Dzisiejsze Collegium Maius powstało jako gmach Komisji Kolonizacyjnej. Komisja dotowana przez rząd starała się wykupić ziemię od Polaków osadzić na niej Niemców.
Po rewolucji w Niemczech i zmianie ustroju od listopada 1918 masowo powstawały RRiŻ. Również w Poznaniu. Polacy poprzez udział w radach zapewnili sobie dostęp do niemieckich, bezcennych wówczas informacji.
W czasie zebrania zwołanego przez Radę Żołnierzy i Robotników 11 listopada 1918 r. odwołano ówczesnego nadburmistrza Ernsta Wilmsa i wybrano Jarogniewa Drwęskiego na pierwszego polskiego XX-wiecznego włodarza miasta.
Radzie Robotników i Żołnierzy udało się przeforsować wprowadzenie parytetu narodowościowego w trakcie formowania oddziałów SSiB.
Podobnie jak "ludowy" w przypadku NRL oznacza w dzisiejszym znaczeniu narodowy lub społeczny, tak "robotniczy" to niezupełnie proletariacki ale raczej "pracowniczy". Podobne rady organizowała ludność niemiecka i żydowska. Jakkolwiek rewolucja, to była ona zasadniczo różna od modelu sowieckiego.
Później do gmachu przeniosła się Naczelna Rada Ludowa.
W czasie II Wojny Światowej mieściło się tu prezydium policji. W marcu 1940 harcerze dokonali spektakularnego wywieszenia na dachu polskiej flagi.
Opis Coll. Maius na Wikipedii.
Zabierz coś do pisania, przyda się penseta do wyciągnięcia logbooka.
Skrzynka należy do cyklu (Nie)zapomniane zwycięstwo: finał i pozostałe etapy.