioska Adam i Ewa (patrz skrzynka Adam i Ewa / SA). Wioski te najpierw weszły w skład Gosławic lub Kolonii Gosławickiej a później zostały przyłączone do Opola.

Staw został zlikwidowany ok 1850 roku, pozostała po nim grobla po której poprowadzona jest obecnie droga krajowa nr 45. Dno stawu to dzisiaj urodzajne pola oraz ogródki działkowe. Wieś Zbicko po 300 latach nieobecności wróciła na mapę ale nie odzyskała już dawnej świetności - obecnie to tylko dworek + budynki towarzyszące.

*****Skrzynka*****
Skrzynka o rozmiarze mikro ukryta jest na dnie stawu. Do podjęcia nie jest konieczne wchodzenie do wody.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Mapa z lat 1750 - 1800