OC logo
Użytkownik / e-mail:   Hasło:   
Banner
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Tradycyjna
difficulty terrain
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wojciech z kryptą - OP3A91
Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana
Właściciel: Nati.
compass Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)
altitude Wysokość: 67 m n.p.m.
location Województwo: Polska > wielkopolskie
type Typ skrzynki: Tradycyjna
size Wielkość: Mała
status Status: Zarchiwizowana
hidden Data ukrycia: 14-07-2011
creation-date Data utworzenia: 14-07-2011
last-mod Ostatnio zmodyfikowano: 13-03-2016
znaleziona 184x znaleziona
nieznaleziona 9x nieznaleziona
komentarz 14 komentarze
watchers 4 obserwatorów
visits 2 odwiedzających
votes 147 x oceniona
score Oceniona jako: dobra
Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.
attributes Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne  Dostępna rowerem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link
description Opis PL

Skrzynka jest częścią projektu Kościoły Traktu Królewsko- Cesarskiego od św. Jana do św. Floriana OP3A9B

Kościół św. Wojciecha z Kryptą Zasłużonych Wielkopolan położony jest na północ od Starego Miasta, na szczycie wzgórza noszącego tą samą nazwę. Na zachód od niego, na niższej terasie wznosi się barokowa bryła świątyni św. Józefa, klasztornego kościoła Karmelitów Bosych również należącego do traktu królewsko- cesarskiego.  Najstarsze dzieje kościoła nie są jasne. Niepotwierdzona tradycja wiąże jego powstanie z pobytem w tym miejscu św. Wojciecha, który miał głosić tu kazanie. Istnieje też inna hipoteza, mówiąca o tym, że został ufundowany dla upamiętnienia niedoszłej wyprawy chrystianizacyjnej do pogańskich Prus w 1222 roku najprawdopodobniej jednak budowę należy wiązać z osobą księcia Bolesława Krzywoustego, który propagował kult świętego – patrona dynastii. Pierwszą pewną datą w historii świątyni jest rok 1244, w którym przeniesiono do niej parafię św. Gotarda (położonego na terenie obecnego klasztoru jezuitów przy ul. Szewskiej.Podczas okupacji hitlerowskiej był to jeden z dwóch dostępnych dla Polaków kościołów w Poznaniu. Podczas walk o Cytadelę wzgórze znalazło się na linii najbardziej zaciętych walk. Kościół został poważnie uszkodzony. Zniszczony został cały dach, runęło część sklepienia i murów, ucierpiało również wnętrze. Zniszczone zostały również cenne witraże, ocalał natomiast bogaty skarbiec. Przed kościołem znajduje się drewniana, kryta gontem, dzwonnica pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku – najstarszy drewniany zabytek w mieście.

WAŻNE! ZAPISZ LITERO- CYFRY DO FINAŁU (jeśli są).

29.08.2012 W związku ze zmianami z przyczyn ode mnie niezależnych musiałam reaktywować finał w innym miejscu. Zmieniły się zatem literocyfry. Dla osób chcących atakować finał, a posiadających stare literocyfry czyli sprzed 29.08.2012 roku, proszę o kontakt na priv ze wskazaniem, które z keszy były zaliczone, prześlę wtedy nowe literocyfry. Bardzo przepraszam za wszelkie uniedogodnienia:(Nowe literocyfry w logbookach we wszystkich etapach pośrednich są zmienione od dnia 29.08.2012.

Edit: 24.02.2014 REAKTYWCJA: Skrzynka mała magnetyczna. Proszę ostrożnie odkładać, tylko w jednym miejscu chwyta magnes. Nie odchodź dopóki nie upewnisz się, że skrzynka "siedzi" na swoim miejscu a magnes załapał. Dziękuję. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
travelbug Geokrety

geokret  DON KICHA - Całkowity dystans: 1295 km

Obrazki/zdjęcia
kościół
z innej perspektywy
Wpisy do logu: znaleziona 184x nieznaleziona 9x komentarz 14x Wszystkie wpisy Pokazuj usunięcia