Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
c7-2 - Środek Powiatu - OP4713
Eigenaar: caban7
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 289 meter NAP
 Provincie: Polen > małopolskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 14-01-2012
Gemaakt op: 10-01-2012
Gepubliceerd op: 10-01-2012
Laatste verandering: 19-08-2023
88x Gevonden
10x Niet gevonden
6 Opmerkingen
watchers 7 Volgers
45 x Bekeken
68 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Trochę o historii powiatu:

Dzieje powiatu chrzanowskiego związane są z górnictwem rud cynku i ołowiu. Pierwsze wzmianki źródłowe na temat Chrzanowa pochodzą z XII wieku. Zapiski dotyczą handlowego, tranzytowego charakteru miasta na drodze ze Śląska do Małopolski. W okresie I Rzeczypospolitej ziemie obecnego powiatu należały do powiatu krakowskiego. W 1795 r. zostały włączone do dystryktu olkuskiego w Galicji Zachodniej. W 1809 r. przeszły pod administrację Księstwa Warszawskiego. W latach 1815-1846 ziemie obecnego powiatu wchodziły w skład Wolnego Miasta Krakowa. Od 1846 r. należały do włączonego do Austrii Wielkiego Księstwa Krakowskiego.


Powiat chrzanowski powstał w latach 1853/54 w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w Księstwie. W 1860 r. do powiatu chrzanowskiego wcielono powiat jaworznicki. Od tego czasu, aż do roku 1939, granice powiatu pozostały niezmienne. Jesienią 1939 r. po ataku i podboju Polski przez III Rzeszę powiat chrzanowski został pierwszy raz w swojej historii podzielony: zachodnia część z Chrzanowem, Jaworznem i Trzebinią została włączona bezpośrednio do Rzeszy Niemieckiej, a wschodnia część z Krzeszowicami do Generalnego Gubernatorstwa. Taki podział utrzymał się aż do końca wojny.
Odrodzony po II Wojnie Światowej powiat powrócił do swych granic sprzed 1939 r. Należał do województwa krakowskiego i obejmował początkowo miasta: Chrzanów, Jaworzno, Szczakowa, Trzebinia, Krzeszowice oraz okoliczne wsie. Jaworzno w 1956 r. zostało wyłączone z powiatu chrzanowskiego oraz powstały osiedla Chełmek i Libiąż.


W 1975 r. teren powiatu chrzanowskiego i Jaworzna został podzielony między województwa katowickie (Chrzanów, Jaworzno, Jeleń, Libiąż, Trzebinia - Siersza, Babice, Myślachowice) krakowskie (Krzeszowice i Alwernia) i bielskie (Chełmek). W 1977 r. Jeleń przyłączył się do Jaworzna, a nazwę miasta Trzebinia - Siersza zredukowano tylko do pierwszego członu.


W latach 1991 - 92 r. miasta Chrzanów, Libiąż i Trzebinia połączyły się z gminami wiejskimi mającymi w nich siedziby tworząc trzy gminy miejsko - wiejskie. W ten sposób liczba gmin w rejonie chrzanowskim zmniejszyła się z 8 do 5. W 1999 r. Krzeszowice sprzeciwiły się przyłączeniu do powiatu chrzanowskiego, obawiając się, że Chrzanów zdecyduje się pozostać w woj. śląskim. Jednak władze Chrzanowa, Libiąża, Trzebini i Babic opowiedziały się za powrotem do małopolski. Alwernia wyraziła chęć przyłączenia się do powyższych gmin, natomiast Jaworzno zdecydowało się pozostać w woj. śląskim.


Istniejący więc od 1999 r. powiat obejmuje gminy: Chrzanów, Libiąż, Trzebinia, Babice i Alwernia. /źródło: www.wikipedia.pl/

 

Co do samej skrzynki znajduje się ona w pobliżu pomnika, symbolizującego Środek Powiatu Chrzanowskiego. Znajduje się on u zbiegu drogi wojewódzkiej 781 wiodącej z Chrzanowa do Zatora oraz drogi powiatowej z Chrzanowa do Alwerni. Miejsce oznaczone jest niewielkim pomnikiem (patrz zdjęcia). Miejsce ukrycia skrzynki wyznaczają koordynaty. Skrzynka dostępna jest pieszo, rowerem, samochodem lub innym środkiem transportu. W pobliżu pomnika znajduje się powiem niewielki parking.

Pakiet startowy skrzynki to:
- logbook, ołówek i temperówka (nie do wymiany)
- trzy certyfikaty dla pierwszych trzech znalazców: FTF, STF, TFT (proszę o uważne czytanie literek, gdyż certyfikaty różnią się tylko pierwszymi literkami!)
- rzeczy do wymiany: figurka Simsona, gniotka, drewniany spinacz, smycz, naklejkę kalendarzyk, woodcoin geowolf
-  GK - 100 lat ZHP

Do podjęcia skrzynki, nie będzie potrzebna ani łopatka, ani kujka. Wystarczą rękawiczki.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Pomnik
Tablica
Zawartość kesza