Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Dalmierz na Babich Dołach - OP34D1
Tajemnica babiodolskiego klifu
Właściciel: LadyMoon
Założyciel: omen1975
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 24 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 2:00 h    Długość trasy: 2.00 km
Data ukrycia: 26-04-2011
Data utworzenia: 27-04-2011
Data opublikowania: 27-04-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 08-11-2022
127x znaleziona
5x nieznaleziona
12 komentarze
watchers 18 obserwatorów
166 odwiedzających
102 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
15 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Armis, bartol, Charon7, Dawid2003, destick, dzoder, eliksir, ŁukaszMZKS, Mieszko16, My_Key, Nati., prezesow, sebastian, Skyqen, val007
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam na ciekawą wycieczkę do mało znanych zakątków naszego miasta. Babie Doły słyną głównie z malowniczej plaży oraz usytuowanego około 400m od linii brzegowej budynku Torpedowni będącej pozostałością poniemieckiego poligonu doświadczalnego. Samo osiedle było niegdyś pod bezpośrednią jurysdykcją wojska , w jego najbliższej okolicy napotkać można do dziś wiele pozostałości tajemniczych budowli z okresu wojny. Należą do nich podziemne garaże, szczeliny przeciwlotnicze czy też żelbetowe stanowiska strzeleckie nazywane potocznie tobrukami. U podnóża klifu przebiegała również linia kolejowa słynnego Ekspresu Kaszubskiego którego tajemnice zgłębiają do dziś gdyńscy miłośnicy historii.

...ale nie o tym chciałem pisać. Zapuszczając się z Babich Dołów w stronę Rewy znaleźć można wysoko na klifie zapomniane i bardzo dobrze zachowane stanowisko dalmierza artyleryjskiego. Budowla była niegdyś głównym punktem kierowania ogniem poniemieckiej baterii Flak o kalibrze 105mm. W okolicy dalmierza zachowały się podstawy pod działa oraz resztki infrastruktury tamtejszej jednostki wojskowej. W bliskiej odległości stanowisk strzelniczych do dzis znaleźć mozna niezliczone ilości tub po pociskach , których istnienie moze swiadczyć o tym iz babiodolski Flak nie pełnił jedynie biernej roli a brał czynny udział w działaniach bojowych. Miejsce znajduje się w jednym z najwyższych punktów klifu. Spoglądając w dół z jego krawędzi warto przyjrzeć się spacerującym tam od czasu do czasu ludziom którzy z tej wysokości wydają się być malutkimi krasnoludkami;-)Przy dobrej pogodzie z tamtego miejsca widać idealnie Półwysep Helski, dalej Cypel Rewski oraz obydwa zlokalizowane na wodzie budynki torpedowni.

 

Aby tam dotrzeć należy:

1. Dojechać dowolnym rodzajem transportu do osiedla Babie Doły.

2. Zejść na plażę w pobliże wystającego z wody monumentu dawnej torpedowni. Polecam wejście numer "1" przy ostatnim bloku mieszkalnym, ale śmiałkowie mogą pokusić się o bardziej ekstremalny "skok".

3. Udać się plażą w stronę Rewy mijając po drodze teren jednostki wojskowej z charakterystycznym budynkiem magazynu sortów mundurowych.

4. Wybrać najdogodniejsze miejsce którym można wejść na szczyt klifu. Tutaj nie będę dawała konkretnych wskazówek żeby nie popsuć nikomu zabawy. Dodam tylko, że wybór odpowiedniego wejścia to 3/4 sukcesu prowadzącego do odnalezienia kesza. 

5. Zlokalizować stanowisko baterii Flak wraz z budowlą dalmierza które znajduje się kilkadziesiąt metrów od ścieżki biegnącej przy krawędzi klifu.  

 

Stanowisko dalmierza:

 

Życzę owocnych poszukiwań !

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.