Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Elizeum - OP311F
Tajemnicza podziemna budowla w Warszawie
Właściciel: rubeus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 97 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 31-01-2011
Data utworzenia: 31-01-2011
Data opublikowania: 31-01-2011
Ostatnio zmodyfikowano: 03-11-2015
391x znaleziona
3x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 14 obserwatorów
163 odwiedzających
213 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Zalecane szukanie nocą  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
izeum znajduje się na terenie parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego przy ul. Książęcej w Warszawie. To podziemna rotunda wykonana z cegły, usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej. Jest jedynym z pozostałych pawilonów ogrodowych wchodzących w skład kompleksu ogrodu romantycznego na „Książęcem”, założonego przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Po krótkim okresie swojej świetności Elizeum, pozostawione bez właściciela, przez wiele lat było użytkowane w sposób niewłaściwy, a w końcu stało się miejscem zapomnianym i opuszczonym.
Historia [edytuj]
Budowla powstała w latach 1776-1778 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Elizeum jest zakomponowane na planie centralnym, zamknięte z czterech stron półkolistymi niszami i przykryte kopułą udekorowaną wewnątrz sztukaterią (czyli plastyczną dekoracją gipsową). Część centralną na dwóch kondygnacjach obiegają korytarze ze sklepieniem kolebkowym. Wnętrze doświetlone było kiedyś przez okrągły otwór w sklepieniu, na którym stała zewnętrzna latarnia na rzucie ośmioboku, o kształcie przypominającym pawilon chiński. Obecnie w tym miejscu jest niewielki otwór, mało widoczny wśród traw porastających skarpę, wpuszczający zaledwie smugę światła.

[O obiekcie]

widok na wejście i drzewo

Elizeum znajduje się na terenie parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego nieopodal ul. Książęcej w Warszawie. To podziemna rotunda wykonana z cegły, usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej. Jest jedynym z pozostałych pawilonów ogrodowych wchodzących w skład kompleksu ogrodu romantycznego na „Książęcem”, założonego przez podkomorzego Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Po krótkim okresie swojej świetności Elizeum, pozostawione bez właściciela, przez wiele lat było użytkowane w sposób niewłaściwy (służyło m.in jako magazyn win) , a w końcu stało się miejscem zapomnianym i opuszczonym.

Budowla powstała w latach 1776-1778 według projektu Szymona Bogumiła Zuga. Jest zakomponowane na planie centralnym, zamknięte z czterech stron półkolistymi niszami i przykryte kopułą udekorowaną wewnątrz sztukaterią (czyli plastyczną dekoracją gipsową). Część centralną na dwóch kondygnacjach obiegają korytarze ze sklepieniem kolebkowym. Wnętrze doświetlone było kiedyś przez okrągły otwór w sklepieniu, na którym stała zewnętrzna latarnia na rzucie ośmioboku, o kształcie przypominającym pawilon chiński. Obecnie w tym miejscu jest niewielki otwór, mało widoczny wśród traw porastających skarpę, wpuszczający zaledwie smugę światła.

Obiekt od dawna nie jest dostępny dla zwiedzających, wymaga kosztownego remontu, osuszenia, odkrycia przykrywającej go ziemi i zaizolowania. Obecnie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków prowadzi działania mające doprowadzić do remontu i adaptacji Elizeum.

[Skrzynka ]

Kesz, to malutki słoiczek niewiele większy od pojemnika na film. Został ukryty pod jednym z drzew rosnących nieopodal wejścia do obiektu.

Zalecam szukanie wieczorem, albo wczesnym rankiem kiedy wkoło nie ma ludzi.

 

Ps. Na geocaching.com skrzynka stanowi część pewnej serii traktującej o teoriach spiskowych.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 391x nieznaleziona 3x komentarz 6x Obrazki/zdjęcia 8x Wszystkie wpisy Galeria