Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pokój - Carlsruhe - OP0656
Właściciel: jaros67
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 165 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Czas: 2:00 h    Długość trasy: 4.50 km
Data ukrycia: 15-08-2007
Data utworzenia: 18-08-2007
Data opublikowania: 18-08-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 02-06-2019
81x znaleziona
5x nieznaleziona
21 komentarze
watchers 11 obserwatorów
195 odwiedzających
67 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
41 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ajka, art_noise, bamba, brajan74, Cichy, Driver, GFS, hiveswerta, hobbbysta, Holka, Hr. Jan Usz, jelonek, jemiolka, KEISOR, kross, Losena, mangus i 27@, Manowscy, micada, Miki., mziolko, Nannette, norbinorek, Olkesz, Oni_no_Pejot, qasy, Qbacki, Renia Team, rubin, Serengeti, Stryker, Sykkel, tboniasty, Tisia, unieski, vejo, Whatever, woyt, yurras, Zyfika, Żywcu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebna latarka  Potrzebny kompas  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki


    Książe Württenbergii, C. CH. Erdmann przejeżdżał przez las.W pewnym momencie poczuł się zmęczony i postanowił odpocząć.Jedno z miejsc przypadło mu szczególnie ... .Tego samego roku 1747 powstał w tym miejscu zamek myśliwski oraz tzw.Zwierzyniec otoczony wysokim ogrodzeniem.Niestety 4 lata póżniej zamek strawił pożar lecz natychmiast przystąpiono do budowy nowego zamku masywniejszego.Wraz z budową zamku zaczęto również budowę ogrodu francuskiego.Park angielski powstał nieco później. Ogród francuski dzielił się na cztery części: W pierwszej części znajdowały się alejki i kwiaty,oraz rzeźby. W drugiej części wybudowano dwa baseny z wodą, kręgielnię. W trzeciej części ogrodu znajdowała się mała strzelnica, huśtawka, karuzela , labirynt z żywopłotu oraz amfiteatr. W czwartej części ogrodu znajdował się staw, alejki spacerowe, oraz tzw. salon herbaciany. Niestety krytyka spowodowała że w XVIII w dużą część atrakcji zlikwidowano i ogród przekształcono w ogród angielski. Budowany nieco później park angielski podzielono na dwie części: duży i mały. W małym parku powstał pawilon letni,świątynie.Zaś duży park zawierał dwa zamki (Zamek Szwedzki - którego nazwa wzięła się stąd że znaleziono przy jego budowie części uzbrojenia wojsk szwedzkich spłonął od uderzenia pioruna w 1912 oraz zamek na Winnej Górze który przekształcono w cukiernię w początkach XX w.) z których żaden nie dotrwał do dnia dzisiejszego. Pokój (Carlsruhe) był prężnym ośrodkiem teatralnym.Już w 1755 roku powstał tu teatr w którym występowali sami dworzanie ale też pojawiały się tu inne teatry min z Oleśnicy.Na występy rozdawano darmowe bilety wśród mieszkańców. Pojawiało się tu też wielu artystów z zagranicy min od 1806 przebywał tu Carl Maria von Weber (kompozytor i twórca oper Wolny Strzelec oraz Oberon).     

     W latach czterdziestych XIX w. dostrzeżono wypoczynkowo-zdrowotne walory okolic Pokoju.Otwarto tu uzdrowisko gdzie prowadzono kuracje parowe,żętycowe,powietrzne.Po odkryciu wód leczniczych w 1889 r prowadzono tu również kuracje wodne. Woda ta miała podobne właściwości jak woda w znanym kurorcie Aleksisbad w Dolnym Harzu i Langenschwalbach w Hesji.Niestety obecnie uzdrowisko nie istnieje a jego resztki można znależć w parku angielskim przy wjeżdzie do Pokoju od strony Opola.

        Więcej informacji o Pokoju i parkach można znaleźć na stronach:

http://www.gminapokoj.pl

http://www.emapy.com/stobrawski/index.php

http://miasta.gazeta.pl/opole/1,35107,2966809.html

 

W języku niemieckim:

http://www.carlsruhe.net                                                

 

 

 

 

         Wycieczkę rozpoczniemy od miejsca ( 50 52,989'N 17 50,809'E ) położonego zresztą bardzo niedaleko od pierwszej skrzynki.Pomnik na Wzgórzu Minerwy przedstawia Fryderyka Wielkiego (1790 r) jest to jedyny w Polsce pomnik tego władcy.Pierwsze współrzędne wskazują na ten pomnik.Pierwsza skrzynka jest ukryta w promieniu 5 metrów od pomnika w miejscu które kojarzy się ze słowem „zwycięstwo” ale nie w języku polskim.

Geokret

Geokret  TimeTraveller - Całkowity dystans: 497 km
Geokret  Pisces - Całkowity dystans: 6348 km

Obrazki/zdjęcia
Górna część latarni
Skrzynka 1
Obecnie w tym miejscu znajduje się duuuże rondo
Skrzynka 2
Skrzynka 4
Skrzynka 3