Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
OpH - AUSSENLAGER PŐLITZ BEI STETTIN - OP31E5
Skrzynka z serii Obozy polickie Hydrerwerke
Właściciel: QFerki squad
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 42 m n.p.m.
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:05 h    Długość trasy: 5.00 km
Data ukrycia: 27-02-2011
Data utworzenia: 27-02-2011
Data opublikowania: 27-02-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 15-07-2021
83x znaleziona
3x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 7 obserwatorów
55 odwiedzających
62 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Symbol pochodzi z okładki książki autorstwa Jana B. Kozińskiego 'Przymuszeni z literą P. Jak Police.'

 

Skrzynka należy do serii "Obozy Polickie Hydrierwerke" (tu mapka obozów całej serii).

 

 

Opis historyczny:

<< Filia obozu Stutthof (Sztutowo). Oficjalnie nazwa obozu brzmiała: Konzentrazionslager Stutthof - Aussenlager Politz. Obóz ten został zlokalizowany w lesie miejskim należącym do Mścięcina, po lewej stronie szosy wiodącej ze Szczecina do Polic. Powstanie obozu jest ściśle związane z zakładami chemicznymi, które wykorzystywały więźniów jako najtańszą siłę roboczą. Zakłady chemiczne Hydrierwerke stały się inwestorem i konstruktorem obozu dla własnych potrzeb, o czym świadczy znaleziony plan techniczny urządzeń kanalizacyjnych, sporządzony w dniu 30 października 1944 r. przez biuro techniczne Hydrierwerke. [..] Zachowane do dzisiaj murowane baraki świadczą, iż był to obóz zbudowany według ustalonych założeń.

Organizacyjnie podlegał on obozowi koncentracyjnemu Stutthof do początku 1945 r., tzn. do momentu ewakuacji obozu macierzystego, a następnie przeszedł jako filia pod zarząd obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Ten stan utrzymał się aż do chwili ewakuacji Polic, tj. do 22 kwietnia 1945 r. Początki organizowania obozu są związane z obozem karnym "Hagerwelle", do którego w dniu 25 czerwca 1944 r. odkomenderowano z obozu w Sztutowie trzy kompanie wartownicze w sile piętnastu SS-manów i piętnastu żołnierzy. Na ich czele stał SS-oberscharführer Kuhlmann. Pierwszy transport liczący ośmiuset więźniów wyruszył ze Sztutowa do Polic dnia 27 czerwca 1944 r. [...]. Przywiezionych więźniów ulokowano tymczasowo w prowizorycznym obozie letnim, w pobliżu "Hagerwelle", zatrudniając ich przy budowie nowego obozu w Mścięcinie. W ciągu 1944 r. do obozu zaczęły napływać nowe transporty więźniów z północno-wschodnich terenów Rzeszy. Wśród transportów znaleźli się więźniowie ze Sztutowa i - podobno – 4000 osób z ewakuowanego Królewca. Jesienią 1944 r. przywieziono tam transport ludzi z powstania warszawskieg. [..]

Teren obozu był okolony drutem kolczastym na słupach betonowych; było to więc typowe ogrodzenie znane z innych obozów koncentracyjnych. Na placu ustawiono około trzydziestu dwóch baraków zbudowanych z płyt betonowych, umieszczonych na trwałych fundamentach. Baraki stały w trzech rzędach, rozdzielonych dość szerokimi przejściami. W zachodniej, najniżej położonej części obozu było przejście na drogę leśną, którą wyprowadzano więźniów do fabryki w Policach. W tej największej części obozu mieszkali wyłącznie mężczyźni.

Baraki obozu kobiecego w Messenthin (stan na 1964 r.). Widoczna miska umywalni. (źródła zdjęcia: http://politz.republika.pl/strona/stut.htm)

Tuż przy obozie męskim wydzielono cztery baraki dla kobiet. Była to filia obozu Ravensbrück. Na środku podwórza stały betonowe umywalnie. Obóz kobiecy posiadał oddzielne wejście, prowadzące przez drogę leśną do szosy. W lewym narożniku od wejścia za ogrodzeniem znajdował się drewniany bunkier o wymiarach 2x2 m, wykopany w ziemi, w którym zamykano więźniarki odsiadujące karę. 

 

[...]Obóz w Mścięcinie mógł pomieścić około 6500 więźniów w części męskiej oraz 600 do 800 więźniarek w obozie kobiecym. Biorąc pod uwagę stosunkowo dużą śmiertelność, wzrastającą zwłaszcza od końca 1944 r., a następnie wysyłki całych grup więźniów do innych obozów w głąb Rzeszy, twierdzenie Dunin-Wąsowicza o stanie liczbowym obozu w granicach 6000 do 7000 wydaje się bardziej prawdopodobne [..]. Stan więźniów uległ pod koniec kwietnia 1945 r. raptownemu spadkowi, osiągając - jak podaje meldunek z dnia 22 tego miesiąca - liczbę 2065 osób. Faktycznie jednak w przeddzień ewakuacji w obozie było o wiele mniej więźniów, gdyż część chorych i niezdolnych do marszu rozstrzelano na miejscu.>>

źródło: http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=394

O skrzynce:

Sam keszyk ukryty jest w ogrodzeniu otaczającym pomniki.

Odwiedzających skrzynkę prosimy o zabranie i zapalenie znicza ku pamięci wszystkich Tych, Którzy zginęli w tym miejscu. Tym bardziej, że miejsce to wygląda na trochę zapomniane.


Edytowano 2012.09.20: Dodano opis historyczny obozów.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pomnik
pomnik drugi