W rozsądnej odległości od Łodzi jest miejscowość Strońsko, a w niej kościół pw. św. Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic. Jest jednym z miejsc na szlaku romańskim do którego warto zajrzeć.
o kościele:
Późnoromański kościół został wystawiony ok. 1250 r. z mensy arcybiskupów gnieźnieńskich. Był jednym z pierwszych ceglanych kościołów w Polsce. Jednak już w 1458 r. został gruntownie przebudowany przez dziedzica Strońskiego. W 1600 r. dobudowana została drewniana kaplica. W 1726 r. kasztelan spicymierski Kazimierz Walewski powiększył kościół – do prezbiterium dobudował murowaną nawę, z czasem także murowaną zakrystię, kaplicę i kruchtę. Obecnie wnętrze ma charakter barokowy. Zachowały się romańskie fragmenty murów i okna prezbiterium oraz części nawy. Szczególnie godny uwagi jest tu romański tympanon w kruchcie wyrzeźbiony w piaskowcu, przedstawiający smoka pożerającego szarańcze. Ksiądz proboszcz otworzył kościół, oprowadził nas i opowiedział o historii tego miejsca... Bardzo dziekujemy.
Ciekawostką kościoła są napisy wyryte w cegle przy wejściu do świątyni. Pochodzą... z przełomu XVI i XVII stulecia.
Skąd tak wiele dziewic w jednym miejscu?? Zastanawiacie sie?
Tak, macie racje - to niemożliwe ;-)
"Patronka, anglobrytyjska królewna, Urszula odbywała podróż przez morze i Ren do narzeczonego w Niemczech. Napadnięty przez Hunów orszak został wymordowany, a królewnę i jej towarzyszki uznano za męczennice. Napis nagrobny, mylnie odczytany skrót XIMV jako XI–tysięcy, gdzie litera M miała oznaczać „martyres – Męczennice dał początek wezwaniu Św. Urszuli i Jej 11 Tysięcy Dziewic"
o skrzynce:
Hasłem do skrzynki jest fragment (pierwsze pięć liter) jednego z napisów na cegle (czyż mogłoby być inaczej?) - proszę spojrzeć na zdjęcia. Wielkość liter wg oryginalnej pisowni.
Zapraszmy do szukania. Nie! Do odnalezienia ;-)
Bas z Gosią