Szyb "Andrzej" - zabytkowa wieża wyciągowa obsługująca dawny szyb szyb górniczy, znajdujący się w Rudzie Śląskiej przy ul. Obrońców Westerplatte i ul. Odrodzenia.
Historia obiektu
Szyb Andrzej należał do kopalni Błogosławieństwo Boże (Gottessegen) jednej z najstarszych na terenie Rudy Śląskiej - Wirka. Pierwotna nazwa szybu "Andrzej" - "Aschenborn" pochodziła od nazwiska dyrektora kopalni Gottessegen - Adolfa Aschenbora. Kopalnia ta założona została w 1802 r. i należała do bytomsko - siemianowickiej linii hr Henckel von Donnersmarcków. Następnie w latach 1808 , 1824 , 1857 była sukcesywnie powiększana. W 1921 r. przeszła na własność spółki "The Henckel von Donnersmarck - Beuthen Estetes Limited". Oprócz szybu Andrzej (Aschernborn) na terenie kopalni pracowały szyby: szyb Edler ( 1840 -lata 20-te XX w; w 1895 roku zginęło tu w katastrofie 30 górników, na tym miejscu wznosi się pomnik), szyb Arthur (1901 r. - 1931 r. wentylacyjny i wydobywczy, później szyb kopalni Halemba), szyb Hildebrand - Lech - (1904 r., po likwidacji stanowił odrębny zakład produkcyjny pod nazwą kopalni Lech, która w 1938 została połączona z kopalnią Wanda). W związku z włączeniem Rudy Śląskiej do Polski w 1922 r. kopalnia otrzymała nazwę Błogosławieństwo Boże. Została ona unieruchomiona w 1926 r (m.in. również szyb Andrzej). W 1931 r. zamknięto szyb Artur. Szyb Lech traktowany jako odrębna kopalnia został przejęty przez spółkę akcyjną "Godula" i w 1938 r. włączony do kopalni Wanda - Lech. W 1928 r. nieczynną kopalnię Błogosławieństwo Boże przejęła spółka "Wirek - Kopalnie" Spółka Akcyjna. Od 1945 r. do 1969 r. szybem tym wydobywano nieznaczną ilość węgla, który ładowany był jako niesortowany do wagonów. Szyb "Andrzej" był szybem wdechowym i służył jako pomocniczy do wydobywania urobku oraz opuszczania drewna i innych materiałów.
Szyb obecnie
W chwili obecnej szyb otoczony jest fachową ochroną konserwatorską, która zaowocowała rekonstrukcją dachu, renowacją elewacji, iluminacją i dzięki wycince drzew odpowiednią ekspozycją obiektu.
Więcej na stronie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Rudzie Śląskiej.
Co do skrzynki to wspólrzędne nie wskazują miejsca ukrycia kesza.
Aby go odnaleźć należy:
- policzyć wszystkie oświetlone okna( dlatego zalecamy poszukiwania po zmierzchu,ponieważ wtedy szyb wygląda najładniej)
- stanąć na kordach tyłem do obiektu,
- odmierzyć na wprost ilość kroków równą ilości oświetlonych okien
JESTEŚ U CELU!!!
Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty.
Powodzenia: Konrad, Ala i Zbyszek czyli Kondi&Team