Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Skała Rzędowa - stanowisko wielokulturowe - OP31F0
Właściciel: Maćko
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 413 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 27-02-2011
Data utworzenia: 28-02-2011
Data opublikowania: 28-02-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 01-03-2011
25x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 12 obserwatorów
60 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Driver, inozaury
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

UWAGA :

SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA, ZAŁOŻONA W TRUDNYM I NIEBEZPIECZNYM DLA ŻYCIA I ZDROWIA TERENIE! PROSZĘ O ROZWAGĘ I UWAGĘ PODCZAS POSZUKIWAŃ SRZYNKI. ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

 

Jako że cały czas na swej drodze spotykam skrzynki banalne, nie wymagające praktycznie żadnej inwencji twórczej, nie mającej prawie nic wspólnego z prawdziwym poszukiwaniem postanowiłem to zmienić. Oto pierwsza skrzynka z serii prawdziwych jurajskich poszukiwań. Następne będą tylko trudniejsze:)Prawdziwy keszowiec musi być przygotowany na wszystko! Tak więc nie znajdziesz tu informacji co wziąć i gdzie iść. Musisz być zwarty i gotowy,  ale informuję:

1. Nie jest to skrzynka dla DZIECI!
2. Wymagana sprawność fizyczna, brak lęku wysokości, opanowanie, zdolności maualne i spostrzegawczość. Musisz znać podstawowe zasady poruszania się w terenie skalistym, wyeksponowanym. Skrzynkę można podjąć bez specjalistycznego sprzętu ale ostrożność i rozwaga jest niezbędna. Jeśli warunki atmosferyczne nie pozwalają na podjęcie skrzynki nie ryzykuj.
3. Skrzynka typu Multi nie jest aż taka multi. Składa się z 2 punktów. Koordynaty główne GPS prowadzą do pierwszego gdzie znajdziesz wskazówki gdzie szukać "właściwej" skrzynki.
4. Dla nieobytych z wojskowością zalecam poznanie takich terminów jak okop,umocnienia ziemne.
5. Dla ułatwienia, pierwsza skrzynka ukryta jest w okolicy bardzo
charakterystycznego punktu. Po przeczytaniu wiadomości zostaw dokładnie w miejscu w którym ją znalazłeś!


Wiadomości o terenie:

Skała Rzędowa była znana i wykorzystywana przez człowieka od wieków. Pierwsze ślady bytowania ludzi
datowane są na okres neolitu. Podczas badań archeologicznych prowadzonych tutaj w 1991 roku odnaleziono duży wiór z krzemienia czekoladowego, czworościenną siekierkę kamienną wykonaną ze zlepieńca drobnoziarnistego o zielonkawym odcieniu oraz duże zgrzebło z krzemienia jurajskiego. Jak wykazały badania w późniejszych okresach pod skałą rozłożyła się osada kultury łużyckiej. Znaleziono duże ilości ceramiki oraz nikłe pozostałości chat. Wśród wydobytych na tym stanowisku fragmentów ceramiki przeważają części średnich i małych garnków chropowaconych przez obmazywanie o powierzchni koloru ceglastobrunatnego i czarnym wnętrzu, zwykle bez ornamentyki.
Na uwagę zasługują fragment czerpaczka z uszkiem taśmowatym, ułamki talerzy-placków zdobionych ornamentem paznokciowym (po części posiadających na spodach odciski plecionej maty) oraz niewielki fragment naczynia sitowatego. W średniowieczu skała pełniła funkcje obserwacyjne. Być może znajdowała się na niej nawet drewniana konstrukcja ułatwiająca prowadzenie obserwacji. Jakkolwiek ślady osadnictwa średniowiecznego u podnóża skały są bardzo nikłe to na jej szczycie znaleziono grosz praski z XIV wieku. Ze skały rozpościera się wspaniały widok na Górę Birów (na której do XIV wieku znajdował się drewniany gród warowny) oraz zamek ogrodzieniecki (który w XIVw. był już w budowie.). Stąd skała mogła pełnić ważną funkcję obeserwacyjno-komunikacyjną. Wyniosłość skały ponad teren zostało dostrzeżone przez człowieka w 1914roku podczas działań wojennych prowadzonych na Jurze. W okresie tym na skale założono punkt obserwacyjny z którego obserwowano ruchy wojsk rosyjskich oraz zapewne kierowano ogniem artylerii. Wówczas to okopano skałę rowem strzeleckim. Obserwacja terenu była znakomita. Jura w 1914 roku praktycznie zupełnie pozbawiona lasów. Lasy na które patrzymy ze szczytu od strony Pilicy i Ogrodzieńca w ogóle nie istniały. Skrytka na Skale Rzędowej odnosi się po części właśnie do okresu I wojny światowej.


 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Skała Rzędowa - widać miejsce akcji.
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 1x komentarz 1x Wszystkie wpisy