Skrzynka ukryta jest we wsi Podkońce. Ma upamiętniać ważne dla tej wsi miejsce- pierwszą szkołę, której niestety nie ma (później powstała tzw. Tysiąclatka) oraz postać Wincentego Tomasika „Potoka”. Na palcu, na którym mieściła się szkoła pozostały tylko piwnica, studnia, fragment fundamentów ogrodzeniowych i usychająca dzika róża.
Szkoła powstała w 1922 roku i była czteroklasowa. Wybudowali ją mieszkańcy. Kierownikiem tej placówki była Adela Nekula a nauczycielem pomocniczym Anna Tomasik żona Wincentego Tomasika „Potoka”, który (prawdopodobnie w ramach zastępstwa) też prowadził zajęcia z dziećmi.
100 metrów w kierunku wschodnim wsi pomiędzy posesją nr 52 i nr 54 na placu, na którym jest widoczna obora z kamienia był drewniany dom mieszkalny, w którym w czasie wojny mieszkał (miał kwaterę) Wincenty Tomasik „Potok” dowódca partyzanckiego oddziału AK.
Kapitan Wincenty Tomasik „Potok”-
urodził się w 1910 roku we wsi Kolonia Wierzchowiska
w powiecie iłżeckim. Szkołę średnią ukończył w Ostrowcu Świętokrzyskim, a
podchorążówkę w Ostrowi Mazowieckiej. Służbę wojskową odbył w 58 pułku piechoty
w Poznaniu.
W 1944 roku w czasie akcji „Burza” dowództwo Obwodu AK w Starachowicach powierza mu zadanie zorganizowania pułku piechoty AK na ziemi iłżeckiej w lasach starachowickich. Pułk ten przewidziany był do planowanej organizacji Dywizji Świętokrzyskiej AK. W przeciągu 4 tygodni organizowany pułk osiągnął stan około 700 ludzi. Kpt. Wincenty Tomasik zmarł w Opaleniu, gdzie do końca swoich dni prowadził pasiekę. Rok wcześniej po długiej chorobie zmarła również jego żona Anna ps. „Róża”. Oboje są pochowani na mauzoleum w Iłży.
Sam kesz ukryty jest naprzeciwko miejsca po starej szkole. Znakiem szczególnym jest figurka Matki Boskiej oraz krzew o miejscowej nazwie buldok.
Ciekawostki z miejscowości: 250 metrów (od figurki) lub 150 metrów (dalej od poprzedniego miejsca) również w kierunku wschodnim po prawej stronie ulicy znajduje się pozostałość krzyża dwuramiennego – morowego, kamień służący do mielenia ziarna jako pozostałość po wiatraku, który znajdował się na tej samej działce za istniejącym do dziś stawem „Wierzbki”.
Dla zainteresowanych ciekawe strony:
Blog wsi Podkońce: podkonce.blogspot.com