Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Lasek Aniołowski - pozostałości bunkrów - OP3188
Owner: sajmon
Founder: olennnkaaa
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 284 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Multicache
Size: Large
Status: Archived
Date hidden: 14-02-2011
Date created: 14-02-2011
Date published: 14-02-2011
Last modification: 23-02-2016
52x Found
3x Not found
8 notes
watchers 2 watchers
18 visitors
38 x rated
Rated as: Good
3 x recommended
This cache is recommended by: DanieloMaxi, Filu, Gocha&dzydzy
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Teren gdzie obecnie znajduje się Lasek Aniołowski po I wojnie światowej wchodził w skład folwarku państwowego Kamień mającego 143.8928 ha powierzchni. Władze zdecydowały o jego rozparcelowaniu, z czego dla garnizonu częstochowskiego przekazano 114.1273 ha ziemi. W latach 1924 – 1925 wojsko wybudowało na tym terenie strzelnicę otoczoną wysokim wałem ziemnym. Planowano też wzniesienie szpitala wojskowego na wysokości obecnej ulicy Kukuczki, ale tego pomysłu do wybuchu II wojny światowej nie zrealizowano. Wykopano okopy i urządzono poligon, na którym ćwiczyli żołnierze stacjonującego w Częstochowie 27 Pułku Piechoty i 7 Pułku Artylerii Lekkiej. Ćwiczono tutaj również strzelanie artyleryjskie. Zrujnowane już strzelnice jak i okopy zachowały się do dziś. W czasie II wojny światowej, a zwłaszcza w jej drugiej fazie Niemcy w pośpiechu szkolili tutaj rezerwowe kompanie i bataliony. Przez wiele lat po wojnie dawny poligon był pustkowiem, zrytym okopami, szczelinami dla niszczycieli broni pancernej.
W 1960 roku władze miasta podjęły uchwałę o zalesieniu tego terenu w czynie społecznym. Na obszarze około 100 hektarów przez kilka lat drzewa sadziła młodzież szkolna, pracownicy przedsiębiorstw i instytucji. W drzewostanie lasu dominują drzewa liściaste; brzozy, olsze, akacje, topole, dęby, klony i inne. Z drzew iglastych występuje głównie modrzew. W lesie gnieździ się też wiele gatunków ptaków takich jak sójka, sroka, kos, szpak, zięba, wilga, wróbel i inne; spotyka się tutaj również mniejsze ssaki tj. myszy, krety, wiewiórki, zające, kuny, tchórze, jeże. W północnej części lasu znajdują się budynki należące do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A. We wrześniu i październiku 2006 roku przeprowadzono rozminowanie lasku. Znaleziono 854 pociski artyleryjskie, 1034 granaty moździerzowe, 28 granatów ręcznych, 3 pancerfausty, oraz 500 zapalników. Większość znalezisk zdetonowano, poza olbrzymim pociskiem kalibru 270 mm i rozerwaną od wybuchu lufą armatnią, które przekazano do muzeum w Częstochowie. Niewypały były produkcji polskiej, niemieckiej i rosyjskiej, a pochodziły z czasów I i II wojny światowej.
Jesienią 2007 roku przystąpiono w Lasku Aniołowskim do budowy alejek spacerowych oraz ustawiania ławek i koszy. Wycięto też część drzew i posadzono 500 nowych. Zaplanowano, iż południowa część lasku będzie typowo parkowa, środkowa parkowo – leśna, a północna wyłącznie leśna. W roku 2008 postawiono urządzenia gimnastyczne na ścieżce zdrowia. 

To tyle na temat miejsca gdzie została założona przez nas skrzynka. Jest to dobre miejsce do romantycznego spaceru z drugą połówką, rodziną, a także na samotne poszukiwania skarbów;)Latarka obowiązkowa jeśli idziesz nocą - w dzień widać wszystko ładnie:)Kesz jest dwu etapowy, inaczej nie dało się go zrobić. Pierwsze koordy prowadzą do miejsca gdzie odczytasz współrzędne do właściwej skrzynki oraz wskazówkę jak ją znaleźć. Auto najlepiej zostawić przy ulicy Kosmowskiej lub Starzyńskiego, a do kesza przejść się pieszo, chociaż bardziej leniwi mogą podjechać pod samo wejście do lasu Tongue out Autobusami linii 15, 16, 24, 25, 29 - wysiąść na przystanku "Kosmowskiej".

Na starcie skrzynka zawierała:

  • stary dyktafon kasetowy
  • misiowy kubraczek na książkę
  • wiśniowe % na rozgrzanie :)
  • mały multitool w formie breloka
  • smycz
  • przypinka serce
  • muszelka
  • delfinek - breloczek
  • chemicznie świecąca bransoletka
  • certyfkat FTF
  • 2 notesy
  • czerwony brokatowy ołówek
  • wieźdzma - figurka
  • logbook, ołówek z ikei, długopis, gumka i temperówka (nie na wymianę)

 To jest nasz pierwszy kesz, więc prosimy o wyrozumiałość Tongue out

 

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Las piękny zimą
Las jesienią
Pociski znalezione przez saperów
po drugiej stronie tych robaków
Zabudowania - ruiny (do końca)
...i po drugiej stronie