Jedną z największych fortyfikacji Ziemi Lubuskiej, wybudowanych przed 1939 r., obok Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz Wału Pomorskiego jest Pozycja Środkowej Odry (niem. "Oderstellung") . Jest to niemiecka linia obronna przebiegająca wzdłuż lewego brzegu rzeki Odry, od przedmieść Wrocławia, poprzez Ścinawę, Prochowice, Głogów, Bytom Odrzański, Nową Sól, Milsko i Cigacice, aż do Krosna Odrzańskiego. Więcej >>
Do jednych z najbardziej interesujących obszarów Pozycji Środkowej Odry, pod względem stanu zachowania obiektów fortyfikacyjnych, ilości pancerzy fortecznych (w tym również unikatowych), różnorodności umocnień itp., zaliczany jest rejon Cigacice. W latach 30-ch obszar ten wchodził w skład VII Grupy Pozycji Środkowej Odry. Więcej >>
Schron Bojowy nr 702.
Rok budowy: 1936
Stan zachowania: Bardzo dobry, zachowane 2 płyty pancerne 7P7 i 3 płyty pancerne 48P8.
Konstrukcja: odporność B1, śluza wejściowa (1) z lukiem ewakuacyjnym (5), izba pogotowia załogi (2) z pryczami dla załogi, pomieszczenia bojowe z płytami pancernymi (3), wartownia (4).
Dodatkowe informacje: Schron pod opieką Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Jeden z najlepiej zachowanych obiektów na Pozycji Odry. Wyremontowany i wymalowany tak, że samemu fuhrerowi by się podobało. Lecz ze względu na to niestety niedostępny od środka bez uzgodnionego terminu. Kesz został umiejscowiony przy strumyku kilka metrów od schronu.
Wystające pręty zbrojeniowe, wszedobylskie bryły żelbetonu i ich ostre krawędzie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Należy zachować szczególną uwagę nie tylko przy zwiedzaniu brył, jak i wnętrz obiektów, ale również w ich najbliższym sąsiedztwie.
Ważnym elementem jest nie tylko ostrożność. co przede wszystkim zdrowy rozsądek. Pozornie bezpieczne ruiny mogą się okazać w rzeczywistości pułapką dla nierozważnych i nieuważnych!