Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dąb Kościuszki - OP45C6
pod którym odpoczywał Naczelnik w drodze do Połańca
Właściciel: pierow
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 0.05 km
Data ukrycia: 11-12-2011
Data utworzenia: 11-12-2011
Data opublikowania: 11-12-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 13-02-2014
30x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
4 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

      W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Skrzynki zapraszają wszystkich geokeszerów do ich podjęcia. No i spotkanie w Połańcu, „Poświąteczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk.  Dąb Kościuszki jest pierwszym dzisiejszym polecanym miejscem.

      W miejscowości Ruszcza położonej przy drodze krajowej nr 79, Kraków-Sandomierz zachowało się kilka wspaniałych okazów dębów szypułkowych. Noszą one status pomników przyrody. Jeden z tych dębów, rosnący w pobliżu dworku, nosi nazwę „Kościuszko”. Jego obwód wynosi 870 cm, a wiek ocenia się na około 500 lat. Należy do najstarszych i najgrubszych drzew w Polsce. W maju 1794 roku Tadeusz Kościuszko wraz z siedmiotysięcznym korpusem wojsk powstańczych szedł w kierunku Połańca. Posuwał się wzdłuż Wisły, od strony Pacanowa. Według przekazu, 4 maja 1794 roku zatrzymał się w ruszczańskim dworze. Nad dworskim stawem, w cieniu majestatycznego drzewa odpoczywał Naczelnik powstania. Obok drzewa znajduje się głaz z pamiątkową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Gdzie jest kesz?

Kesz mikro został zamontowany pomiędzy Dębem Kościuszki a głazem. Przyciśnięty granitową kostką i zamaskowany liśćmi. W keszu logbook, ołówek, znaczek EP (Elektrownia Połaniec, dawniej Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki).

Polecam podejść do znajdującego się w parku dworku szlacheckiego z przełomu XVIII i XIX w. Dworek został wybudowany na planie mocno wydłużonego prostokąta i jest nakryty dwuspadowym dachem. Ostatnim właścicielem dworku był Stanisław Knothe, z pochodzenia Niemiec. Knothe był również właścicielem kopali w Sosnowcu oraz posiadaczem wielkiego majątku ziemskiego w Ruszczy i okolicach. Mieszkał tu wraz z rodziną. Dworek jest, oględnie mówiąc, w stanie opłakanym, ale warto go zobaczyć. 

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

W piękną, słoneczną niedzielę wybrałem się w bardzo miłym i zaprawionym w bojach towarzystwie kangi i marcislava na montowanie skrzynek. Spotkanie geokeszerów w Połańcu „Poświateczne porządki” zbliża się wielkimi krokami. Jako gospodarze tego spotkania chcemy dać gościom możliwość zwiedzenia jak największej ilości ciekawych miejsc w Połańcu i okolicach, a przy okazji dopisania kilku szukanych (i pewnie znalezionych) skrzynek do swoich statystyk. Dąb Kościuszki jest pierwszym dzisiejszym polecanym miejscem.

W miejscowości Ruszcza położonej przy drodze krajowej nr 79, Kraków-Sandomierz zachowało się kilka wspaniałych okazów dębów szypułkowych. Noszą one status pomników przyrody. Jeden z tych dębów, rosnący w pobliżu dworku, nosi nazwę „Kościuszko”. Jego obwód wynosi 870 cm, a wiek ocenia się na około 500 lat. Należy do najstarszych i najgrubszych drzew w Polsce. To pod tym drzewem, po ogłoszeniu Uniwersału Połanieckiego, gdy zatrzymał się na krótko w Ruszczy w miejscowym dworze, miał odpoczywać Tadeusz Kościuszko. W maju 1794 roku Tadeusz Kościuszko wraz z siedmiotysięcznym korpusem wojsk powstańczych szedł w kierunku Połańca. Posuwał się wzdłuż Wisły, od strony Pacanowa. Według przekazu, 4 maja 1794 roku zatrzymał się w ruszczańskim dworze. Nad dworskim stawem, w cieniu majestatycznego drzewa odpoczywał Naczelnik powstania. Obok drzewa znajduje się głaz z pamiątkową tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

 

Gdzie jest kesz?

 

Kesz mikro został zamontowany pomiędzy Dębem Kościuszki a głazem. Przyciśniety granitową kostką i zamaskowany liśćmi. W keszu logbook, ołówek, znaczek EP (Elektrownia Połaniec).

 

Polecam podejść do znajdującego się w parku dworku szlacheckiego z przełomu XVIII i XIX w. Dworek został wybudowany na palnie mocno wydłużonego prostokąta i jest nakryty dwuspadowym dachem. Ostatnim właścicielem dworku był Stanisław Knothe, z pochodzenia Niemiec. Knothe był również właścicielem kopali w Sosnowcu oraz posiadaczem wielkiego majątku ziemskiego w Ruszczy i okolicach. Mieszkał tu wraz z rodziną. Dworek jest, oględnie mówiąc, w stanie opłakanym, ale warto go zobaczyć. 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Dworek Knothego w Ruszczy
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dąb Kościuszki
Głaz przy drzewie
"Zwiedzanie" dworku