Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SAD Gawłuszowice - OP43AB
Szlak Architektury Drewnianej, Kościół w Gawłuszowicach
Właściciel: pierow
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 155 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:02 h    Długość trasy: 0.05 km
Data ukrycia: 06-11-2011
Data utworzenia: 06-11-2011
Data opublikowania: 06-11-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 13-06-2013
5x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
0 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kościół parafialny w Gawłuszowicach pw. św. Wojciecha jest drugim co do wielkości drewnianym obiektem kultu religijnego w Polsce. Jedynie synagoga w Białymstoku jest większa.  Kościół jest jednym z najważniejszych zabytków klasy 0 powiatu mieleckiego. Zbudowany został w 1677 r. z drewna modrzewiowego przez cieślę Stanisława Charchułowicza, którego nazwisko widnieje na belce tęczowej obok nazwisk dwóch innych rzemieślników: malarza Stanisława Proskowica i rzeźbiarza Wojciecha Matkowskiego. Na belce tęczowej umieszczona jest też dokładna data budowy, rok 1677. Fundatorami kościoła byli Maksymilian i Sieciech Ossolińscy, a konsekracji kościoła dokonał w 1685 r. sufragan krakowski bp Mikołaj Oborski. Kościół został wzniesiony w konstrukcji zrębowej, jego wysoki dach dwuspadowy oraz ściany pokryte są gontem. Blachą pokryta jest jedynie wieżyczka na sygnaturkę. Kościół składa się z prostokątnej nawy do której od pd. i zach. przybudowane zostały kruchty oraz węższego prezbiterium, zamkniętego trójbocznie z zakrystią od północy. Niezwykłego uroku dodają świątyni obszerne soboty otaczające ją z trzech stron. Wnętrze kościoła nakryte jest stropami płaskimi. Nawę od prezbiterium oddziela tęcza o wykroju prostokątnym z belką tęczową, na której umieszczony jest krucyfiks oraz wspomniane juz napisy. W kościele zachowały się też trzy portale w obramieniach z motywem oślego grzbietu, nawiązujących do tradycji ciesiołki gotyckiej. W 1924 r. polichromię do kościoła wykonał znany malarz krakowski Vlastimir Hofman, niestety nie przetrwała ona w pierwotnej formie. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII w., składają się na nie trzy rokokowe ołtarze, ambona i chrzcielnica z rzeźbioną grupą Chrztu w Jordanie na pokrywie. Zobaczyć można też obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem zw. Nadwiślańską z XVII.

Ciekawą historię kościoła można przeczytać na tablicy wiszącej na ścianie w przedsionku.

Gdzie jest kesz?

Skrzynka mikro znajduje się na terenie wewnątrz ogrodzenia kościoła, kilka metrów od jego ścian. Po wejściu  przez bramę, z prawej strony widzimy dzwonnicę. Do skrzynki kierujemy się na lewo. Skrzynki szukać na wysokości około 1 metra. Proszę o zachowanie dyskrecji przy podejmowaniu i odkładaniu skrzynki, szczególnie w niedziele i święta.


Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Kościół w Gawłuszowicach
cywilizacyjne przeszkody przy robieniu fotografi starych, drewnianych kościołów