Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Dalmierz na Babich Dołach - OP34D1
Tajemnica babiodolskiego klifu
Eigenaar: LadyMoon
Plaatser: omen1975
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 24 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 2:00 h    Lengte: 2.00 km
Geplaatst op: 26-04-2011
Gemaakt op: 27-04-2011
Gepubliceerd op: 27-04-2011
Laatste verandering: 08-11-2022
128x Gevonden
5x Niet gevonden
12 Opmerkingen
watchers 18 Volgers
176 x Bekeken
103 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
15 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Armis, bartol, Charon7, Dawid2003, destick, dzoder, eliksir, ŁukaszMZKS, Mieszko16, My_Key, Nati., prezesow, sebastian, Skyqen, val007
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zapraszam na ciekawą wycieczkę do mało znanych zakątków naszego miasta. Babie Doły słyną głównie z malowniczej plaży oraz usytuowanego około 400m od linii brzegowej budynku Torpedowni będącej pozostałością poniemieckiego poligonu doświadczalnego. Samo osiedle było niegdyś pod bezpośrednią jurysdykcją wojska , w jego najbliższej okolicy napotkać można do dziś wiele pozostałości tajemniczych budowli z okresu wojny. Należą do nich podziemne garaże, szczeliny przeciwlotnicze czy też żelbetowe stanowiska strzeleckie nazywane potocznie tobrukami. U podnóża klifu przebiegała również linia kolejowa słynnego Ekspresu Kaszubskiego którego tajemnice zgłębiają do dziś gdyńscy miłośnicy historii.

...ale nie o tym chciałem pisać. Zapuszczając się z Babich Dołów w stronę Rewy znaleźć można wysoko na klifie zapomniane i bardzo dobrze zachowane stanowisko dalmierza artyleryjskiego. Budowla była niegdyś głównym punktem kierowania ogniem poniemieckiej baterii Flak o kalibrze 105mm. W okolicy dalmierza zachowały się podstawy pod działa oraz resztki infrastruktury tamtejszej jednostki wojskowej. W bliskiej odległości stanowisk strzelniczych do dzis znaleźć mozna niezliczone ilości tub po pociskach , których istnienie moze swiadczyć o tym iz babiodolski Flak nie pełnił jedynie biernej roli a brał czynny udział w działaniach bojowych. Miejsce znajduje się w jednym z najwyższych punktów klifu. Spoglądając w dół z jego krawędzi warto przyjrzeć się spacerującym tam od czasu do czasu ludziom którzy z tej wysokości wydają się być malutkimi krasnoludkami;-)Przy dobrej pogodzie z tamtego miejsca widać idealnie Półwysep Helski, dalej Cypel Rewski oraz obydwa zlokalizowane na wodzie budynki torpedowni.

 

Aby tam dotrzeć należy:

1. Dojechać dowolnym rodzajem transportu do osiedla Babie Doły.

2. Zejść na plażę w pobliże wystającego z wody monumentu dawnej torpedowni. Polecam wejście numer "1" przy ostatnim bloku mieszkalnym, ale śmiałkowie mogą pokusić się o bardziej ekstremalny "skok".

3. Udać się plażą w stronę Rewy mijając po drodze teren jednostki wojskowej z charakterystycznym budynkiem magazynu sortów mundurowych.

4. Wybrać najdogodniejsze miejsce którym można wejść na szczyt klifu. Tutaj nie będę dawała konkretnych wskazówek żeby nie popsuć nikomu zabawy. Dodam tylko, że wybór odpowiedniego wejścia to 3/4 sukcesu prowadzącego do odnalezienia kesza. 

5. Zlokalizować stanowisko baterii Flak wraz z budowlą dalmierza które znajduje się kilkadziesiąt metrów od ścieżki biegnącej przy krawędzi klifu.  

 

Stanowisko dalmierza:

 

Życzę owocnych poszukiwań !

 

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien