Historia:
Papiernia w Krępie została założona około połowy XVI w. z inicjatywy rady miejskiej Zielonej Góry. Położona została nad dolnym stawem młyńskim, gdzie stoi obecnie młyn zbożowy. Budynek zniszczony przez pożar w 1681 r. został odbudowany. Nowy młyn papierniczy był budynkiem piętrowym o konstrukcji szachulcowej, pokryty gontem. W 1763r. ówczesny właściciel papierni uzyskał zgodę na jej przeniesienie nad górny staw, gdzie pierwotnie stał młyn zbożowy. Ten obiekt przetrwał do 1845r. kiedy to został zburzony, a na jego miejscu postawiono nowy młyn istniejący do dziś. Ze starszej budowli zachowały się tylko piwnice. Po wojnie fabryka została przejęta już 15.IX.1945r. Uruchomienie nastąpiło usamodzielnienie zakładu. Była użytkowana przez Poznańskie Zakłady Papiernicze.
Lokalizacja:
Obiekty fabryki tektury położone są nad strumieniem "Zimna Woda" na terenie bagiennym, skanalizowanym w obrębie fabryki, poza zakładem odkrytym. W granicach historycznych założenia znajdują się lasy od pn. i pd., pole i łąka od pn., staw od zach. i strumień od wsch. Wschodnia część założenia przylega do drogi Zielona Góra-Krępa.
Widokówka z Krępy. [Kliknij aby powiększyć]
Gospoda, widok na pałac od strony stawu, fabryka papieru oraz szkoła w Krępie.
Kesz:
Ponieważ obiekt od jakiegoś czasu przeszedł w prywatne ręce wejście na jego teren - jak informują dwie duże tabliczki przy wjeździe - jest zabronione. Jeśli chcecie przyjrzeć się bliżej budynkom - wchodzicie na własną odpowiedzialność.
Kesz umiejscowiony jest poza terenem ogrodzonym - przy samym strumyku "Zimna Woda" skąd dobrze widoczna jest część fabryki. Aby do niego dotrzeć należy znaleźć przejście pomiędzy krzakami przy ulicy Odrzańskiej - ok. 250m na północ od głównego wjazdu i zejść ścieżką na sam dół. Kesza znajdziecie obok miejsca, gdzie woda jednej z odnóg strumyka przepływa pod waszymi nogami.