Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Gdzie Czarna wpadła - OP45D3
dowiesz się z opisu i zdjęć
Owner: pierow
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 155 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 11-12-2011
Date created: 11-12-2011
Date published: 11-12-2011
Last modification: 12-12-2011
20x Found
0x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
32 visitors
16 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Skrzynki zapraszają wszystkich geokeszerów do ich podjęcia. No i spotkanie w Połańcu, „Poświąteczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk. Szóste i ostatnie w dniu dzisiejszym polecane miejsce pokaże Gdzie Czarna Wpadła.

Czarna Staszowska (Czarna) jest lewobrzeżnym dopływem Królowej Polskich Rzek. Jest główną rzeką powiatu staszowskiego. A gdzie Czarna wpadła? Po przepłynięciu ponad 60 km kończy swój bieg nieopodal Połańca, pomiędzy Winnicą a Zawadą. Wpadła do Wisły. Ujście znajduje się na wysokości 154 m n.p.m. w tzw. Zapadlisku Połanieckim. W odległości około 1 km od tego miejsca znajduje się Elektrownia Połaniec.

Jak dotrzeć do skrzynki?

Można dotrzec wałem przeciwpowodziowym Wisły, idąc od promu w Winnicy w dół rzeki lub wałem Czarnej, idąc od Łęgu. W drugim przypadku należy przejść na prawą stronę rzeki metalową kładką. Po kilkunastu minutach dotrzemy do miejsca, gdzie wał "zmienia" rzeki. Należy zejść z wału i przedzierać się przez zarośla wzdłuż prawego brzegu Czarnej. Kesz jest ukryty około 20 metrów od jej prawego brzegu, w "gnieździe" utworzonym przez 3 odnogi drzewa. Na jednej odnodze rośnie ładna huba, tworząca półkę. Pojemnik jest zawinięty w zielony worek, przykryty liśćmi i gałązkami.

Skrzynka zaliczona? Teraz pora zobaczyć z bliska gdzie Czarna wpadła. Jeśli warunki są bardzo trudne, proszę zrezygnować. Można się narazić na poważne "skąpanie" i inne zamoczenia i podrapania. Zawsze można tu wrócić, gdy warunki będą lepsze. Jeśli wybieracie się w zimie, to najlepiej przy dużych mrozach.

Czarna przy ujściu do Wisły tworzy deltę, co widać na zdjęciu z lotu ptaka. Podczas naszej skrzynkowej wyprawy zastaliśmy bardzo rzadkie zjawisko. W wyniku bardzo niskiego stanu wody w Czarnej, spowodowany brakiem opadów przez blisko 3 miesiące, rzeka wpływa do Wisły tylko lewą odnogą. Koryto prawej odnogi było wyschnięte. Szliśmy po dnie rzeki. W naszych warunkach coś niebywałego. Jeśli chcecie też przejść się po dnie Czarnej, spieszcie się, bo mogą nadejść opady.

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Tu zobaczysz z bliska gdzie Czarna wpadła
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Startowa skrzynka
Gniazdo
To może widzieć kesz
Delta Czarnej
Tu wpadła lewą (od)nogą
Prawa jej wyschła, niespotykane
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 1x All entries