Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Macewy - OP4BE7
nowy cmentarz żydowski w Augustowie
Owner: JJPKB
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 125 m. ASL.
 Region: Poland > podlaskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 04-04-2012
Date created: 04-04-2012
Date published: 04-04-2012
Last modification: 27-08-2014
60x Found
4x Not found
3 notes
watchers 1 watchers
7 visitors
28 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description EN PL

W 1578 roku Stefan Batory pozwolił Żydom na osiedlanie się w królewskim mieście Augustowie (wcześniej Zygmuntowo). Prawdopodobnie już rok wcześniej powstała tu ich najwcześniejsza na całym obszarze Suwalszczyzny kolonia.

Społeczność żydowska była podzielona pod względem religijnym. Każdy odłam miał własny dom modlitwy. W 1860 roku w Augustowie żyło prawie cztery Żydów, stanowiąc 45% ogółu mieszkańców. Na początku XX wieku w mieście istniało pięć synagog.

Podczas II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku Augustów zajęły wojska sowieckie. W czerwcu 1941 roku Augustów zajęły wojska niemieckie. Tragiczne były losy augustowskich Żydów. Zaraz po zajęciu miasta Niemcy rozstrzelali prawie tysiąc Żydów w lesie nieopodal miejscowości Szczebra (na północ od Augustowa) - największym miejscu eksterminacji ludności żydowskiej na Suwalszczyźnie. Na miejscu kaźni znajdują się zbiorowe mogiły ofiar i płyta pamiątkowa.

W sierpniu 1941 roku w dzielnicy Baraki utworzono getto, do którego przemieszczano całą augustowską społeczność żydowską oraz Żydów z Lipska, Sztabina i innych pobliskich miejscowości. 
Jesienią 1942 roku nastąpiła deportacja Żydów do obozu w miejscowości Bogusze koło Grajewa, gdzie znajdowało się już 7 tys. Żydów z okolicznych gmin. W ciągu kilku tygodni zmarło tam około 1 700 osób.
2 listopada 1942 roku Niemcy przeprowadzili operację likwidacji getta w Augustowie. Wszystkich Żydów wywieziono do ośrodka zagłady w Treblince i do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W chwili likwidacji w augustowskim getcie znajdowało się około 2 tys. Żydów. 
Społeczność żydowską upamiętniają w Augustowie dwa cmenatrze stary oraz nowy.

Cmentarz powstał ok. 1820 r., wraz z nowym cmentarzem dla pozostałych wyznań. Położony był w zachodniej części kompleksu cmentarnego i oddzielony parkanem. Pierwsze murowane nagrobki pojawiły się wcześniej niż w części katolickiej - w latach 1826, 1835, 1840, a kapliczka grobowa - w 1830.

Zajmuje powierzchnię 3 ha, na której - wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej - zachowało się jedynie 8 macew z przełomu XIX i XX wieku oraz dom przedpogrzebowy służący obecnie celom mieszkalnym.

W 1981 roku Żydzi pochodzący z Augustowa ufundowali na terenie nekropolii pomnik ku czci przedwojennych żydowskich mieszkańców Augustowa i Ziemi augustowskiej. Kirkutem opiekują się uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
UWAGA, zmiana lokalizacji skrzynki:
Skrzynka jest ukryta między macewami pod kamieniem.
GeoKrety

GeoKrety  Sid Leniwiec (Sid the Sloth) - Total distance: 1703 km

Pictures
pomnik
Log entries: Found 60x Not found 4x Note 3x All entries Show deletions