Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kapliczka leśnych rowerzystów - OP06FB
"W nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy - leśni rowerzyści"
Owner: nicram
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 95 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 06-09-2007
Date created: 06-09-2007
Date published: 06-09-2007
Last modification: 26-01-2010
17x Found
4x Not found
6 notes
watchers 0 watchers
2 visitors
9 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

"Przy leśnej drodze prowadzącej z Karczewa do Anielina, za mostkiem, stoi drewniana kapliczka Chrystusa Frasobliwego. Ufundowali ją rowerzyści, jako dar dla wszystkich, którzy odwiedzają las, szukając w nim wyciszenia

Pomysł na wybudowanie kapliczki w lesie narodził się półtora miesiąca temu w głowie pana Szczepana Zakrzewskiego z Karczewa, który nakłonił do tego przedsięwzięcia innych rowerzystów, spośród których utworzyła się grupa kilkunastu fundatorów. Najważniejszym motywem, jakim się kierowali, było uświęcenie lasu, który uważają za najlepsze miejsce do wypoczynku i za najlepszego “lekarza” – gdyż wielu spośród nich znalazło tam nie tylko ukojenie, ale też uzdrowienie z różnych fizycznych dolegliwości. - Las zasługuje na miano “świątyni zdrowia” – mówi pan Zakrzewski - tak więc wypadało taką kapliczkę w nim postawić. Była to akcja spontaniczna, kierowana sercem.
Fundatorzy leśnej figurki Chrystusa nie należą do żadnej organizacji – poznali się na wycieczkach rowerowych. Niektórzy, o ile pozwala na to pogoda, pokonują codziennie kilkadziesiąt kilometrów. Pochodzą z różnych okolic, nie tylko z Karczewa. Większość z nich przekroczyła już tzw. wiek dojrzały, ale zapału do aktywnego wypoczynku i pomysłów wciąż przybywa. W krótkim czasie zebrali potrzebne fundusze do postawienia kapliczki. Poprzez znajomości dotarli do rzeźbiarza z Góry Kalwarii, pana Stefana Lisowskiego, tworzącego głównie na potrzeby skansenów. Poprosili artystę o wykonanie rzeźby na wzór tradycyjnych polskich świątków – figury Chrystusa Frasobliwego – jako najbardziej popularnego motywu rzeźby ludowej (rowerzyści nie mają bowiem swojego oficjalnego świętego patrona).
Rzeźba ma około metra wysokości, a cała kapliczka sięga około 2 metrów. U stóp Chrystusa umieszczona jest tabliczka z napisem: “W Nim żyjemy, poruszamy się, jesteśmy – Leśni Rowerzyści”. Te słowa św. Pawła mają być skierowane także dla osób niewierzących. - Czytając to zdanie, możemy je odnieść równie dobrze do lasu i także wtedy będą miały głęboki sens - wyjaśnia pan Aleksander Drewicz, jeden z fundatorów.
Uroczyste poświęcenie kapliczki odbyło się w dniu 17 listopada. Wzięli w nim udział rowerzyści zarówno z Otwocka jak i Karczewa, a poświęcenia dokonał ksiądz Wiesław Nowosielski z parafii św. Wita w Karczewie, gdzie później, o godzinie 18 odbyła się msza św. w ich intencji. Wśród przybyłych był również leśniczy z Otwocka, Jan Seremet, który podziękował rowerzystom w imieniu leśnej braci za tę inicjatywę, która zbiegła się jednocześnie z obchodami 80-lecia Lasów Państwowych.
“Leśni rowerzyści” nie zamierzają poprzestawać na jednej kapliczce. Kolejna ma stanąć w Sobieńkach4. - Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców Sobieniek do odbudowania kapliczki, która stała niegdyś na dębowym słupie – teraz został tam tylko słup - mówi pan Zakrzewski. Rowerzyści pragną “zarazić” swoim pomysłem cyklistów z innych okolic, aby przy leśnych trasach rowerowych powstał szlak “świętych miejsc”."

Madziarka
Źródło: Kapliczka rowerzystów


Kapliczka położona przy przecięciu szlaków:
rowerowego niebieskiego i pieszych czarnego i żółtego.
SZLAKI TURYSTYCZNE
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area:  
Mazowiecki Park Krajobrazowy
Pictures
Wojtuś przy kapliczce
Tu szukaj
Log entries: Found 17x Not found 4x Note 6x Picture 1x All entries Gallery