Powstała w pierwszej dekadzie XX wieku linia kolejowa pomiędzy Lwówkiem Śląskim i Jelenią Górą (ukończona w 1909) wzdłuż całego przebiegu położona jest w terenie górskim w atrakcyjnym krajobrazowo Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Szczególnie odcinek Siedlęcin-Wleń jest wyjątkowo górzysty. Sposób poprowadzenia linii nadaje jej wysokich walorów estetyczno-krajobrazowych.
W przeszłości linia uważana była za typowo turystyczną. Torowisko poprowadzone bardzo dynamicznie, otoczone wysokimi ścianami skalnymi, w swojej drugiej części za Wleniem przechodzi w teren łagodniejszy. Trasa o górskim charakterze w naturalny sposób tworzy harmonię z otoczeniem. Powyższe uwarunkowania wymagały od architektów wznoszących linię uwzględnienia nie tylko ukształtowania terenu, lecz również panujących w epoce XIX wieku trendów architektonicznych historyzmu.
Późny historyzm II połowy XIX wieku zrodził modę architektoniczną na styl rodzimy, którego źródła spoczywają w romantycznym idealizowaniu życia wiejskiego i natury oraz angielskiej sztuki ogrodowej początku XVIII wieku. Na terenie krajów niemieckich, szczególnie w Austrii idea ta znalazła bardzo podatny grunt. Arystokracja uosabiała architekturę wiejskich domów tyrolskich z naturalnym i zdrowym trybem życia. Powielanie owych wzorców stało się więc modne i prestiżowe. Wznoszone w nowych miejscach budowle dopasowywano do panującego otoczenia zabudowy, dodając do nich komponenty w postaci elementów fachwerkowych (konstrukcja szkieletowa), boniowanie, snycerskie elementy płaskorzeźby, czy zewnętrzne, drewniane okiennice.
Angielskie trendy budownictwa wiejskiego wniosły w budowle niemieckie chęć podwyższenia standardu mieszkaniowego, tak aby zabudowę wiejską zrównać z miejskim standardem mieszkaniowym. We Wiedniu powstała nawet dzielnica w stylu rodzimym, z którą związany był, powstały w 1872 roku związek architektury wiejskiej (Cottage Verein). Punktem kulminacyjnym heimatstilu była światowa wystawa gospodarcza zorganizowana we Wiedniu w 1873 roku. Zaprezentowano wówczas domy wiejskie naśladujące style wszystkich regionów Alp. Jednocześnie wszystkie zabudowania targowe i pawilony wystawowe wykonano w duchu stylu rodzimego, dodatkowo ozdobiono je ażurowymi elementami drewnianymi.
Po znalezieniu odłóż skrzynke na miejscu w którym ją znalazłeś, jeśli nie jesteś pewnien gdzie ona była napisz do mnie.
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze: | |
Park Krajobrazowy Doliny Bobru |
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000
:
Ostoja nad Bobrem - PLH020054 |