Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Q12 - Wokół Jeziora Welsyk - OP3D9F
czyli krótka zabawa z mapą w terenie
Właściciel: Qbacki
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 125 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: b.d.    Długość trasy: 1.20 km
Data ukrycia: 20-08-2011
Data utworzenia: 21-08-2011
Data opublikowania: 21-08-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 31-03-2019
51x znaleziona
1x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 6 obserwatorów
50 odwiedzających
40 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
37 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Agatha, aniamala, art_noise, baloniarz, bubuanddudu, Chester, coza, Doc with the dog, drachim, esem, freney, harpus, Highlander, issoria, Kaczor, kaska23101, Kika, Maliniak, Marek Gralak, Mario&Monia, Meghan (mph), Miśka6, Nannette, PatrykG, Sadek., Selinowie, shaqgy , smashin, tATO, tuchlin, viridiana, wąsek224, wojrip, wolny, wuzet, zaboja, zyr
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

Welsyk to małe jeziorko położone przy trasie Brusy – Swornegacie. Podobno, jak twierdzi Wuzet, aktualnie należy do księdza ze Sworów i stąd m.in. zakazy połowu ryb. Jezior tu w okolicy dostatek, mi ono jednak było potrzebne do realizacji mojego pomysłu na skrzynkę, gdzie tytułowe jeziorko stanowi niejako centrum, wokół którego została poprowadzona trasa ;)

 

 

 

O skrzynce:

To kolejna skrzynka opierająca się o umiejętność czytania mapy, orientacji w terenie oraz znajomość podstawowych znaków topograficznych używanych na mapach do imprez na orientację. Tak naprawdę ta skrzynka to niejako młodsza siostra kesza Bąblowy Głaz, właściwie oparta o dokładnie te same zasady.

 

Tak więc kesz to multak składający się z 12 punktów pośrednich znajdujących się na różnych, niepowtarzalnych formach leśnego terenu oraz skrzynki finałowej, znajdującej się w niedalekiej odległości od startu. Za wyjątkiem dwóch podpowiedzi napisanych markerem (pkt 1 i 2), wszystkie pozostałe podpowiedzi znajdują się w czarnych pojemnikach po filmach fotograficznych.

 

Przed udaniem się w teren należy wydrukować sobie załączoną mapkę (najlepiej w kolorze, z czarno białą może być ciut trudniej), legendę ze znakami topograficznymi (ci co nie znają), pomocny będzie też kompas, gps tylko po to aby trafić na start ;) Jeżeli po wydrukowaniu mapy okaże się, ze jej jakość jest zbyt słaba, proszę o maila, a prześlę lepszą.

 

Startujemy z miejsca wskazanego przez współrzędne, czyli nad jeziorem, gdzie można spokojnie zostawić auto. Dalej szukamy pierwszej podpowiedzi, znajdującej się na sztucznym obiekcie koło współrzędnych i miniplaży, w zależności od stanu wody będzie mokro lub nie :) 

 

Aby dojść do finału należy przejść wszystkie punkty pośrednie, w każdej kolejnej jest informacja gdzie szukać dalej.

 

Uwagi:

- Mapka, a raczej plan czy też schemat, została zaktualizowana na tyle na ile się dało oraz na tyle, aby w mojej ocenie spokojnie każdy mógł sobie poradzić. Nie oznacza to jednak, że zawiera ona wszystkie elementy, jakie możemy spotkać w lesie (np. brak pasa przeciwpożarowego) czy też że wszystkie odległości między formami terenu zostały zachowane. Również rów czy kopczyk nie są zbyt wyraziste, ale zależało mi aby jak najwięcej form terenu Wam pokazać.

Bardzo proszę o ostrożne podejmowanie podpowiedzi, czyli najlepiej oburącz, gdzie jedną ręką przytrzymujemy pojemnik, a drugą zdejmujemy przykrywkę. Szczególnie dotyczy to pojemników przytwierdzonych na stałe śrubkami.

- Podjęcie pierwszej podpowiedzi może wiązać się z małym wejściem do wody.

- Niecka to naturalne obniżenie terenu, przeciwieństwo górki, aczkolwiek w przypadku tego kesza ta niecka nie do końca spełnia wymogi tej definicji ;) 

- Granicą kultur nazywa się linię oddzielającą obszary, na których znajdują się różne formacje roślinne, np. granica między lasem gęstym a lasem rzadkim (słabo przebieżnym - np. młode drzewa iglaste i dobrze przebieżnym - np. wysokie drzewa) czy granica między lasem, a polem.

- Właściwie wszystkie podpowiedzi znajduje się w miejscach bardzo oczywistych, ale na wszelki wypadek w spojlerach przedstawiam miejsca ukrycia podpowiedzi, kolejność ich jest przypadkowa. 

- Jak w przypadku każdej skrzynki, również i ja proszę o dokładne maskowanie :)

 

Powodzenia :)

Qbacki

Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Zaborski Park Krajobrazowy
Obrazki/zdjęcia
mapa
legenda
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
Gdzieś na trasie
Gdzieś na trasie
Gdzieś na trasie
gdzieś na trasie
gdzieś na trasie