Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 500 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Osiedle domków fińskich - OP47DE
Właściciel: r00t7
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
altitude Wysokość: 101 m n.p.m.
location Województwo: Polska > mazowieckie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Normalna
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 03-02-2012
creation-date Data utworzenia: 03-02-2012
published-date Data opublikowania: 03-02-2012
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 07-01-2015
znaleziona 128x znaleziona
nieznaleziona 9x nieznaleziona
komentarz 8 komentarze
watchers 5 obserwatorów
visits 3 odwiedzających
votes 81 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
rekomendowana 3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Maciek_B, Ranwers, WrednaBestia
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

SKRZYNKA:

Tradycyjny kesz ukryty pod koordynatami.

MIEJSCE:

Osiedle Jazdów w Warszawie - kolonia około 30 parterowych drewnianych domków jednorodzinnych powstała w 1945 roku i znajdująca się na tyłach Parku Ujazdowskiego w Warszawie.

Osiedle domków fińskich na skarpie wiślanej przy ul. Jazdów między gmachem Sejmu a Parkiem Ujazdowskim na terenie dawnego Szpitala Ujazdowskiego zostało zbudowane w 1945 roku jako tymczasowa siedziba Biura Odbudowy Stolicy, instytucji nadzorującej odbudowę Warszawy. Po zmianie siedziby BOS domki zostały przekazane na tymczasowe mieszkania (pierwotnie na 6 lat) dla pracowników biura, którzy pozbawieni byli mieszkania w Warszawie. Drewniane domy wchodzące w skład tej kolonii pochodziły z reparacji wojennych jakie Finlandia była zmuszona świadczyć po II wojnie światowej na rzecz ZSRR . Oddane przez Związek Radziecki Polsce domki te wznoszono później w różnych częściach kraju, w tym w Warszawie. Osiedle Jazdów wzniesione według planów jako prowizoryczne na okres około 5 lat przetrwało jako jedno z nielicznych tego typu, stanowiąc do dziś ciekawostkę warszawskiego Śródmieścia. W domkach na Osiedlu Jazdów mieszkał poeta, dramaturg, piosenkarz i satyryk Jonasz Kofta oraz aktorka Barbara Wrzesińska.

Ciekawostką jest to, że nie tylko ściany, ale także zawiasy, okucia, klamki pochodzą z Finlandii.

 

Domki fińskie – typ drewnianego domu jednorodzinnego występującego przede wszystkim na Górnym Śląsku i gdzieniegdzie w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie stanowią zabytek architektury powojennej. Sprowadzano je z głównie z Finlandii (stąd popularna nazwa) za węgiel i koks , by złagodzić tzw. głód mieszkaniowy na czas przejściowy 20–30 lat; niektóre stoją do dzisiaj. Pomysłodawcą transakcji wiązanej z Finami był Jan Mitręga , minister górnictwa i energetyki. Polska za sprzedany węgiel do Finlandii w latach 50. otrzymywała domki składane z prefabrykatów. Powstawały całe osiedla takich domków, przede wszystkim w okolicach kopalni na Śląsku (ale także w innych miejscach, np. w Warszawie). Te domki często "dostawali" od kopalni zasłużeni przodownicy pracy . Rodzaje domków fińskich: domki drewniane przedwojenne, "fińskie" tylko z nazwy spopularyzowanej dla podobnego budownictwa po wojnie; rzeczywiste domki fińskie prosto z Finlandii, otrzymane przez Polskę jako reparacje wojenne, niektóre za pośrednictwem ZSRR; rzeczywiste domki fińskie, powojenna zapłata za polski węgiel; powojenne domki drewniane zbudowane w Polsce (niekiedy zakupione w ZSRR), podobne do domków fińskich. Przykładowy rzeczywisty domek fiński był lokowany na peryferiach i terenie nieuzbrojonym. Nie było więc kanalizacji, czyli ubikacja znajdowała się na podwórku koło domu. Miał dach dwuspadowy kryty dachówką . Na parterze znajdowała się duża kuchnia, dwa mniejsze pokoje i łazienka. Na pierwszym piętrze dwa średnie pokoje. Łączna powierzchnia – poniżej 70 m. kw.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  Biały miś - Całkowity dystans: 1598 km

Obrazki/zdjęcia
Budowa domków
Zimowa sceneria
***
***
Wpisy do logu: znaleziona 128x nieznaleziona 9x komentarz 8x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia