Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zalew Chańcza - OP38BD
relaksik na Chańczy
Właściciel: Doktor P
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 225 m n.p.m.
 Województwo: Polska > świętokrzyskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 23-06-2011
Data utworzenia: 23-06-2011
Data opublikowania: 23-06-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 23-06-2011
51x znaleziona
3x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
21 odwiedzających
32 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zalew Chańcza - zbiornik retencyjny na Czarnej Staszowskiej, zlokalizowany w pobliżu miejscowosci Chańcza w południowo-wschodniej częsci województwa swiętokrzyskiego w widłach utworzonych przez drogi wojewódzkie nr 756 i 764. Południowa częsć zbiornika leży w powiecie staszowskim (14 km od Staszowa), północna w powiecie kieleckim (kilka km na południe od Rakowa). Zalew Chańcza położony jest na wysokosci 216,8 m n.p.m. Obszar zalewu obejmuje tereny otuliny Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego i Chmielnicko-Szydłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Teren wokół zalewu jest lekko pofałdowany. Zalew powstawał przez 10 lat, od 1974 do 1984 roku. Powierzchnia lustra wody to 340 ha. Maksymalna pojemnosć zbiornika wynosi 40 mln. m3 wody. Głębokosć (poza okresami suszy i powodzi) waha się od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej 3 metrów w północnych krańcach. Poziom czystosci wody w zalewie utrzymuje się w II klasie czystosci, z okresowym spadkiem do III klasy. Wody rzeki Czarnej powyżej zalewu sa czyste (I, II klasa) jednak wpadajaca do zalewu od północnego wschodu Łagowica wnosi do niego wody poza klasowe, obniżajac jakosć wody. Zalew powstał przez zalanie fragmentu doliny rzeki Czarnej wraz z przylegajacymi łakami, pastwiskami i kilkoma zabudowaniami. Tereny były miejscami zakrzaczonymi i porosniętymi lasem. Krzewy i drzewa wycięto, zostawiajac jednak pnie. Budowle (młyn, mostek, nasyp drogowy) częsciowo rozebrano i wyburzono, ich pozostałosci, pokryte w większosci osadem rzecznym znajduja się na dnie jeziora. Dno zalewu jest przez to zróżnicowane, pełne wypłyceń i głębi. Przeważnie piaszczyste, z wyjatkiem rozlewisk w okolicach Rakowa. Po obfitych opadach pojawiaja się osady naniesione przez zasilajace rzeki i strumienie. Północne krańce zalewu porastaja rosliny wynurzone, między innymi trzcina i pałka wodna. Na większosci płycizn, których głębokosć nie przekracza 2 m można spotkać roslinnosć podwodna. Przeważnie łagodne i suche brzegi porosnięte sa lasem sosnowym, dzięki czemu panuja dobre warunki do biwakowania. Zorganizowany jest szereg płatnych pól namiotowych z dostawa wody pitnej i wywozem smieci. Zalew spełnia istotna rolę rekreacyjna dla okolicznej ludnosci, daje możliwosć kapieli- 2 kapieliska w sezonie strzeżone przez Ratowników WOPR, pływania rowerem wodnym, kajakiem czy łódka oraz uprawiania windsurfingu i wędkarstwa.

To miejsce zapewnia atrakcje zarówno tym, którzy chcą poczuć moc adrenaliny w postaci falowania skuterem wodnym z zawrotną prędkością, jak i tym, którzy wolą wypoczywać biernie, opalając się i popijając zimne trunki.

Latem to naprawde niezła imprezownia.Aż mi się czasy licealne przypomniały:) Każdy w Staszowie zna rym: Chańcza wykańcza,lub drugi nieco durniejszy: po Chańczy się niańczy.

Kesz jest ukryty, przy ścieżce wzdłóż tamy między parkingiem na tamie a główną plażą. Z racji imprezowego charakteru tego miejsca przygotowany jest specjalny ftf, lecz jednak mały apel odnośnie ftf'a- Jeżeli nie będzie Ci on niezbędny w ciągu najbliższego czasu to proszę zostaw go dla kogoś następnego, kto będzie w potrzebie.Być może uratuje on komuś życie (w przenośni). 

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- parking na tamie
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Chańcza
plaża
o tam