Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
freney 28 - ORAWA - Skrzynka finałowa - OP45A8
Projekt Orawa Polska
Owner: freney
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 620 m. ASL.
 Region: Poland > małopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 2:00 h    Distance to travel: 1.00 km
Date hidden: 07-12-2011
Date created: 07-12-2011
Date published: 07-12-2011
Last modification: 27-04-2012
20x Found
0x Not found
8 notes
watchers 3 watchers
41 visitors
20 x rated
Rated as: Excellent
17 x recommended
This cache is recommended by: Agatha, atena.pl, baloniarz, crazy_baby, deg, Doc with the dog, HaCek, Jed team, Kawka, Łza+Ela+Lenka (drużyna MTB), Mario&Monia, Nannette, Qbacki, Tisia, Whatever, Wrzos, yabay
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Nature  You will need a shovel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

                                                                                                     

 

Pomysł

     Spoglądając wielokrotnie ma mapę keszy w Polsce, często  rzucały mi się w oczy tzw. białe plamy, miejsca gdzie żadnego kesza nie uświadczysz, czasami trafi się jakiś osamotniony rodzynek lub dwa, czasami jest to zupełna "keszowa pustynia". Niekiedy te białe plamy to miejsca gdzie niewiele ciekawego jest do zobaczenia, a czasami aż dziw bierze, że jakieś miejsce naprawdę godne odwiedzenia jeszcze jest nieokeszowane. Dla mnie taka krainą jest Polska Orawa, gdzie z nielicznymi wyjątkami kesza prawie nie uświadczysz. Postanowiłem to zmienić Smile

 

Kilka słów o Orawie

     Orawa to beskidzka i podtatrzańska kraina geograficzno-historyczna położona w dorzeczu rzeki Orawy, która należy do zlewiska Morza Czarnego. Region obejmuje obszar ponad 1600 km2 , a jego granice wyznaczają: od wschodu Pasmo Podhalańskie i Kotlina Nowotarska, od północy Beskid Żywiecki z Babia Górą, od zachodu Góry Kisuckie i płn. -wsch. fragment Małej Fatry, od południa Góry Choczańskie i Rohacze w Tatrach Zachodnich.

     Północna i wschodnia granica Orawy przebiega głównym europejskim wododziałem między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym, którą wyznaczają szczyty-punkty na linii: Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)-Pilsko (1557 m n.p.m.)- Mędralowa (1168 m n.p.m.)-Babia Góra(1725 m n.p.m.)-Polica (1368 m n.p.m.) -Żeleźnica (912 m n.p.m.)-Magura Witowska (1228 m n.p.m.)-Wołowiec (2064 m n.p.m.).

     Centralnie położona Magura Orawska dzieli Orawę na 2 krainy: na Dolną Orawę – w całości po stronie słowackiej oraz Górną Orawę, której płn. -wsch. część w dorzeczu Czarnej Orawy należy do Polski i określana jest nazwą Polskiej Orawy. Obejmuje ona obszar około 300 km2 oraz liczy około 25 tys. mieszkańców. Orawę od Podhala oddzielają Bory Orawskie zwane też „puściznami”; trudno dostępne lasy i torfowiska. Na południe od Pasma Babiogórskiego znajduje się szereg równoległych grzbietów tzw. Działów Orawskich, oddzielonych od siebie szerokimi dolinami potoków, w których rozłożyły się wsie orawskie. W kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się: Dział Rabczycki, Lipnicki, Zubrzycki, Bembeński, Pająkowy i Wielki Dział (Dach Orawy).

