SKRZYNKA:
Magnetyczny mikrus pod koordami. Podejmujcie dyskretnie, od środy do soboty kiedy muzeum jest czynne, ludzi jest tam sporo.
MIEJSCE:
Willa Koliba jest najbardziej znanym budynkiem w tak zwanym stylu zakopiańskim (inaczej zwanym witkiewiczowskim). Znajduje się ona w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej. Została ona wybudowana pod koniec XIX wieku a zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, który był twórcą i propagatorem zakopiańskiego porządku w architekturze. W przeszłości Willa pełniła funkcję mieszkalną, obecnie znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, gdzie znajdują się bogate zbiory historyczne i etnograficzne.
Pierwszym właścicielem Koliby był Zygmunt Gnatowski, znany wielbiciel Tatr i Podhala. To na jego prośbę Witkiewicz zaprojektował okazałą willę. Ponieważ Gnatowski po śmierci nie ustanowił żadnych spadkobierców, Willa Koliba przeszła w ręce władz Zakopanego. Budynek ten miał niezwykle ciekawe losy. Szczęśliwie podczas II wojny światowej nie uległ zniszczeniu, z pewnością dlatego, że siedzibę miało tam Hitlerjugend. W budynku mieściła się szkoła i dom dziecka a obecnie, jak już zostało wspomniane, znajduje się tu muzeum.
Koliba oznacza w gwarze góralskiej szałas pasterski, jednak z szałasem nie ma ten budynek wiele wspólnego. Okazała willa ma charakter pensjonatu, z pięknymi meblami i detalami utrzymanymi w stylu zakopiańskim. Nad oknami umieszczone zostały charakterystyczne, promieniście rozchodzące się listwy, pełniące rolę dekoracyjną. Będąc w Zakopanem warto zaplanować sobie spacer szlakiem budynków zbudowanych w stylu zakopiańskim. Są to budynki piękne i unikatowe na skalę światową.
Twórca tego porządku architektonicznego, Stanisław Witkiewicz, starał się opracować charakterystyczny styl, aby uchronić Zakopane przed obcą moda architektoniczną, płynącą ze Szwajcarii i Austrii. Dzięki jego staraniom i wysiłkom Zakopane posiada wyjątkowy charakter. Warto wspomnieć, że styl zakopiański wykorzystywany był nie tylko w architekturze, lecz również w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku, np. mebli, ubrań i pamiątek. Niestety jego historia nie jest zbyt długa, bo liczy sobie jedynie około dwudziestu lat. Zyskał on jednak uznanie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Zakopanego.