Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
GRUPA WAROWNA MOLTKE - OP4B1F
Panzerwerk 814, Werkgruppe MOLTKE
Właściciel: Ziutoslaw
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
geopath MRU
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 50 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubuskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-03-2012
Data utworzenia: 24-03-2012
Data opublikowania: 24-03-2012
Ostatnio zmodyfikowano: 15-05-2022
100x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 7 obserwatorów
195 odwiedzających
72 x oceniona
Oceniona jako: dobra
5 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: alex22, Arishia, Chochlik., k.mil, night_time
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Adnotacje Centrum Obsługi Geocachera OC PL

Data: 15-05-2022 17:58, dodane przez borek99:W związku z brakiem reakcji założyciela na zgłoszenie nr 11758 dnia 15 maja 2022 dokonano zmiany współrzędnych skrzynki na prawidłowe, odpowiadające tradycyjnemu typowi.

Opis PL

Panzerwerk 814 - Grupa warowna "Moltke" (Werkgruppe "Moltke") - to niemieckie umocnienie, stanowiące element odcinka północnego Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty (Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego).

Panzerwerk 814 został zbudowany w latach 1936-1937 na przesmyku pomiędzy jeziorami Cisie i Chycina. Stanowił przykład obiektu rozproszonego o standardzie odporności "B". Składał się z zasadniczego, dwukondygnacyjnego schronu połączonego tunelami o długości ok. 30 m z dwiema odosobnionymi wieżami (małymi schronami z kopułami bojowymi). W 1939 roku otrzymał nazwę "Moltke" na cześć pruskiego feldmarszałka Helmutha von Moltke i status grupy warownej (Werkgruppe), chociaż stanowił jeden, rozproszony obiekt.

Panzerwerk 814 oraz niedaleki Pz.W. 817 ("Roon") były największymi obiektami fortecznymi zbudowanymi przez Niemców w ramach umocnień Łuku Odry-Warty. Główne uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe w łącznej liczbie 8:

  • 4 w 2 kopułach sześciostrzelnicowych typu 20P7;
  • 3 w 3 kopułach trzystrzelnicowych typu 2P7, z których 2 znajdowały się w odosobnionych wieżach;
  • 1 za płytą pancerną typu 7P7, osłaniający wejście i tył schronu.

Pozostałe wyposażenie bojowe schronu stanowił granatnik typu M19 ukryty pod stropem w kopule typu 34P8 oraz służąca do obserwacji kopuła 52P8.

Na górnej kondygnacji głównego obiektu mieściły się wejścia oraz pomieszczenia bezpośrednio związane z walką. Na dolnej - zaplecze bytowe dla załogi i zejścia do tuneli, prowadzących do wież odosobnionych. Mimo względnie niewielkiej kubatury, Panzerwerk 814 stanowił wraz z odosobnionymi wieżami bardzo silny punkt oporu, przewyższając typowe dla centralnego odcinka linii schrony, posiadające 5 karabinów maszynowych.

Prawdopodobnie schron mógł być połączony z większym obiektem o standardzie "A1". Schron ten nigdy nie został zrealizowany. W przeciwieństwie do wielu innych niemieckich schronów o standardzie "B" (B-Werków) nie posiadał możliwości uzupełnienia o wieżę lub kazamatę z armatą przeciwpancerną. Spowodowane to było zapewne uznaniem terenu za niedogodny dla użycia broni pancernej.

Po wojnie schrony grupy "Moltke" zostały wysadzone w powietrze i pozbawione elementów pancernych.(http://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_warowna_%22Moltke%22)

Aby znaleść składającą się z trzech etapów skrzynkę należy zlokalizować obiekt 814 (podane współrzędne są orientacyjne, bardzo proszę o pomoc w ustaleniu dokładniejszych koordynatów pierwszych znalazców). Przy poszukiwaniach kesza, poruszać się jednak będziecie po całej grupie warownej. Obecnie wszystko jest mocno wysadzone, także ciężko odróżnić poszczególne obiekty. "Silnie wysadzony został obiekt główny i obydwie odosobnione wieże pancerne. Potężny schron został otwarty jak puszka konserw i rozerwany wewnętrznymi wybuchami. Cały masywny strop leży obok odrzucony wybuchem. Do dzisiaj zachowało się kilka pomieszczeń dolnej kondygnacji m.in. umywalnia i część maszynowni ze zbiornikami wody i paliwa. Schodząc w dół na dolną kondygnację,  która także pozbawiona jest stropu, możemy zajrzeć w częściowo zasypane klatki schodowe. Schrony położone z obu stron głównego obiektu kilka metrów niżej na stoku w pobliżu tafli wody osłaniały jego skrzydła i prowadziły ogień wzdłuż wschodnich brzegów jezior.." (http://www.fortress.hg.pl/)

Tyle tytułem wstępu

 

Co do skrzynki:

Aby znaleźć skrzynkę należy zlokalizować charakterystyczną "skośną" ścianę odrzuconego przez wybuch żelbetonu. Następnie należy znaleść w pobliżu owej ściany trzy druty wygięte w odwrócone litery "L". Dla niecierpliwych spoilery.

Proszę o dokładne odtworzenie maskowania.

 

 

POWODZENIA!!!

 

SKRZYNKĘ UWAŻAM ZA NIEBEZPIECZNĄ, NIKOGO NIE ZACHĘCAM DO JEJ POSZUKIWAŃ. MIEJSCE BARDZO NIEBEZPIECZNE PEŁNE DRUTÓW KOLCZASTYCH, OSTRYCH KAMIENI I SKARP.

ODSZUKANIA SKRZYNKI PODEJMUJESZ SIĘ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!

JEŚLI NIE CZUJESZ SIĘ PEWNIE TO LEPIEJ NIE IDŹ!!!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Moltke jesienią
Moltke jesienią
Moltke jesienią
"skośna" ściana
"L"