     Historia Orawy, od wieków leżącej na styku dwóch państwowości, jest nierozerwalnie związana z dziejami Węgier, Polski i Słowacji. W okresie piastowskim część Górnej Orawy należała do Polski. Od końca XIV wieku cała Orawa weszła w skład Królestwa Węgierskiego i była zarządzana przez żupanów z siedzibą na Zamku Orawskim. W 1556 roku przeszła w dziedziczne władanie potężnego rodu Thurzonów, który znacznie rozbudował zamek i intensywnie kolonizował Górną Orawę. Na przełomie XVI i XVII wieku powstają prawie wszystkie wsie górnoorawskie. W wiekach XVII i XVIII na dziejach Orawy zaciążyły wojny religijne, powstania antycesarskie, przemarsze wojsk, okresy głodu i zarazy. W roku 1918 rozpadła się monarchia austriacko-węgierska i na Górnej Orawie powstała Polska Rada Narodowa domagająca się przyłączenia do Polski. W 1920 roku Rada Ambasadorów Ententy zdecydowała o podziale Górnej Orawy i Polska otrzymuje 1/3 część spornego terytorium określanej mianem Polska Orawa. W 1939 roku Polska Orawa włączona została do państwa słowackiego, by w 1945 ponownie wrócić do Polski.

     Przez Orawę przebiegały ważne historyczne szlaki handlowe z Polski na południe Europy: Szlak Bursztynowy (Kraków-Budapeszt), Szlak Solny, którym przewożono sól z Kopalni w Wieliczce i Bochni na południe Europy i Droga Miedziowa, którą do Krakowa sprowadzano miedź z kopalń w Bańskiej Bystrzycy. Szlaki te odtworzono i oznaczono jako trasy rowerowe, są bardzo atrakcyjne widokowo, spotkamy tu wiele zabytków architektonicznych i poznamy piękno Orawy. Ponadto region ten ma specyficzny folklor. Muzyka, taniec i śpiew to zwyczaje orawskie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Działają tutaj kapele, zespoły ludowe, chóry, orkiestry dęte oraz artyści ludowi, którzy utrwalają tradycje orawskie.

     Obecnie Polska Orawa liczy 14 miejscowości. W skład gminy Jabłonka wchodzi 7 wsi: Jabłonka, Chyżne, Lipnica Mała, Zubrzyca Górna, Zubrzyca Dolna, Orawka i Podwilk. Do Gminy Lipnica Wielka należą 2 wsie: Lipnica Wielka i Kiczory. 5 pozostałych wsi orawskich należy do gmin podhalańskich: Piekielnik, Podszkle, Bukowina do Gminy Czarny Dunajec, a Podsarnie i Harkabuz do Gminy Raba Wyżna.

 

O keszu

     Aby w pełni można było zwiedzić najciekawsze miejsca Polskiej Orawy i poznać jej piękno, przed odnalezieniem skrzynki finałowej, należy znaleźć wszystkie pozostałe skrzynki wchodzące w skład projektu - razem 24 skrzynki. W każdej skrzynce, w logbooku, jest zapisana literka niezbędna do znalezienia skrzynki finałowej. Nie zapomnij jej spisać.

     Kesz to quiz, a koordynaty skrzynki finałowej przedstawiają się następująco:

N  49° AC.YYY'

E 019° BD.ZZZ'

YYY = E - F - G - H - I - J - K - L - M - N

ZZZ = O + P + Q + R + S + T + U + V + W + X

Jeżeli wynik któregoś z powyższych działań wyjdzie dwucufrowy, należy go poprzedzić cyfrą 0 przed wstawieniem do kordów finału.

Wszystkie potrzebne literki znajdują się w logbookach poszczególnych skrzynek. Razem 24 literki, czyli 24 kesze do odwiedzenia przed znalezieniem finału Smile

      Skrzynka ukryta jest na łonie natury, zakopana i zamaskowana. Spod kesza rozciąga się piekny widok na Tatry, a tuż za pobliskim zagajnikiem, można podziwiać Babia Górę.

W środku certyfikat FTF dla pierwszego znalazcy, certyfikat podkreślający, że Orawa to kraina leżąca zarówno po polskiej jak i po słowackiej stronie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Powiewający na wietrze certyfikat FTF
Log entries: Found 20x Not found 0x Note 8x Picture 1x All entries Gallery