Zalążkiem miasta Tykocina był najprawdopodobniej wzniesiony w XII wieku okazały gród posadowiony na polodowcowym ostańcu, nad wyschniętym obecnie strumieniem, około 2 km na południe od dzisiejszego miasta. Obiekt reprezentuje typ grodów pierścieniowatych z pojedynczym wałem, najczęściej występujących na ziemiach polskich. Jego wały o zachowanej do dziś wysokości dochodzącej do 6 m, miały konstrukcję rusztową. Prowadzone badania wykopaliskowe w latach 70-tych i 80-tych odsłoniły
7 warstw rusztu. Od strony fosy konstrukcję tę zabezpieczały wbite pionowo słupy. Dodatkowo wał był obustronnie licowany kamieniami.
Na majdanie stwierdzono ślady zabudowy mieszkalnej. Gród funkcjonował prawdopodobnie do końca XIII w. (W wieku XIV zostaje zbudowany drugi gród w Tykocinie nad Narwią na jej prawym brzegu, który został zniszczony przy wznoszeniu fortalicji za panowania Zygmunta Augusta.)
Obiekty mieszkalne odsłonięte także na rozległej osadzie przygrodowej otaczającej grodzisko od południa i zachodu. Wśród licznych znalezisk z XII i XIII wieku na uwagę zasługuje odkrycie pozostałości warsztatu jubilerskiego.
Więcej o samym Tykocinie znajdziecie TUTAJ...A legendę przeczytacie TU..
Skrzyneczka to pojemnik na mocz z logbookiem i kilkoma fantami..Trzeba wziąść coś DO PISANIA!!
Schowana jest w pobliżu grodziska..