Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek Czartoryskich - OP32D6
Pałac w Sieniawie
Właściciel: marcz
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 181 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-03-2011
Data utworzenia: 21-03-2011
Data opublikowania: 21-03-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 06-09-2021
68x znaleziona
2x nieznaleziona
11 komentarze
watchers 6 obserwatorów
80 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
8 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: crazy_baby, cyklop0, linfallas, Qsiaki, removed, Tachikoma, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka należy do GeoŚcieżki Zamki w Polsce

 

ZAMEK CZARTORYSKICH

w Sieniawie


Trochę historii:

W II połowie XVII wieku niedaleko miasta Sieniawa (prawa miejskie 1676 r.) z inicjatywy Mikołaja Hieronima Sieniawskiego powstał otoczony fortyfikacjami zamek. Wiek później uległ on zniszczeniu, lecz zostały po nim jedynie nieliczne fragmenty piwnic oraz widoczny do dziś zarys umocnień. Z istniejącym pałacem łączy się postać Adama Mikołaja Sieniawskiego, który założył wielki park otaczający posiadłość majątkową. Podjął też decyzję rozpoczęcia budowy pomarańczarni (I poł. XVIII w.), której projektodawcą był zaprzyjaźniony architekt Giovanii Sapzzio. Następnie pod koniec XVIII w. dawną pomarańczarnię przebudowano na pałac, autorem tego przedsięwzięcia był architekt Jan Hempel. W późniejszym czasie dostawiono do głównego korpusu dwa skrzydła boczne wg. projektu Bolesława Podczaszyńskiego. Rozbudowa pałacu skoncentrowała się również na zmianie kształtu dachu, pokrywając go blachą cynkową. Wnętrze skrzydeł posiadało klatki schodowe oraz dwie łazienki. Owocem tych prac był późnobarokowy niepowtarzalny charakter pałacu, utrzymany w stylu francuskim.
Rezydencja Czartoryskich w Sieniawie zaczęła stopniowo coraz bardziej odgrywać pierwszorzędną rolę w polityce tego rodu po głównej posiadłości w Puławach. Zaczynają tu przybywać przedstawiciele rodu Czartoryskich oraz ich znajomi a wśród nich m.in. Julian Ursyn Niemcewicz, Tadeusz Kościuszko. Gośćmi byli nawet car Aleksander I czy Juliusz Kossak który na pamiątkę wizyty w pałacu namalował obraz z wizerunkiem posiadłości.
I wojna światowa bardzo zniszczyła Sieniawę jak i sam pałac. Ówczesny właściciel książę Adam Ludwik Czartoryski pałacowe pomieszczenia przeznaczył na austriacki szpital polowy. Ze względu na duże zniszczenia w okresie międzywojennym pałac nie był zamieszkiwany. Próbę gruntownego odnowienia wnętrz pałacowych podjął książę Augustyn Czartoryski, niestety jego chęci i plany spełzły na niczym - powodem okazał się wybuch II wojny światowej. Pobyt radzieckiej jednostki granicznej w pałacu od 1941 roku, nie wyrządził większych szkód. Jak wiadomo z relacji świadków po wyzwoleniu w salach i korytarzach można było zobaczyć jeszcze firanki w oknach, niektóre meble, dywany oraz resztki wyposażenia wnętrz. Niestety tragedia dopiero nadchodziła, pozostawiony na łaskę ludzi pozbawiony opieki pałac systematycznie był rujnowały i niszczał.
Do lat 80. XX wieku pałac nie miał gospodarza. Dopiero nowy właściciel wyremontował a raczej odbudował konstrukcję pałacu w latach 1984 - 1986. Wtedy rozpoczął działalność istniejący do dziś dnia hotel. Obecnym właścicielem pałacu Sieniawa jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Zabytkowy kompleks jest obecnie ekskluzywnym miejscem spotkań, konferencji i wypoczynku.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały:
T. Budziński, "Zamki i Pałace Polski Południowo - Wschodniej", wyd. Libri Ressovienses, Rzeszów 1998.


Funkcja ogrodu w Sieniawie zmieniła się z przejściem majątku w ręce Czartoryskich. Co prawda jeszcze przez kilka lat wysyłano owoce południowe z Sieniawy do Puław, jednak w momencie, gdy Czartoryscy osiedli tu na stałe, jego funkcja użytkowa powoli zanikała. Sieniawa bowiem stała się przede wszystkim „schronieniem mnóstwa znakomitych mężów, których przed prześladowaniami konfederacji targowickiej usuwać się z ojczyzny musieli”, jak pisał Leon Dembowski w swoich wspomnieniach, a pierwszym spośród nich był Tadeusz Kościuszko, który często tu bywał.
Sama księżna Izabella Czartoryska, autorka głośnych Myśli rożnych o zakładaniu ogrodów i założycielka sławnych ogrodów w Puławach i na warszawskich Powązkach „w ogóle ogrodem tym się nie zajmowała” wspominał Dębowski. Cała bowiem jej uwaga została skupiona w tym czasie na pomocy potrzebującym oraz na scalaniu ocalałych z Puław zbiorów. Uczyniła ona wówczas z Sieniawy słynny ośrodek polityczno-kulturalny, promieniujący na całą okolicę. Urządzano tu wielkie bale i podejmowano dostojnych gości (między innymi cara Aleksandra I). Wystawiano także sztuki teatralne i żywe obrazy. To właśnie w Sieniawie, z okazji imienin księżnej, miała miejsce premiera Pielgrzyma z Dobromila, autorstwa Izabelli Czartoryskiej.


Tekst pochodzi z albumu: Podkarpacie. Ogrody historyczne, z fotografiami Krzysztofa Motyki oraz tekstami Heleny Marii Grad i Małgorzaty Kostuchowskiej.
Wydawnictwo LIBRA i PROT, Rzeszów 2008


Galeria zdjęć z Parku w Sieniawie:


Ciekawe linki dotyczące Zamku Czartoryskich:

Wirtualny spacer po Pałacu Sieniawskim
http://www.palac-sieniawa.pogodzinach.net/wizualizacje.html

Oficjalna strona Pałacu Sieniawskiego
http://www.sieniawa.net/


Skrzynka została ukryta w ogrodzie nieopodal pałacu. Namiary wskazują miejsce ukrycia. Po znalezieniu skrzynki proszę ją tak samo odłożyć na swoje miejsce.

 

Polecam wszystkim spacer po parkowych ogrodach i alejkach, ponieważ widoki są naprawdę piękne.

 

Proszę o dyskretne podejmowanie skrzynki, gdyż alejkami spaceruje dużo ludzi, niezależnie od pory dnia (zwłaszcza w okresie letnim). Na niektórych alejkach na lampach porozmieszczane są kamery, tak więc zanim zaczniesz szukać rozejrzyj się dookoła.

 

W środku znajduje się dziennik, ołówek i oraz fanty.

 

Dla pierwszych trzech odkrywców umieszczone zostały certyfikaty.

 

Zapraszam wszystkich do podejmowania i życzę wszystkim powodzenia w poszukiwaniach.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Jesteś blisko
Nie zaglądaj