
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.

Wysokość: 219 m n.p.m.

Województwo:
Polska > śląskie

Typ skrzynki:
Tradycyjna

Wielkość:
Mikro

Status:
Gotowa do szukania

Data ukrycia: 10-03-2012

Data utworzenia: 10-03-2012

Data opublikowania: 10-03-2012

Ostatnio zmodyfikowano: 04-11-2017

101x znaleziona

3x nieznaleziona

0 komentarze
4 obserwatorów

100 odwiedzających

73 x oceniona

Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
W marcu 1944 r. z inicjatywy kolejowych zakładów naprawczych Rzeszy (Reichbahnausbesserungswerk) w Gliwicach utworzono pierwszy obóz przymusowej pracy, który nazywał się Arbeitslager Gleiwitz I. Obóz był filią obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Budowę obozu i zakup wyposażenia sfinansował zakład produkcyjny. Baraki obozowe wybudowano przy ówczesnej Am Werkgraben Strasse (obecna ul. Przewozowa), w odległości 2 km od miejsca pracy więźniów w zakładach kolejowychWagenwerk.
Według badaczki historii obozu, pani Ireny Strzeleckiej, otwarcie obozu nastąpiło pomiędzy 8 a 27 marca 1944 r.
Komendantami obozu (Lagerführer) byli:
- SS-Hauptscharführer Otto Moll - wcześniejszy szef krematoriów i komór gazowych w Auschwitz-Birkenau. W maju 1944 r. powrócił do Auschwitz, by nadzorować eksterminację węgierskich Żydów (Aktion Höss).
- SS-Oberscharführer Friedrich Jansen
- SS-Oberscharführer Richard Stolten
- SS-Hauptscharführer Otto Moll - od jesieni do grudnia 1944 r.
W marcu 1944 r. do obozu przybył pierwszy transport więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau III w Monowicach. Byli to Polacy, Rosjanie i Ukraińcy, którzy zostali wyznaczeni do pracy jako wykwalifikowani rzemieślnicy: kowale, ślusarze i spawacze. Po kilku tygodniach zaczęły docierać pierwsze grupy więźniów żydowskich z Monowic, a w maju 1944 r. przywieziono transport około 2 tys. Żydów z Węgier. Zostali oni umieszczeni w obozach Gleiwitz I i Gleiwitz II.
Więźniowie pracowali przy remontach wagonów i cystern kolejowych. Dodatkowo pracowali w ślusarni, kuźni, kotłowni i przy budowie drogi przebiegającej przy zakładach Wagenwerk. Pracowano na dwie zmiany po 12 godzin dziennie. Zdarzało się, że więźniowie nie opuszczali miejsca pracy i spali kilka godzin w remontowanych wagonach. W obozie panowały niezwykle ciężkie warunki.
W dniu 17 stycznia 1945 r. w obozie przebywało 1336 więźniów. Następnego dniaSS-mani przystąpili do likwidacji obozu. 19 stycznia przeprowadzono selekcję, podczas której rozstrzelano 100 więźniów. Pozostałych poprowadzono pieszo w "Marszu śmierci" do Arbeitslager Blechhammer położonego na terenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla. Marsz trwał dwa dni. W obozie Blechhammer niemieccy strażnicy wybrali 100 więźniów do dalszej ewakuacji pod eskorta wszyskich essesmanów co służyli w obozie Gleiwitz 1. Po trzech tygodniach marszu dotarli oni do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Następnego dnia załadowano więźniów do otwartych wagonów i przewieziono do obozu koncentracyjnego Buchenwald. Podróż na stojąco w otwartych wagonach trwała pięć dni.
Co do samego kesza: szybka skrzyneczka, nie potrzeba żadnego sprzętu, skrzynka w okolicy tablicy magnetyczna :)
zapraszamy również do podjęcia innych poobozowych skrzynek :)
Pozdrawiamy BUMAG :)
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.