Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kapliczka leśnych rowerzystów - OP06FB
"W nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy - leśni rowerzyści"
Właściciel: nicram
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 95 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 06-09-2007
Data utworzenia: 06-09-2007
Data opublikowania: 06-09-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 26-01-2010
17x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 0 obserwatorów
2 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

"Przy leśnej drodze prowadzącej z Karczewa do Anielina, za mostkiem, stoi drewniana kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Ufundowali ją rowerzyści, jako dar dla wszystkich, którzy odwiedzają las, szukając w nim wyciszenia

Pomysł na wybudowanie kapliczki w lesie narodził się półtora miesiąca temu w głowie pana Szczepana Zakrzewskiego z Karczewa, który nakłonił do tego przedsięwzięcia innych rowerzystów, spośród których utworzyła się grupa kilkunastu fundatorów. Najważniejszym motywem, jakim się kierowali, było uświęcenie lasu, który uważają za najlepsze miejsce do wypoczynku i za najlepszego “lekarza” – gdyż wielu spośród nich znalazło tam nie tylko ukojenie, ale też uzdrowienie z różnych fizycznych dolegliwości. - Las zasługuje na miano “świątyni zdrowia” – mówi pan Zakrzewski - tak więc wypadało taką kapliczkę w nim postawić. Była to akcja spontaniczna, kierowana sercem.
Fundatorzy leśnej figurki Chrystusa nie należą do żadnej organizacji – poznali się na wycieczkach rowerowych. Niektórzy, o ile pozwala na to pogoda, pokonują codziennie kilkadziesiąt kilometrów. Pochodzą z różnych okolic, nie tylko z Karczewa. Większość z nich przekroczyła już tzw. wiek dojrzały, ale zapału do aktywnego wypoczynku i pomysłów wciąż przybywa. W krótkim czasie zebrali potrzebne fundusze do postawienia kapliczki. Poprzez znajomości dotarli do rzeźbiarza z Góry Kalwarii, pana Stefana Lisowskiego, tworzącego głównie na potrzeby skansenów. Poprosili artystę o wykonanie rzeźby na wzór tradycyjnych polskich świątków – figury Chrystusa Frasobliwego – jako najbardziej popularnego motywu rzeźby ludowej (rowerzyści nie mają bowiem swojego oficjalnego świętego patrona).
Rzeźba ma około metra wysokości, a cała kapliczka sięga około 2 metrów. U stóp Chrystusa umieszczona jest tabliczka z napisem: “W Nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy – Leśni Rowerzyści”. Te słowa św. Pawła mają być skierowane także dla osób niewierzących. - Czytając to zdanie, możemy je odnieść równie dobrze do lasu i także wtedy będą miały głęboki sens - wyjaśnia pan Aleksander Drewicz, jeden z fundatorów.
Uroczyste poświęcenie kapliczki odbyło się w dniu 17 listopada. Wzięli w nim udział rowerzyści zarówno z Otwocka jak i Karczewa, a poświęcenia dokonał ksiądz Wiesław Nowosielski z parafii św. Wita w Karczewie, gdzie później, o godzinie 18 odbyła się msza św. w ich intencji. Wśród przybyłych był również leśniczy z Otwocka, Jan Seremet, który podziękował rowerzystom w imieniu leśnej braci za tę inicjatywę, która zbiegła się jednocześnie z obchodami 80-lecia Lasów Państwowych.
“Leśni rowerzyści” nie zamierzają poprzestawać na jednej kapliczce. Kolejna ma stanąć w Sobieńkach4. - Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców Sobieniek do odbudowania kapliczki, która stała niegdyś na dębowym słupie – teraz został tam tylko słup - mówi pan Zakrzewski. Rowerzyści pragną “zarazić” swoim pomysłem cyklistów z innych okolic, aby przy leśnych trasach rowerowych powstał szlak “świętych miejsc”."

Madziarka
Źródło: Kapliczka rowerzystów


Kapliczka położona przy przecięciu szlaków:
rowerowego niebieskiego i pieszych czarnego i żółtego.
SZLAKI TURYSTYCZNE
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Mazowiecki Park Krajobrazowy
Obrazki/zdjęcia
Wojtuś przy kapliczce
Tu szukaj
Wpisy do logu: znaleziona 17x nieznaleziona 4x komentarz 6x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria